Sari la conținut

Teorie multa strica, indicatori, balanta, leverage, time line


Postări Recomandate

in domeniul forex cel mai important lucru pe care trebuie sa-l stii este ca nici unul dintre noi nu poate influenta piata. Asta o fac bancile, hedge fondurile si Fed.

Noi doar trebuie sa ne suim in tren si mergem cu nashu'. Din cauza asta nu trebuie sa ai pozitii deschise in timpul stirilor deoarece nu ai nici o siguranta cu privire la miscarile pietei din cauza respectivelor stiri.

Eu fac altfel - avind contul deschis la un cont outside UK/USA pot avea deschise, simultan, pozitii opuse pe aceeasi pereche valutara (ex. am avut saptamina trecuta sau acum 2saptamini un short si long pe GBP - toate perechile valutare) iar cind au iesit stirile ce influentau GBP am putut beneficia de miscarile ample pe care le-a avut. Un profit de 50% din cont!!!!!!!

Insa din 15.05. reglementarile NFA nu permit ca in UK sa ai deschise asemenea pozitii. Norocul meu :-?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Eu ca de obicei cand incep sa invat mai multe imi dau seama ca de fapt stiu mai putine.

In primul rand am observat ca piata chiar se misca dupa stiri, sau macar dupa previziuni (mi-a luat ceva, nu?). Pe urma interpretarea stirilor. Exista momente in care piata nu se misca conform stirii, chiar invers. De ce asta? Cred ca am descoperit ceva interesant aici. Majoritatea traderilor se uita la stirea pt o singura pereche dar uita ca pe forex sunt 2 !!! (presupun asta pentru ca eu am facut asa ceva vreme) Adica ma uit la rata somajului in SUA e cat o fi la % (8-8.5) deci ce nasol vindem dolari. Pai bine bine, dar nu trebuie sa stim si cat e in zona Euro daca mergem short pe eurusd, in Canada pt usdcad, etc? Cam trebuie.

 

Am luat cativa indicatori macroeconomici de baza: rata inflatiei,rata dobanzii, rata somajului si am incercat sa dau de PIB pentru mai multe tari. Si sa vezi minune, daca le compari in cadrul valutelor fiecarei paritati chiar te prinzi unde merge cursul. Dar mi se pare lucrul naibii sa intretii toate datele astea.

 

Ma rog, nu sunt foarte sigur ce am vrut sa demonstrez aici, poate doar ideea de la inceput, ca teoria multa strica... :-?

 

deci, normal ca trebuie sa urmaresti ambele, dar nu are legatura cu asta, sau indirect, ma refer cand merge invers decat ne asteptam noi. Luam un exemplu, AUD, cand banca centrala a scazut rata, in ultimul timp, ma refer in ianuarie, februarie, dollarul australian a urcat, pt ca piata a considerat ca scaderea ratei would 'spur the economy', ii va da un boost, pt ca e record low, deci lumea ar incepe sa imprumute la rate/dobanzi mai mici. Nu are neaparat legatura cu facptul ca e o pereche, desi, asta e o alta poveste, de aia e calendarul economic, care trebuie stiut pe de rost. Eu nu dorm de duminica seara pana vineri la ora 10 ora mea, UK. Mi-am cumparat tot felul de gadgets sa stau treaz si am 3 stress balls ca sa nu sparg ceva, ca am spart cateva ecrane din 2005. E o problema, daca vrei sa fii trader nu poti toata viata ca te distrugi nervos. Scuze ca le tot amestec, deci calendarul economic e foarte importantm, dar vezi si de unde il iei, si ca sa iei o decizie rapida trebuie SA VEZI CAND VINE STIREA. PT ASTA RECOMAND BLOOMBERG TV http://www.bloomberg.com/tvradio/tv/ ASTA E LINK-UL SI IN STANGA E ACOLO, LAUNCH PLAYER, ar trebui sa mearga in Romania, si cu o conexiune buna. La mine merge 24/24 pe cablu. Aici vezi in direct cand vine US retail sales, ce banci au probleme, sau ce declara, sau daca mai au nevoie de finantare sau nu, sau daca imprumuta bani din TARP sau daca ii da inapoi mai repede sau nu, cateodata o singura banca ridica toata piata, astea sunt numai cateva din milioanele de stiri care ar putea avea un impact.

 

de exemplu in ultimul timp, VIX, sau Volatility Index a scazut la stocks la fel si la FX, si confidenta a aparut pe piata, dar Volumul este foarte slab, ceea ce in mod normal ar putea atrage another bear leg, dar se pare ca orice news cat de mic e, ridica mai mult piata cu toate ca sunt multe proaste, ca de exemplu Lowest retail sale in US sapt trecuta, nu a avut un impact mare.

 

sunt dispus sa discut orice, dar asa vscriu pana la infinit, intrebari specifice poate.... Am vazut ca sunt cateva persoane pe forum care stiu foarte mult despre FX, daca mai gresesc cu una alta, va rog sa ma corectati.

 

take care

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In loc sa creez o discutie separata, m-am gandit sa postez noua mea enigma aici, fiind undeva in sfera acestei discutii.

Eu am cont la Oanda. Si m-am gandit sa analizez putin datele macroeconomice. Doar ca cifrele de la Oanda difera de cele dupa forexfactory. Nu cu mult, dar suficient incat sa ma faca putin confuz. Are cineva idee de ce se intampla asta si care are (mai multa) dreptate? Sa spunem ca era normal sa fie previziunile diferite daca lucreaza cu alte firme, dar datele deja publicate?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Intr-unul din post-uri ai mentionat ca ai acces la un terminal Bloomberg. Cum ai reusit sa ai user pe Bloomberg? Eu am incercat in zadar sa negociez cu cei de la Bloomberg insa mi s-a spus ca nu pot avea acces ca persoana fizica, doar ca user institutional autorizat : banca, SIF, etc. Chiar daca eu vreau sa platesc 1500 $/luna cat e serviciul lor de date nu pot avea acces decat daca sunt autorizat.

Eu ma multumesc cu Metastock si Quotecenter de la Reuters dar in vremea aia eram obsedat sa am cat mai multe :)

Nu te pui cu nebunia omului :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.