Sari la conținut

punctul de inflexiune


Postări Recomandate

"daca cursul o ia in jos timp de "N" candle-uri, si diferenta intre punctul maxim si a ""N-a" candela este de 400 de pipsi, se considera punct de inflexiune"

 

"Ca sa poti genera o definitie iti trebuie , cred, cateva criterii cumulative care sa se repete la fiecare punct ."

 

Daca pui citatul tau (primul)-care mi-am dat seama ca este un exemplu- si citatul meu (al doilea) unul linga altul, cred ca o sa ai o mare problema in a creea scriptul,sau cel putin mare bataie de cap! Daca unul din criteriile cumulative care se va baza definitia nu va fi indeplinit, softul tau ar putea "trece" usor peste un punct real , sau ,posibil sa citeasca un "fals" punct in conditiile in care are toate conditiile indeplinite! Naspa situatie!

 

Nu ma pricep la scripturi da cred ca va fi foarte dificil!

Daca rezolvi chestia asta cu citirea tuturor puncteleor de inflexiune din baza istorica de date a unei perechi, se creeaza premisa depistarii lor si in viitor. Cred ca pui mana pe "Holly Grail"!

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • Management

Am vrut mai devreme sa dau un raspuns la misto si sa spun ca e evident: daca pretul nu mai face HH respectiv LL, e punct de inflexiune. M-am abtinut ca sa nu "stric" threadul si mi-am vazut de ale mele. Acum m-am uitat din nou pe poza atasata de tine si m-a palit o idee: din moment ce TU ai pus punctele alea acolo, inseamna ca stii deja formula. Pe bune.. chiar o stii. Gandeste-te dupa ce reguli le-ai pus.

 

Revenind la HH si LL, s-ar putea ca pana la urma sa fie un raspuns destul de pertinent. Daca mi-ai fi dat graficul ala fara nici un semn pe el si m-ai fi rugat sa insemnez eu punctele alea, m-as fi uitat unde sunt varfurile lumanarilor dupa care urmeaza o cadare/urcare semnificativa. Cum ai putea baga asta intr-un script? Pai te uiti la lumanarile care nu au HH sau LL pe o "distanta" (nu am stiut ce termen sa folosesc) de cateva candele (numarul este relativ si depinde de fiecare... eu as fi ales 5 de exemplu) sau de un anumit numar de pipsi. Sau mai bine, o "distanta" de min. X candele si Y pipsi. DECI: cam ce spuneai tu in primul post si poate fi bagata foarte usor intr-un script.

 

[LE] X si Y nu sunt niste numere fixe, universal valabile. Sunt relative si depind de fiecare om care se uita la grafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai te uiti la lumanarile care nu au HH sau LL pe o "distanta" (nu am stiut ce termen sa folosesc) de cateva candele (numarul este relativ si depinde de fiecare... eu as fi ales 5 de exemplu) sau de un anumit numar de pipsi. Sau mai bine, o "distanta" de min. X candele si Y pipsi. DECI: cam ce spuneai tu in primul post si poate fi bagata foarte usor intr-un script.

 

[LE] X si Y nu sunt niste numere fixe, universal valabile. Sunt relative si depind de fiecare om care se uita la grafic.

bine punctat.

 

folosirea un x e deja foarte raspandita. e numarul de bare ce formeaza un pivot point, dar nu cel calculat, ci price pivot point, observat pe grafic. poate fi 3 sau 5. in functie de cat de filtrat vrei sa fie semnalul. de preferinta sa apara in foste zone de r/s. un pattern de reversal denumit si swing point, cum a zis mfx.

 

cat priveste y-ul, las microfonul lui tradelover. sunt ape prea adanci pt mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

kero, sorry, nu am intrat pe forum in weekend, fiind ocupat cu criminalii aia mici cu coada in forma de W al lu' Bollinger, mi-a luat o zi intreaga sa curat acvariul ala si sa separ tzantzarii aia mici de parintii lor, care ii mancau, si fiica-mea sarea in sus pe langa ei si le facea morala... haha... mi-am luat belea...

 

Am inteles exact problema ta, de la prima citire. Gasitul punctelor astora pe history (subliniez: pe history) nu este foarte complicata, daca stii exact ce cauti. De aceea cererea "unei definitii" mai intai, mi se pare foarte rezonabila.

 

Nu poti folosi indicatorii de tip zig-zag? sunt unii care vin cu kitul de mt4, si sunt alti cativa care vin cu zup, care lucreaza PERFECT pe history, poti incluziv sa dai distanta minima pe Ox si pe Oy dintre varfuri, cati pasi sa revina in trecut (backtracking, adica repicteaza ultimele zigzaguri in functie de evolutia ulterioara a cursului, asta pe history nu are nici o importanta, desi in timp real asemenea scule sunt imposibil de folosit, totusi pe history ele arata wonderfull, si s-ar putea ca una dintre ele sa faca exact ce vrei tu).

 

Daca nu, eu am un expert mai vechi care se voia un fel de zig-zag, cam nereusit, voiam sa fac un fel de EW, dar nu prea mi-a iesit, si care cu eventuale mici modificari sa faca exact ce vrei tu, imi ia cam 10 minute sa il modific, si vo 20 sa testez cu ST, dar pt asta ar trebui sa inteleg intai ce vrei tu, exact. De exemplu, pe graficul pus de tine ai un minim pe data de 14, si un maxim pe data de 16. De ce acelea nu au sagetutze? Daca pentru minimul de pe 14 pot gasi o explicatie (cadere prea brusca, ori distanta pe oX prea scurta fata de maximul precedent, ori nu a reusit sa depaseasca minimul anterior, etc), totusi, pentru maximul de pe data de 16 nu reusesc cu nici un chip sa inteleg de ce nu i-ai pus sageata. El depaseste mazimul anterior, are destui pipsi pe OY de la minimul anterior, si are destule bare pe OX de la minimul anterior. Deci de ce nu are sageata? Doar pentru faptul ca exista DUPA el un maxim mai mare? Daca asta e criteriul, atunci zig-zag-ul default de la MT4, cu backtrack mai mare (adica 3, 4, 5) este chestia care iti trebuie. In acest caz, adica, si asa cum ai figurat tu pe grafic, definitia va trebui sa includa ceva de genul "se uita pe chart in viitor si daca cursul creste/scade atatia pipsi DUPA ce s-a produs minimul/maximul" atunci e punct de swing. Pentru ca altfel nu imi explic de ce maximul de pe 17 e punct de swing si maximul de pe 16 nu e. Si daca e asa, atunci nu stiu cat de util va fi un asemenea "training" al unei NN in practica. Dar ma rog, treci peste chestia asta, e doar parerea mea negativista =)).

 

Uita-te la zigzagul care vine default cu MT4, eventual da-i un parametru de recursie mai mare (parca default e 3). Daca nu e ceea ce iti trebuie, da un semn.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Iar m-am dilit si imi dau reply singur.

 

Revin si cu o poza, este ZZ-ul default de la MT4, pe perioada care ai pus-o tu. L-am pus de 4 ori, cu parametrii diferiti (luati la intamplare). Pe anumite locuri unde miscarea cursului este lina, este normal ca aceste ZZ-uri sa se suprapuna, dar ca sa se inteleaga le-am dat grosimi diferite, se vad unde se suprapun liniile. Nu cred sa nu gasesti combintia de parametri care vrei tu, in asa fel incat sa iti scoata exact varfurile pe care le vrei.

 

post-1272-1232940519_thumb.jpg

 

E nevoie sa pun si parametri? hihi. Adica mai bine sa pun template-ul, ca sa nu fie dubii, dar tre sa il compresez ca nu ma lasa sa atasez tpl-uri.

 

zz_kerosen.zip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea a plecat de la faza de antrenament a retelelor neuronale adica in acceptiunea mea, partea de antrenament, dincolo de arhitectura si tipul retelelor, este cea mai importanta faza in sensul ca trebuie sa le inveti ceva anume. daca ai lua pur si simplu graficul la rand si ai incerca sa le inveti o miscare browniana, ar fi mai mult pe ghicite si nicidecum "cunoastere". asa, daca luam acele patternuri care s-au intamplat inainte de acel punct de inflexiune si incerci sa le inveti, sansele sunt mult mai mari ca retelele sa iti poata arata cele 3 stari (up down range).

scriptul nu imi trebuie in mql(de aceea cerusem o "definitie" ) ci va fi scris in java pt ca noi folosim java, altfel asa cum spui tu tradelover l-as fi luat din MT4 =)) (asta aviz celor care au sustinut ca nu se poate %%- )

 

thx all

 

p.s. mi-ai dat emotii cu absenta ta ;) am crezut ca ai plecat in insulele unde spune mfx %%-

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

p.s. mi-ai dat emotii cu absenta ta =)) am crezut ca ai plecat in insulele unde spune mfx %%-

hihi, nu am plecat inca, dar am inceput sa ma antrenez la prins pesti exotici, in eventualitatea ca plec... ca rumburacii de pesti ai fiica-mii s-au pus iar pe ... era sa scriu o prostie... depus icre, si am mai avut o partida de pescuit gandaci de aia mici (a doua, dupa pertida de pescuit avuta de revelion), sa ii separ de parintii lor care ii mancau. Am prins vo 80 de pesti, greutate totala vo cateva grame (poate tras de păr, 2-3 grame in total), si i-am pus intr-o zona separata a acvariului pe care am ingradit-o sa nu aiba acces canibalii lor de parinti la ei, ca altfel e jale mare cu bâzdoaca de fiica-mea.

 

Nu zici nimic de zigzag, e bun? Nu e bun? de ce?

 

Eu nu am stiut ce definitie sa iti dau, si nici acum nu stiu ce vrei, atat timp cat nu m-ai lamurit de ce la unele minime/maxime ai pus sageti si la unele nu, asa ca ti-am dat si eu ce am avut, cu m-am priceput, ZZ-ul ala, poate iti faci treaba cu el. Oi fi inteles eu chestia cu Java, dar daca nu am definitie, si daca nici tu nu o ai (desi, vorba lui Stefan, eu cred ca deja o ai, odata ce ai pus sagetute, totul e sa te gandesti de ce le-ai pus acolo si nu in alta parte si sa refaci metoda in Java aia a ta), atunci poate e util macar ZZ-ul, te uiti cum face el in cod MQL, si sa reproduci in Java, ca sa gasesti punctele alea de genoflexiune, ori cum vrei sa le zici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.