Sari la conținut

Postări Recomandate

"Studentii" mai avansati! Viadutz, tandrei, vakalblack2! Ati prins setupul pe lira?

Daca nu, atentie la bara h4 care se formeaza cu finalizare la ora 16:00. Ochii cat sarmaua pe price action!Posted Image

 

 

Salut!!!

 

Din pacate am ratat aceste intrari pt ca la ora 14 trebuia sa plec sa ma fac somera.(trebuia sa depun dosarul)

Dar ca o consolare pozitiile luate astazi merg destul de bine.Toate aduse la BE.

Lira,euro si GJ le astept la noapte.

 

Spor la pipsi!!!

 

Later edit.De astazi sunt trader full time.Posted Image

post-3372-126582707093_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este bine Oltciter ?

 

1) Pinbar, PPZ Daily, RN 90, confluenta fibo 50%, este adevarat nu prea are spatiu de dezvoltare de aceea am pus un pending sell stop sub zona de management.

 

In princpiu este bine! In amanunt nu prea mai este!

90.00 nu este ppz daily ci ppz h4.Uitate la imaginea atasata sa vezi unde sunt PPZ -urile daily(rosu) si weekly (albastru)

Atentie la marimea barpaternului (pinbarului).Daca il compari cu bara precedenta in exemplul tau,constati ca nu sta prea bine la acest capitol.

Spatiul de dezvoltare este mic.

IMO este un setup de categorie C ,datorita faptului ca la toate cele trei conditii(locatie, marime, spatiu) sta prost, iar eu i-as fi spus pass din start.

Nu -i dau nici macar 10% sanse de reusita!

 

Atentie la selectivitate!

post-1363-12658489302_thumb.png

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iata un citat (imi pare rau ca nu mai stiu cine la scris pe Forexfactory) care mi-a atras atentia pe vremea cand invatzam aceasta tehnica! Eu l-am printat si l-am afisat pe perete in fatza mea. De cate ori "vedeam" o situatzie care credeam eu ca este un setup aruncam mai intai repede o privire pe acest citat :

 

"

Tell me - how hard is it to:

Draw a PPZ?

See a PA bar that is bigger than the preceding bars?

Draw a fib and measure a retrace to 50 - 61 percent?

See that the PA is formed at a PPZ along with some sort of confluence? (Divergence, round number, fib)

Notice that it is at an extreme or at least a swing high or low?

That it is not trading right into a PPZ or into very tight sideways traffic?

 

Those are all you need. "

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce a prasit Oltciter pe GBPUSD_h1!

O intrare blind pe un retrecement!

 

post-1363-12658780025_thumb.png

 

 

 

bravos!!! chiar era un abc, cred ca mai complica, ca sa sparga are nevoie de timp...... inca nu am iesit!!!! momentumul e puternic pe sell !

 

 

Pai nu am iesit petrica! Sus am scris "ce a prashit Oltciter pe H1"

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Petrica!!!! Groso modo, asta vezi si tu pe lira la h4?

 

post-1363-126588009382_thumb.png

 

adica ar trebui sa rupa in jos daca e asa, pe macd incepe div adica valu 3 din 3 care pe macd e cl mai mare botom e gata de acu 5 din 3 si 4 de grad mai mare.. bla bla bla

 

 

 

 

dar multa rabdare ca e nisvel mare daca a facut un nou low o sa curga

post-1776-126588050285_thumb.jpg

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Chiar daca sunt incepator in folosirea acestei metode de trade, incerc si eu o analiza pe AUDUSD H4.

Se pare ca se prefigureaza un pinbar, care chiar daca nu are o dimensiune considerabila ar putea fi considerat

totusi pentru o intrare short avand in vedere ca e pe o ratie fibo destul de importanta 38.2 pe daily.

Pe H1 s-a format deja un pin bara trecuta, dar cred ca ar trebui sa asteptam inchiderea la 12 a barei de 4 ore.

Ce parere aveti?

 

O intrare mai precauta ar fi sub nivelul fibo de 38.2

post-3411-126588127916_thumb.png

Editat de raxxisbest
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.