Sari la conținut

Suporti si rezistente


Postări Recomandate

andrei, azi au fost niste miscari importante pe yen.

 

am pus graficul g-j acum citeva zile si ziceam ca un test al lui 142 este foarte posibil. de fapt, era vorba de un test al zonei de suport - care dupa ce se vede pe graficul monthly, este intre 142 si 139. acum suntem acolo.

 

cred ca este un exemplu foarte bun de urmarit live. teoretic, 139.22 este ultimul suport (e vorba de minimul ultimei candele monthly bearish). ce se poate intimpla daca e depasit in jos?

- daca ne bazam pe minime si maxime, atunci sub 139.22 ar trebui sa plasam un ordin short care sa mearga inca vreo 1000 de pipsi pina la urmatorul suport serios - 130/129.

- sau, daca baietii de la butoane vor sa miste piata serios in sus, vor rula stopurile de sub 139.22 si apoi vor impinge piata in sus cel putin 1000 de pipsi.

 

iti propun sa urmarim impreuna ce se intimpla, si care ar fi variantele optime de tranzactionare. asa ca astept cu interes care sunt variantele tale, si pe urma am sa spun si ce cred eu.

 

am pus si 2 grafice pe care le consider utile in momentul de fata.

post-1398-126531108948_thumb.gif

post-1398-126531110439_thumb.gif

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc ca mi-ai spus de YEN. Pai mie mi se pare un motiv perfect pentru a intra short. E clar ca si MN si WK si D1 sunt down, si a fost spart un suport de pe WK. O sa intru short aproape de inchiderea candlestickului daily cu SL pe la 145.3 si pe care sa-l las sa curga.

 

De asemenea cred ca o sa inchid trade-ul daca se inchide un candle peste 142.9 (nivelul de la care pretul a facut breakout).

 

Acum vad ca mai e un nivel la 140.7 pe WK, o sa intru short daca se inchide candle-ul dedesuptul acestul nivel. Situatia nu mai pare asa perfecta, e tentant sa astept si urmatorul candlestick sa vad ce se intampla. Si cred ca asta o sa fac.

 

Posibile puncte de intoarcere odata intrati short nu prea vad, poate undeva pe la 130 ar trebui acordata multa atentie. In afara de asta cred ca ramanem cu analiza candlestickurilor si a valurilor de pret.

 

Concluzie finala: o sa intru short cand o sa se inchida un candlestick sub 139. O sa ma coste sever in termeni de Risk-Reward dar mi se pare cea mai sigura varianta.

Editat de andrei_lint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nivelul critic este chiar aici, la 139.50/140.60. este zona cea mai puternica de suport (MN!), de ce crezi ca s-a oprit pretul fix aici? MN arata down, e drept, dar pe durata lunga. pe durata scurta arata corectiv in sus. daca zona asta de suport nu e sparta, ma astept la o urcare destul de serioasa.

 

de intrat short e bine de intrat numai daca 139.20 e depasit semnificativ in jos (nu doar asa, la 1-2-10 pipsi). poate baietii de la butoane sa ne dea un exemplu de breakout fals, ca sa intelegi ce vreau sa zic.

 

parerile mele: caderea asta e cam brusca inainte de o stire foarte importanta - maine e NFP. as vrea sa stiu ce-au facut aia mari, insa banuiesc ca si-au lichidat shorturile... o sa vedem maine dupa stire.

 

graficul cu histogramele de volum arata ca azi cea mai intensa activitate a fost la 140.40. ei bine, intr-o zi in care a fost o miscare violenta, asta imi spune un singur lucru: shorturile au fost deja inchise, si zona de distributie are centrul la 140.40. mai departe, daca pretul trece deasupra, e clar ca shortul pe g-j s-a terminat; daca se mentine sub, cade mai departe si urmatorul suport este in zona 132.

insa atentie: e posibil un test sub 139.20, pe volume mici, pentru a rula stopurile si a activa shorturile de cealalta parte. o sa vedem maine.

 

recomandarea de trade: long pe un h1 close peste 140.60; stop sub minimul de azi. sau short sub 139.22, cu stop strins (sau se poate urmari graficul pentru un stop manual daca PA e relevant, cred ca se va vedea foarte bine pe h1) pentru ca dupa cum ziceam e posibil un breakout fals.

 

Multumesc ca mi-ai spus de YEN. Pai mie mi se pare un motiv perfect pentru a intra short. E clar ca si MN si WK si D1 sunt down, si a fost spart un suport de pe WK. O sa intru short aproape de inchiderea candlestickului daily cu SL pe la 145.3 si pe care sa-l las sa curga.

 

De asemenea cred ca o sa inchid trade-ul daca se inchide un candle peste 142.9 (nivelul de la care pretul a facut breakout).

 

Acum vad ca mai e un nivel la 140.7 pe WK, o sa intru short daca se inchide candle-ul dedesuptul acestul nivel. Situatia nu mai pare asa perfecta, e tentant sa astept si urmatorul candlestick sa vad ce se intampla. Si cred ca asta o sa fac.

 

Posibile puncte de intoarcere odata intrati short nu prea vad, poate undeva pe la 130 ar trebui acordata multa atentie. In afara de asta cred ca ramanem cu analiza candlestickurilor si a valurilor de pret.

 

Editat de Scrat
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun. nfp a trecut, trade-ul long a fost oprit, shortul deocamdata merge. pe demo, evident, ca pe live nu iau pozitii in preajma stirilor.

 

pretul a fost impins la 139.05, adica 17 pipsi sub ultimul minim MN. hai sa ne uitam pe volume acum. am marcat la ce trebuie sa te uiti. spune-mi ce vezi?

post-1398-126538453406_thumb.gif

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca initial cursul a picat pe volum mare adica multa lume a tras de el in jos (ma rog, asta daca volumele erau pe bune volume), iar apoi a aparut un candle up din nou pe volum mare, semn ca taurii (cui i-o fi venit ideea?) trag de el in sus. Motiv pentru care tind sa cred mai mult in reversal decat breakout.

 

Ceva imi spune ca nu e chiar asa buna "analiza" asta...

Eu raman pe pozitii (in sensul de expresie, nu am pozitii deschise :biggrin: ). Vreau sa vad candle daily inchis sub 139. Succes!

Editat de andrei_lint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am pus semne pe virfurile de volum de ieri, si de azi, comparativ. si am pus semne de intrebare pe barele curente, care sunt evident mici - activitate redusa, e clar...

 

am mai lasat si liniile alea albe, care arata de fapt unde este pretul cu cea mai mare concentratie de ticks - se vede ca a ramas ca si ieri, la 140.40. eu folosesc asta ca sa vad care e directia intra-day... e un indicator foarte util.

 

interpretarea mea este urmatoarea:

- ieri, au fost ordine buy foarte mari in zona 140, iar profilul zilei arata clar ca atentia s-a mutat in zona 140.40. uita-te cum s-a miscat pretul fata de zona asta. daca vedeam un daily close peste aceasta valoare, era clar semnal de long. n-am vazut, deci presiunea a ramas pe sell ieri.

- azi, cind s-a lansat nfp, pretul a trecut in jos prin 140.40, dar bara cea mai mare de volum corespunde unei candele care s-a intors si a inchis peste zona asta. poti sa te uiti pe m15/m30/h1, ai sa vezi acelasi lucru pe fiecare din ele! mai departe, baietii de la butoane nu s-au lasat, si au luat-o din nou la vale, dar de data asta pe volume mici... si abia acum pretul a reusit sa faca un nou minim.

 

zona critica ramine in continuare 140.40. acolo e limita dintre buy si sell, pe ziua de azi. daca NY inchide peste 140.40, s-a terminat cu sell-ul. daca nu, nu; mai vedem si saptamina viitoare o incercare si daca nu va reusi sa treaca in sus atunci vom merge in jos spre 130.

 

Vad ca initial cursul a picat pe volum mare adica multa lume a tras de el in jos (ma rog, asta daca volumele erau pe bune volume), iar apoi a aparut un candle up din nou pe volum mare, semn ca taurii (cui i-o fi venit ideea?) trag de el in sus. Motiv pentru care tind sa cred mai mult in reversal decat breakout.

 

Ceva imi spune ca nu e chiar asa buna "analiza" asta...

Eu raman pe pozitii (in sensul de expresie, nu am pozitii deschise :biggrin: ). Vreau sa vad candle daily inchis sub 139. Succes!

 

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mereu trebuie sa aruncam un ochi pe tf mari!!!

inca un grafic, de data asta h4, care arata profilul saptaminal g-j. atentie mare! interesul saptaminii s-a mutat tot in zona asta.

post-1398-126538812868_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si inainte de weekend, inca un grafic.

in concluzie la tot ce-am discutat pina acum despre g-j, ce facem mai departe?

post-1398-12653969444_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa fiu sincer... in afara de volume nu inteleg cum functioneaza indicatorii aia. Am incercat (dar fara sa obosesc prea tare).

 

Cu toate ca incerc sa vad lucrurile din perspectiva ta pe TF mici, raman la D1 cel mai mic TF pe care ma uit.

 

Sper sa nu te dai cu capul de birou cand citesti asta dar eu am ajuns la urmatoarele concluzii: In zona 140-139 pretul a facut de o gramada de ori reversal, deci astept un breakout cat se poate de clar pentru a intra short. Vad ca foarte recent pretul a picat sub 139 dar a fost tras la loc in sus. De-asta astept o valoare close.

 

Si inca si asa, incerc sa-mi dau seama daca scaderea sub 139 e suficienta. Pare si mai bine la 138 (sa scada sub ceea ce probabil va fi punctul low de la 138 si-un pic), dar mi-e ca dau in paranoia si nu mai iau niciun trade ca nu e suficient de sigur.

 

Deci astept sa vad ce se intampla si luni (daca pretul nu face inainte de inchidere un nou low), si merg pe intrare sub 138 cu SL nu la LH ci undeva peste 139.9 (cum exact nu stiu, sper sa fac o aproximare bunicica cu un pic de bun-simt si ATR).

 

Si de aici pretul e liber sa plonjeze catre 130 si 120, dintre care 130 mi se pare ceva mai putin relevant fiind destul de mult in urma si nu e un low important ca 120.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect.

- breakout-ul nu e clar inca.

- daca nu trece mai departe in jos, atunci o ia inapoi in sus.

- care este nivelul critic peste care putem vorbi de un rally? si pina unde poate merge acest posibil rally?

 

in jos nu e foarte clar pina unde poate merge. am zis de 132 pentru ca este close-ul anului 2008. mi se pare destul de importanta valoarea; dar e valabil doar ca un nivel la care suntem mai atenti la PA, eventual un TP partial.

in realitate, din moment de trendul major MN e in jos, ar trebui sa ne asteptam la valori mai mici decit 118; pina una alta, defilam cu ce-avem si pe unde putem. lasam tp lejer, si suntem atenti sa miscam stopul in directia trendului.

 

 

Hai sa fiu sincer... in afara de volume nu inteleg cum functioneaza indicatorii aia. Am incercat (dar fara sa obosesc prea tare).

 

Cu toate ca incerc sa vad lucrurile din perspectiva ta pe TF mici, raman la D1 cel mai mic TF pe care ma uit.

 

Sper sa nu te dai cu capul de birou cand citesti asta dar eu am ajuns la urmatoarele concluzii: In zona 140-139 pretul a facut de o gramada de ori reversal, deci astept un breakout cat se poate de clar pentru a intra short. Vad ca foarte recent pretul a picat sub 139 dar a fost tras la loc in sus. De-asta astept o valoare close.

 

Si inca si asa, incerc sa-mi dau seama daca scaderea sub 139 e suficienta. Pare si mai bine la 138 (sa scada sub ceea ce probabil va fi punctul low de la 138 si-un pic), dar mi-e ca dau in paranoia si nu mai iau niciun trade ca nu e suficient de sigur.

 

Deci astept sa vad ce se intampla si luni (daca pretul nu face inainte de inchidere un nou low), si merg pe intrare sub 138 cu SL nu la LH ci undeva peste 139.9 (cum exact nu stiu, sper sa fac o aproximare bunicica cu un pic de bun-simt si ATR).

 

Si de aici pretul e liber sa plonjeze catre 130 si 120, dintre care 130 mi se pare ceva mai putin relevant fiind destul de mult in urma si nu e un low important ca 120.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.