Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
* * * * * 1 votes

O intrebare ?

• Please log in to reply
114 replies to this topic

#111 MarcoTrader2007

MarcoTrader2007

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 458 posts

• Tranzactionez din 2006
  • Strategie/tehnica folosita Rugaciuni

Posted 12 April 2009 - 03:56 PM

Trebuie sa gasesti o persoana ca sa-ti vanda moneda respectiva!WM si LR e un fel de E-gold.Sunt bani virtuali.Tu platesti unuia care ii are in calculator, iar persoana respectiva tii transfera in contul tau personal.
Nu e prea buna metoda asta de transfer fiindca poti sa castigi destui bani din trading, iar daca nu vrea nimeni sa tii schimbe te poti uita la ei.Si se percep comisioane cand efectuezi un schimb.Comisioane destul de mari.Stiu ca fugi de comisioanele percepute la un transfer bancar, dar cu orice plata tot acolo ajungi.
Sunt brokeri romani care accepta transferul direct de pe card, acolo nu prea sunt comisioane.
  • 0

#112 marilena87

marilena87

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 4 posts

• Tranzactionez din 2008

Posted 16 April 2009 - 09:21 PM

cum adica o persoana?deci schimbul nu se poae face printr-o banca virtuala?dar altfel cum?ma gandeam sa depun intr-un cont de broker international si sa transfer periodic sume mici pentru inceput.
  • 0

#113 MarcoTrader2007

MarcoTrader2007

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 458 posts

• Tranzactionez din 2006
  • Strategie/tehnica folosita Rugaciuni

Posted 17 April 2009 - 09:03 PM

Nop!!!Sunt doar dealeri.Daca ar putea efectua toata lumea cum zici tu atunci ce sens ar mai avea comisioanele?Si ar mai fi o treaba:
Cel din varful piramidei ar putea sa emita cati bani virtuali doreste el, iar banii lichizi sa ajunga la el.Ceea ce nu e normal si nici legal.
  • 0

#114 respect20

respect20

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 51 posts

Posted 11 September 2009 - 08:59 AM

Salutare Tuturor. Am lipsit o perioada mai lunga de timp din cauza ca am fost plecat din tara. Insa, acum, sunt iara interesat de Forex si vreau sa o iau de la capat.

ps. voi ce mai faceti ?
  • 0

#115 dirzuandreiovidiu

dirzuandreiovidiu

Big Shark

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2192 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Strategie/tehnica folosita http://forum.vamist.ro/topic/3912-tranzactionarea-folosind-doi-pivoti-analiza-metodica-si-plan-de-tranzactionare/

Posted 12 September 2009 - 12:02 PM

@respect20
Salut, m-am bagat si eu in acest topic caci vroiam sa iti aduc ceva la cunostiinta, din mica mea experienta.

1. Persistence, patience and purpose - The Three Ps

Daca metoda da rezultate in timp indelungat, pe masura ce o imbunatatesti (sau nu) inseamna ca ai gasit o solutie viabila in a face profit rapid si a economisi timp totodata, pe care il poti investi in a studia mai mult acest domeniu. Nu sunt neaparat adeptul rr clasic 1:1, 1:2 sau 1:10. Nu contest insa ca nu e foarte bine, mai ales ca esti la inceput, insa se poate face profit la fel de bine avand si riscul mai mare decat target profitul (personal nu iti recomand) dar, pentru asta, iti trebuie cunostiinte avansate despre piata interbancara pentru a intelege mai bine mecanismul si a avea acest avantaj in favoarea ta.

2. Assuming the risk

Atat timp cat iti asumi riscul, fie ca folosesti sl propriu-zis sau imaginar, insist sa folosesti sl din proprie experienta, si tranzactionezi fara emotii in continuare totul merge foarte bine. E mult mai bine sa pierzi o parte din cont, decat totul.

3. Locking into the box

Orice metoda ai folosi, trebuie sa tii cont si de factorii politico-economici ce se desfasoara inaintea, in timp si dupa ce deschizi o tranzactie (speech-urile lui Geithner, etc) si pentru o metoda cu un sl foarte scurt, persoanal recomand evitarea tranzactionarii in perioadele agitate ale pietii. Trebuie sa fi permanent conectat la stirile de ultima ora(Bloomberg, Marketwatch,etc) si sa anticipezi efectul pe care il vor avea asupra tranzactiei tale.

PS: esti incepator nu trebuie sa dovedesti nimic. [email protected] daca vrei sa mai discutam despre forex.

Bafta
  • 0

mini.jpg

mini.jpg

mini.jpg

Pentru informatii si colaborari:

twitter: https://twitter.com/dirzu

facebook: www.facebook.com/morraevo.trading

e-mail: [email protected]

telefon: 0734.142.210  

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.