Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
* * * * - 7 votes

Suporti si rezistente

• Please log in to reply
244 replies to this topic

#241 andrei_lint

andrei_lint

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 229 posts

• Tranzactionez din 2006

Posted 18 March 2010 - 08:34 AM

Am mers pe sell pe EURUSD dar m-a scos, am intrat cam devreme. Daca candle-ul de azi e bearish o sa dau din nou sell (n-am mai pus graficul pe termen mai lung ca e destul de clar ca e down).
Clipboard02.jpg
  • 2

#242 andrei_lint

andrei_lint

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 229 posts

• Tranzactionez din 2006

Posted 22 March 2010 - 08:32 PM

Am luat-o in freza cu EURNOK, in sfarsit a picat sub 8 dar nu i-a placut acolo:
eurpln d1.jpg

Mai am 3 pozitii deschise, care sunt deocamdata pe +, USDTWD, EURUSD si USDJPY, toate short.

Ca sa nu mai construiesc o discutie separata, NU tranzactionati perechi ciudate. Nu numai ca se misca aiurea dar cel putin la Oanda se intampla unele lucruri paranormale. De exemplu pe USDTWD graficul arata ca e la 31.58, dar de fapt e la 3.78!

Am intrat pe USDSAR (da, parca imi doresc sa pierd bani), al carei curs e FIXAT. Facusem eu un calcul ca s-ar merita sa primesc swapul. Bineinteles calculul meu era prost. Aveam SL la vreo 15 pipsi (care e o gramada pentru perechea asta) distanta de ultimele oscilatii, si m-a scos din el cu slippage imens (risc 2% am pierdut vreo 3%).

Doar ca pe grafic nu arata ca pretul a ajuns vreodata acolo. Sau le-o fi si astora de la Oanda fomica...
  • 0

#243 Scrat

Scrat

Big Shark

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1014 posts

• Tranzactionez din 2006
  • Broker curent Oanda
  • Strategie/tehnica folosita Corelatii intre timeframe-uri, Linii de trend, Divergente, Suport si Rezistenta, Analiza volumelor.

Posted 22 March 2010 - 09:07 PM

oanda variaza spread-ul in mod periodic. pretul pe care il vezi tu e media dintre bid si ask, dar daca te-a gasit pe stiri cel mai probabil e ca stopul ti-a fost luat din cauza maririi spread-ului. am mai explicat asta undeva, eu folosesc oanda de la inceput si stiu cum se comporta.

Edited by sian, 01 June 2010 - 10:53 PM.
am sters citatul cu postul anterior conform regulamentului

• 0

#244 andrei_lint

andrei_lint

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 229 posts

• Tranzactionez din 2006

Posted 01 June 2010 - 10:27 PM

Am luat o pauza cam lunga, in principiu am avut trei tranzactii pe + destul de bine (5% din cont profit) care s-au dus toate de rapa in 2 zile si m-am enervat.

Revenind cu forte proaspete, probabil pentru ca sunt in sesiune si as face orice altceva in afara de a invata, am decis sa las stilul de trading neschimbat, dar sa fac o mica modificare.

Voi lua trade-uri numai in directia in care primesc si dobanda de acum inainte.

Am deschis 3 tranzactii:

usdtry 1d zoom out.JPG usdtry 1d zoom in.JPG
Se pare ca in trecut trendul era down, a dat de un suport puternic si acum a aparut un trend mic up. Scadere puternica la linia de trend, indecizie si apoi crestere puternica mi se pare suficient pentru long.

usdzar 1d zoom in.JPG usdzar 1d zoom out.JPG
Aici s-a intamplat exact acelasi lucru, din nou long.

usdinr 1d zoom in.JPG usdinr 1d zoom out.JPG
Intrarea mi se pare mai slaba, pretul a spart cateva linii de trend si a facut bounce de la trendul mic up. Buy!

Perechi in observatie (orientativ) :
EURAUD - astept break clar, cu construirea unui trend mic
GBPAUD - buy break 1.83
GBPZAR - buy break clar 11.6-11.8 de preferat cu aparitia unui mic trend up
CHFZAR - buy break clar 7
USDPLN - trend prea acccentuat, astept corectie
*USDMXN - apropiat de linia de trend, apare vreun breakout?
USDHUF - trend prea accentuat, astept corectie
*EURTRY - astept bounce de la rezistenta pt sell
*TRYJPY - sell break 55
*ZARJPY - sell break 11
EURNZD - astept bounce de la rezistenta pentru sell
*NZDCAD - sell sub 0.7
*NZDJPY - sell break 58.5

Edited by andrei_lint, 02 June 2010 - 09:58 AM.

• 1

#245 ulea.bogdan

ulea.bogdan

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 8 posts

• Tranzactionez din 2011
  • Broker curent Nu am nici un borker
  • Strategie/tehnica folosita caut o strategie

Posted 16 May 2012 - 11:27 AM

am atasat aici un curs video pentru incepatori/intermediar.

167 minute de suport si rezistente (pe intelesul tuturor, trebuie doar engleza).

[url="http://www.vamist.ro/forex-materiale-educative?path=/CURS%20FOREX%20INCEPATOR%20INTERMEDIAR"]Forex - Materiale educative | Vamist Forex[/url]

Salut,
Nu gasesc filmuletele facute de tine....Le-am cautat si vad ca link-ul nu e bun

Edited by ulea.bogdan, 16 May 2012 - 12:43 PM.

• 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.