Sari la conținut

eur/usd?


vise

Postări Recomandate

Salut baieti si fete,

 

Ma bucur sa descopar ca virusul vostru forex m-a cuprins si pe mine. Sunt la inceput, cititor de baby pips si inca speranta pipsilor imi scalda inima. Ma uit nu de putine ori ca mata in calendar la post-urile voastre si sper sa ajung la ziua in care tradelover nu o sa mai vorbeasca atat de strain pentru mine chiar daca e locuitor de tari cu ochii migdalati. Deocamdata scoala de la babypips m-a pus pe poteca spre primul demo acount cu care sper sa ma cizelez intensiv incepand de la 1 ianuarie. Analizand sectiunea de brokeri m-am gandit ca Oanda e cel mai laudat si de incredere pe aici asa ca daca o fi sa fiu capabil sa imi protejez investitia probabil ei vor fi alegerea mea si la contul real. Mai e mult pana atunci...

 

Am deschis acest topic in speranta in care ma puteti ajuta cu urmatorul "quest". Am la dispozitie o suma interesanta de lei si cum ar fi mare prostie din partea mea sa-i tin in aceasta moneda as dori sa ma sfatuiti dupa experienta voastra in care din valutele eur/usd sa investesc. Care dintre cele 2 monede va face fata mai bine crizei din acest moment? Merita sa iau usd in conditiile in care euro e valuta de afaceri in Romania? Va creste usd fata de euro asa mult incat in 3,6,9,12 luni sa merite investirea la 1:1 in aceasta moneda avand in vedere ca pana la urma va trebui probabil iarasi euro? Se va mai intampla "scaderea de sarbatori" la euro sau isi va incorda muschii mult mai tare decat Isarescu si va continua trendul ascedent? Va tebui sa cumpar valuta pana la sfarsitul acestui an obligatoriu.

 

Cat despre forex trebuie sa recunosc... carry trading mi s-a parut foarte interesant. Acum, cu atatatea ape tulburi, nu stiu cine mai are tupeu sa faca un astfel de trading. Dobanzile la principalele valute par a fi toate mici. Mai face cineva carry trading in ziua de astazi? Broker-ul sau nu are nimic impotriva avand in vedere ca spread-ul il vireaza foarte, foarte rar?

Daca da, ce perechi mai prezinta interes?

 

In alte ordine de idei creierasul si caracterul meu ma vor impinge spre un daytrading. Sper sa ajung la ziua in care o sa zic ca saptamana/luna/anul asta sunt pe plus in demo account iar apoi sa va scriu de la o cafea cu tradelover dintr-o tara exotica. (adica sa castig in real macar sa am bani de o vizita) Ma duc sa-i cumpar niste experti...desi am inteles ca scrie romane forex prin Tailanda si acolo sunt experti sau mai bine zis experte in domenii mai trupesti.

 

Multi pipsi!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Bine ai venit in lumea FX !

 

Cat despre intrebarea ta referitoare la USD si EURO vizavi de criza, adica care e mai buna long, long term... cred... ca putini, daca nu chiar nimeni ( excluzand marii Rechini, dar din pacate ei nu posteaza pe aici :P ) nu poate sa i-ti raspunda la intrebare, si eu as fi curios da raspuns... pentru ca atunci as fi investitor pe FX.

 

Sper sa nu te influenteze in nici un fel raspunsul meu, dimpotriva, sa te ambitioneze mai mult sa gasesti tu raspuns la intrebare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.