Sari la conținut

Suporti si rezistente


Postări Recomandate

Hai sa fiu sincer... in afara de volume nu inteleg cum functioneaza indicatorii aia. Am incercat (dar fara sa obosesc prea tare).

 

Cu toate ca incerc sa vad lucrurile din perspectiva ta pe TF mici, raman la D1 cel mai mic TF pe care ma uit.

 

Sper sa nu te dai cu capul de birou cand citesti asta dar eu am ajuns la urmatoarele concluzii: In zona 140-139 pretul a facut de o gramada de ori reversal, deci astept un breakout cat se poate de clar pentru a intra short. Vad ca foarte recent pretul a picat sub 139 dar a fost tras la loc in sus. De-asta astept o valoare close.

 

Si inca si asa, incerc sa-mi dau seama daca scaderea sub 139 e suficienta. Pare si mai bine la 138 (sa scada sub ceea ce probabil va fi punctul low de la 138 si-un pic), dar mi-e ca dau in paranoia si nu mai iau niciun trade ca nu e suficient de sigur.

 

Deci astept sa vad ce se intampla si luni (daca pretul nu face inainte de inchidere un nou low), si merg pe intrare sub 138 cu SL nu la LH ci undeva peste 139.9 (cum exact nu stiu, sper sa fac o aproximare bunicica cu un pic de bun-simt si ATR).

 

Si de aici pretul e liber sa plonjeze catre 130 si 120, dintre care 130 mi se pare ceva mai putin relevant fiind destul de mult in urma si nu e un low important ca 120.

 

Ziua de luni ne poate da un indiciu pt o evolutie viitoare.In cazul in care ar face un nou minim sub oricare din suporturi tot as merge pe o strategie pe termen scurt de tip scalping.Atentie la posibilitatea ca pretul sa intoarca dat fiind cele doua 'duble' de mai inainte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si acum raspunsul: depinde de la caz la caz. eu folosesc si volumele tick pentru a ma ajuta in decizie. in general, pretul continua in partea in care a inchis luminarea de pe tf pe care vedem s/r. insa atentie - fiecare tf cu s/r lui!

 

 

Scrat, poti sa atasezi indicatorul care iti da volumul de ticks plz. Sau zi-ne cum se numeste.

 

In alta ordine de idei ce parere aveti de lumanarea de astazi pe D1. Reversal?

 

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa ne distram putin. Pe graficul de mai jos observam ca pretul intalneste un suport puternic trasat cu galben, iar o rezistenta devine suport (albastru deschis sau cum s-o numi culoarea aia).

 

Mai departe are loc un breakout care merge decent. Apoi apar noi niveluri de suport si rezistenta. Linia rosie de langa rezistenta este Fibo retracement 50%. Pretul respinge acea zona si face din nou breakout si povestea continua.

 

Mie chiar mi se pare ca seamana un pic cu EURUSD cand era la 1.6

 

Partea proasta e ca punctele dupa grafic reprezinta un mers aleator (random walk), cum de altfel v-ati prins ca e grafic din Excel. Dar mi se pare foarte interesant ca totul se vede atat de clar si ai putea sa juri ca nivelurile alea sunt acolo, semnifica ceva...

 

post-1715-12657224927_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg, "dupa grafic"? adica din spatele graficului, sau dincolo de grafic? :biggrin::happy:

 

Partea proasta e ca punctele dupa grafic reprezinta un mers aleator (random walk), cum de altfel v-ati prins ca e grafic din Excel. Dar mi se pare foarte interesant ca totul se vede atat de clar si ai putea sa juri ca nivelurile alea sunt acolo, semnifica ceva...

 

post-1715-12657224927_thumb.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:biggrin: patratelele alea albastre din care e compus desenul. Se vor a fi niste preturi close. Am ramas fascinat ca se pot trasa niveluri de suport si rezistenta pe un grafic generat aleator.

 

Am mai dat sell la niste EURCAD si NZDUSD (pentru close sub 0.686), amandoua merg prost. Daca NZDUSD isi mai gaseste vreun fel de justificare nu stiu ce m-a apucat cu EURCAD asta (perechea in sine nu analiza). Dar chiar imi creste barba tranzactionand pe D1.

 

Scrat, sfaturi pentru intraday?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sigur ca se pot trasa nivele s/r pe preturile close, si deja am explicat de ce sunt importante aceste nivele close incepind de la daily in sus.

 

nu inteleg de ce ai luat short pe nzd-usd??? e prima data dupa o luna cind vad o candela bullish care inchide peste cea bullish precedenta... pentru mine asta e un semn de retrac, si e foarte posibil sa vedem o candela weekly bullish. asta imi spune sa ma concentrez mai degraba pe suport decit pe rezistenta - primul suport e la 0.6890, ultimul e la 0.6826. prima rezistenta weekly e la 0.7007. posibil sa ajunga chiar la 0.71/0.72.

 

cealalta pereche n-o urmaresc. daca vrei alte sugestii de perechi neobisnuite, pot sa-ti recomand nzd-sgd, sau gbp-zar, sau eur-cck... poate un aud-pln?

recomandarea mea este sa nu va bazati doar pe analiza tehnica. inainte de a plasa ordine pe o pereche, urmariti-o ca sa-i prindeti "temperamentul".

 

sfaturi pentru intra-day... urmareste ce se intimpla in zona 0.6875 (acolo ar trebui sa fie suportul pentru o alta incercare de rally), sau la 0.6935 (rezistenta la urcare).

 

:biggrin: patratelele alea albastre din care e compus desenul. Se vor a fi niste preturi close. Am ramas fascinat ca se pot trasa niveluri de suport si rezistenta pe un grafic generat aleator.

 

Am mai dat sell la niste EURCAD si NZDUSD (pentru close sub 0.686), amandoua merg prost. Daca NZDUSD isi mai gaseste vreun fel de justificare nu stiu ce m-a apucat cu EURCAD asta (perechea in sine nu analiza). Dar chiar imi creste barba tranzactionand pe D1.

 

Scrat, sfaturi pentru intraday?

 

post-1398-126581929204_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cand am deschis acel trade pe EURUSD pe interval D1 (sell la 1.39) am stat sa ma gandesc ce vreau eu sa realizez prin a tranzactiona pe forex. Avand in vedere ca am un cont mic iar TF meu e D1 ar trebui sa imbatranesc aici pana fac ceva (stiu ca e mai bine sa faci bani incet decat sa pierzi bani repede), trec la 2% risc si un SL mai strans.

 

In teorie ce am facut s-ar numi "trend riding". Si mi se pare destul de interesant. Atasez poze cat mai curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-1715-126588055749_thumb.jpg post-1715-126588056336_thumb.jpg

post-1715-126588058866_thumb.jpg post-1715-126588059407_thumb.jpg

post-1715-126588059951_thumb.jpg post-1715-126588060476_thumb.jpg

 

In afara de faptul ca perechile sunt toate cam ciudate (singurele pe care le-am gasit) si ca mi-am luat o teapa imensa cu USDTWD ca am platit spread vreo 900 de pips, totul mi se pare in regula.

 

Imi place totusi sa astept candlestickuri care arata un reversal odata ajunse la linia de trend.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

shortul pe e-u trebuie adus pe plus, chiar daca e doar +1.

twd ala, ochiometric arata chiar la marginea de sus, dar canalutul ala mic ascendent daily nu pare sa fi fost inca invalidat. atentie sa nu izbucneasca intr-o criza de isterie prin linia de trend in sus...

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.