Sari la conținut

Suporti si rezistente


Postări Recomandate

cu o mica precizare: si joi, si vineri, inchiderea s-a facut DEASUPRA zonei de activitate maxima. vedeti in graficul atasat:

- joi, activitatea maxima a fost in zona 1.3639; pretul a inchis la 1.3692. primul semn ca trendul in jos nu mai este asa cum trebuie sa fie.

- vineri, zona 1.3639 a fost testata din nou si n-a tinut ca suport. pretul s-a dus mai jos pentru un nou minim, iar activitatea maxima a fost la 1.3615. atentie insa - inchiderea zilei a fost la 1.3630, din nou deasupra zonei de activitate maxima.

 

cred ca shorturile pe e-u nu mai sunt convingatoare, si se iau deja profituri. probabil urmeaza o miscare in sus (corectiva?) in viitorul apropiat.

post-1398-126603369424_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar shortul pe eurusd nu se prezinta prea bine. Eu am vazut asta dupa candlestickuri. Practic nimic in ultima saptamana n-a arata ca mai vrea in jos. E un harami + o crestere puternica acolo si mai sunt vreo 2 hammer-uri.

 

Starea generala mi se pare de indecizie. Ar putea sa continue in jos dar nu m-as baza pe asta. Am mutat SL putin peste ultima rezistenta pe D1. E putin pe +.

 

Am inchis si tranzactia pe EURAUD. Rationamentul: au fost 2 scaderi consecutive puternice si acum candlestickul e un harami destul de aproape de linia de jos. In acest moment am profit cam cat am riscat (5 centi mai mult chiar :biggrin: ). Sper sa nu uit sa atasez cum a evoluat cursul peste vreo saptamana-2.

 

Si daca tot cuvantul saptamanii a fost "harami", a aparut unul si pe EURPLN. Pentru ca nu aveam cine stie ce profit am mutat SL pe breakeven.

 

post-1715-126605202189_thumb.jpgpost-1715-12660520289_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar shortul pe eurusd nu se prezinta prea bine. Eu am vazut asta dupa candlestickuri. Practic nimic in ultima saptamana n-a arata ca mai vrea in jos. E un harami + o crestere puternica acolo si mai sunt vreo 2 hammer-uri.

 

Starea generala mi se pare de indecizie. Ar putea sa continue in jos dar nu m-as baza pe asta. Am mutat SL putin peste ultima rezistenta pe D1. E putin pe +.

 

Am inchis si tranzactia pe EURAUD. Rationamentul: au fost 2 scaderi consecutive puternice si acum candlestickul e un harami destul de aproape de linia de jos. In acest moment am profit cam cat am riscat (5 centi mai mult chiar :biggrin: ). Sper sa nu uit sa atasez cum a evoluat cursul peste vreo saptamana-2.

 

Si daca tot cuvantul saptamanii a fost "harami", a aparut unul si pe EURPLN. Pentru ca nu aveam cine stie ce profit am mutat SL pe breakeven.

 

post-1715-126605202189_thumb.jpgpost-1715-12660520289_thumb.jpg

 

La eur/pln se vede clar ca, pana nu face un nou minim, probabilitatea de urca este destul de ridicata, ai acolo higher high si higher low.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te conduci exclusiv dupa PA (am pus mai sus graficele), n-ai nici un motiv sa crezi ca shorturile pe e-u sunt pe terminate. practic, si saptamina asta am vazut un lower low... deci suntem in plin trend descendent. a, ca POATE urmeaza un retrac... asta e altceva. de fapt e o alta ocazie de a reincarca o noua serie de shorturi.

ceea ce am zis in postul meu precedent are sens doar pe baza profilului intra-day... adica unde au fost agregate cele mai multe ordine...

vom vedea saptamina viitoare care este evolutia.

 

Intr-adevar shortul pe eurusd nu se prezinta prea bine. Eu am vazut asta dupa candlestickuri. Practic nimic in ultima saptamana n-a arata ca mai vrea in jos. E un harami + o crestere puternica acolo si mai sunt vreo 2 hammer-uri.

 

Starea generala mi se pare de indecizie. Ar putea sa continue in jos dar nu m-as baza pe asta. Am mutat SL putin peste ultima rezistenta pe D1. E putin pe +.

 

post-1715-126605202189_thumb.jpgpost-1715-12660520289_thumb.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aoleu.

 

Scrat ce inseamna PA, daca este un indicator poti sa-l atasezi si pt mine ? Ce rol are el ?

 

Merci

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am facut o gafa, am inteles ce inseamna PA dupa ce am postat. Se afla unde este suport s-au rezistenta pe TF-ul mare si se intra pe un patern de bare sau lumanari japoneze in functie de strategia fiecaruia.

Sper ca va amuzat gafa mea, dar eu intreb de fel tot ce nu inteleg, si de altfel fiecare are propriile lui prescurtari.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.