Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
* * * * * 22 votes

Clipuri forex

• Please log in to reply
2617 replies to this topic

#111 dirzuandreiovidiu

dirzuandreiovidiu

Big Shark

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2192 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Strategie/tehnica folosita http://forum.vamist.ro/topic/3912-tranzactionarea-folosind-doi-pivoti-analiza-metodica-si-plan-de-tranzactionare/

Posted 27 September 2009 - 12:13 PM

O mentionare vreau sa aduc cu privire la intrarea blind de pe posibila corectie a lui Usd/Jpy de pe 4H corespunzand nivelul fibonacci 50.0: pentru ca intrarea sa nu fie riscanta, sa se evite perioadele cu aglomerari de stiri fundamentale, cum a fost ziua de vineri.
Si cand spun asta ma refer la ziua de marti 29 septembrie cu precadere la : Final GDP (GBP) si miercuri 30 septembrie la: ADP Non-Farm Employment Change (USD). Recomandarea mea este sa asteptati sa treaca stirea si sa evaluati rezultatul acestor doua stiri - in masura in care va pricepeti -, care sa fie obligatoriu negativ sau egal cu asteptarile analistilor, nicidecum mai bun, ce ar propulsa Usd/Jpy intr-o miscare de up sau un range cu spike-uri mari ce v-ar putea lua foarte usor acel sl de 30 de pips.
As fi de acord cu punerea unei intrari blind sub ppz de 91.00 corespunzand unei retracementului de 44.7 sau 50.0 a ultimei caderi de pe daily.

Bafta la pips

Attached Thumbnails

• ujblind.PNG

Edited by dirzuandreiovidiu, 27 September 2009 - 12:13 PM.

• 0

mini.jpg

mini.jpg

mini.jpg

Pentru informatii si colaborari:

twitter: https://twitter.com/dirzu

facebook: www.facebook.com/morraevo.trading

e-mail: [email protected]

telefon: 0734.142.210  

#112 viadutz

viadutz

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 116 posts
  • Broker curent interbankFX
  • Strategie/tehnica folosita PPZ, price action, clustere fibo

Posted 29 September 2009 - 02:42 PM

EUR/GBP indrazneste sa-l contrazica pe colegul nostru ( in clipul 39) cu un setup de zile mari.
Am luat pozitia imediat sub pinul daily la la 0.9183 si il astept la 0.9, un ppz f important.
eurgbp1d.JPG
  • 0

#113 dirzuandreiovidiu

dirzuandreiovidiu

Big Shark

• Members
  • 2192 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Strategie/tehnica folosita http://forum.vamist.ro/topic/3912-tranzactionarea-folosind-doi-pivoti-analiza-metodica-si-plan-de-tranzactionare/

Posted 30 September 2009 - 09:05 AM

@Viadutz, atentie la eurgbp, trendul e puternic up, tu esti pe corectie de fapt.

bafta
  • 0

mini.jpg

mini.jpg

mini.jpg

Pentru informatii si colaborari:

twitter: https://twitter.com/dirzu

facebook: www.facebook.com/morraevo.trading

e-mail: [email protected]

telefon: 0734.142.210  

#114 viadutz

viadutz

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 116 posts

Posted 01 October 2009 - 12:33 PM

@Viadutz, atentie la eurgbp, trendul e puternic up, tu esti pe corectie de fapt.

bafta

multumesc pentru observatie.
tocmai de aceea am dus foare repede pozitia la BE si pentru ca nu-mi permite contul sa iau profit partial, o las sa se dezvolte pana la targetul meu 0.9.
spor la pipsi!

Edited by viadutz, 01 October 2009 - 12:33 PM.

• 0

#115 viadutz

viadutz

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 116 posts

Posted 01 October 2009 - 12:41 PM

inca ceva
azi mi-am luat un SL de 40 de pipani pe GU.
asta trebuie pus la sectiunea "ASA NU"
NU ppz, NU divergenta, NU locatie, NU nimic
GU1D.JPG
  • 0

#116 oltciter

oltciter

Big Shark

• Members
  • 2362 posts

Posted 04 October 2009 - 08:40 AM

Deoarece dupa o lunga perioada de timp sotia a avut un weekend intreg liber ne -am permis o scurta vacantza! Asa ca spatamana asta nu avem clip!
Bafta la pipsi!
  • 0

mini.jpg

mini.jpg

#117 Vaxx

Vaxx

Forexist senior

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 895 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent Admiral Markets
  • Strategie/tehnica folosita NeoWave

Posted 09 October 2009 - 08:36 PM

Salut Oltciter!

Nu am vazut pe aici ( forum ) si paternuri pe bare asa cum spui tu in clipuri.
Cred ca este bine sa se deschida un topic cu exemple despre aceste paternuri pe bare.

Zic si eu nu stiu ( sugestie )

Sa nu sariti la gatul meu

Apreciez pt. tot cea ce faci Oltciter la fel si pentru Flames, si pentru toti cei care isi dau interesul

Multumesc
Bafta la toti
  • 0

mini.jpg

#118 oltciter

oltciter

Big Shark

• Members
  • 2362 posts

Posted 09 October 2009 - 09:07 PM

Salut Oltciter!

Nu am vazut pe aici ( forum ) si paternuri pe bare asa cum spui tu in clipuri.
Cred ca este bine sa se deschida un topic cu exemple despre aceste paternuri pe bare.

Zic si eu nu stiu ( sugestie )

Sa nu sariti la gatul meu

Apreciez pt. tot cea ce faci Oltciter la fel si pentru Flames, si pentru toti cei care isi dau interesul

Multumesc
Bafta la toti

Hmmm! Demult nu am mai mancat un gatlej asa ca pazeste-ti gatul!:((

In alta ordine de idei sa stii ca sunt explicate acele paternuri intr-unul din clipuri.Nu mai stiu in care asa ca va trebui sa le vizionezi pe toate. Oricum in primele 10 , daca imi aduc bine aminte!(Ce sa-i faci batranetzea :(().
Daca nu ma insel sunt chiar 2 clipuri in care exemplific acele barpaternuri!

Vizionare placuta!
  • 0

mini.jpg

mini.jpg

#119 Vaxx

Vaxx

Forexist senior

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 895 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent Admiral Markets
  • Strategie/tehnica folosita NeoWave

Posted 10 October 2009 - 09:54 AM

Intradevar este explicat cu lux de amanunte configuratia si formarea pinbarului. Foarte mult mi-a placut prezentarea pentru ca esti un tip care stie sa explice foarte bine. Acesti oameni cu har eu personal ii apreciez foarte mult. Repet inca odata mii de multumiri pt. tot ceea ce faci aici.

Dar mai sunt si alte paternuri pe bare si anume BEOB, inside bar, ceva cu inside proxi sau cam asa ceva etc.. E, aceste paternuri mai complicate cred ca este bine sa fie explicate intr-un topic separat, langa cel al fetei morgana cu explicatii de paternuri pe " lumanarile japoneze ".
Cred ca da foarte bine acest lucru pt. forum si mai ales ca se inchide practic un ciclu al explicatiilor de paternuri pe toata gama de charturi ( cel cu bare, cel cu " lumanari japoneze " ).

Multumesc
Cu respect

PS: Mentionez ca pana acum am vizionat inclusiv clip 18. Poate gresesc cand spun ca nu sunt si celelalte tipuri de paternuri, poate ca sunt dupa clipul 18 incolo...
Dar in primele 10 clipuri sunt decat: pinbarul si ceva explicatii de inside bar, BEOB parca era
  • 0

mini.jpg

#120 oltciter

oltciter

Big Shark

• Members
  • 2362 posts

Posted 10 October 2009 - 10:27 AM

Intradevar este explicat cu lux de amanunte configuratia si formarea pinbarului. Foarte mult mi-a placut prezentarea pentru ca esti un tip care stie sa explice foarte bine. Acesti oameni cu har eu personal ii apreciez foarte mult. Repet inca odata mii de multumiri pt. tot ceea ce faci aici.

Dar mai sunt si alte paternuri pe bare si anume BEOB, inside bar, ceva cu inside proxi sau cam asa ceva etc.. E, aceste paternuri mai complicate cred ca este bine sa fie explicate intr-un topic separat, langa cel al fetei morgana cu explicatii de paternuri pe " lumanarile japoneze ".
Cred ca da foarte bine acest lucru pt. forum si mai ales ca se inchide practic un ciclu al explicatiilor de paternuri pe toata gama de charturi ( cel cu bare, cel cu " lumanari japoneze " ).

Multumesc
Cu respect

PS: Mentionez ca pana acum am vizionat inclusiv clip 18. Poate gresesc cand spun ca nu sunt si celelalte tipuri de paternuri, poate ca sunt dupa clipul 18 incolo...
Dar in primele 10 clipuri sunt decat: pinbarul si ceva explicatii de inside bar, BEOB parca era

BEOB este bearish outsidebar si BUOB este bulish outsidebar
Daca imi aduc bine aminte este un clip in care este o animatie in care explic odata cu pinbarul , BEOB-ul si BUOB-ul. O sa gasesti in clipurile viitoare si explicatii cu exemplificari pe chart ale insidebarurilor.

In alta ordine de idei ,astazi voi posta clipul 40 , in care in prima parte am un capitol pentru incepatorii in lucrul cu MT4. Acum prelucrez inregistrarea clipului. Va mai dura vreo 2h pina il finalizez si uploadez.

Bafta!

Edited by oltciter, 10 October 2009 - 10:30 AM.

• 0

mini.jpg

mini.jpg

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.