Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
* * * * * 22 votes

Clipuri forex

• Please log in to reply
2617 replies to this topic

#131 Vaxx

Vaxx

Forexist senior

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 895 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent Admiral Markets
  • Strategie/tehnica folosita NeoWave

Posted 13 October 2009 - 02:36 PM

ce spui oltciter daca asta este pinbar pe usd/chf H4, zona de range pe D1 si nu numai se poate intra long ?

Cei drept zona de dezvoltare la TP 1 este c-am mica.

Ce spui ?
  • 0

mini.jpg

#132 tandrei

tandrei

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 249 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent alpari
  • Strategie/tehnica folosita fibo, S/R, PA

Posted 13 October 2009 - 05:44 PM

O intrebare.

NZDUSD daily. Ieri s-a format un pin. L-am luat, nu l-am asigurat la BE, cred ca tranzactia va fi pe minus. Nu asta e problema.

Daca astazi se va inchide ziua in configuratia din imagine, tot un pin dar in sens invers s-ar putea lua sau trebuie asteptat un PA de marime mai mare decat acestea doua? Intrebarea nu se refera numai la situatia asta ci in general.

Sau chiar asta inseamna decizia discretionara si s-ar putea juca amandoua dar doar in functie de alte semne.
Diferenta dintre cele 2 este ca trendul W este up?

Multumesc

Attached Thumbnails

• nusddf.PNG

• 0

#133 oltciter

oltciter

Big Shark

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2362 posts

Posted 13 October 2009 - 05:49 PM

O intrebare.

NZDUSD daily. Ieri s-a format un pin. L-am luat, nu l-am asigurat la BE, cred ca tranzactia va fi pe minus. Nu asta e problema.

Daca astazi se va inchide ziua in configuratia din imagine, tot un pin dar in sens invers s-ar putea lua sau trebuie asteptat un PA de marime mai mare decat acestea doua? Intrebarea nu se refera numai la situatia asta ci in general.

Sau chiar asta inseamna decizia discretionara si s-ar putea juca amandoua dar doar in functie de alte semne.

Multumesc

Marimea este buna, locatia de asemenea , dar trebuie sa fii atent la minimul antepenultimei bare. Ar fi bine sa pui pending sell sub acel minim ca sa eviti blocarea pozitiei!
  • 0

mini.jpg

mini.jpg

#134 oltciter

oltciter

Big Shark

• Members
  • 2362 posts

Posted 13 October 2009 - 06:01 PM

O intrebare.

Multumesc

Este adevarat ca intrarea este in contratrend dar se poate juca. Intrarea se face cu ordin in asteptare. si se urmareste cu atentie pentru asigurarea rapida al BE

Attached Thumbnails

• nzdusd_d1.png

• 0

mini.jpg

mini.jpg

#135 tandrei

tandrei

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 249 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent alpari

Posted 13 October 2009 - 06:44 PM

Intrare Oltciter

Multumesc mult. Ca de obicei un ajutor complet.

Mai am ceva de invatat.

Doamnelor si Domnilor, intrare Oltciter :((:

Ps: ar mai fi ceva, cum se manageriaza pozitia dupa ora 24, daca sa zicem se declanseaza si daca ziua se inchide in pin bar, dar asta o invatam pe parcurs :((

Attached Thumbnails

• intrare Oltciter.PNG

• 0

#136 oltciter

oltciter

Big Shark

• Members
  • 2362 posts

Posted 13 October 2009 - 06:55 PM

Intrare Oltciter

Multumesc mult. Ca de obicei un ajutor complet.

Mai am ceva de invatat.

Doamnelor si Domnilor, intrare Oltciter :((:

Ps: ar mai fi ceva, cum se manageriaza pozitia dupa ora 24, daca sa zicem se declanseaza si daca ziua se inchide in pin bar, dar asta o invatam pe parcurs :((

In primul rand este vizata zona 0.7245. Exita doua scenarii .
1. Pretzul va trece de zona fara probleme in viteza, fara stagnarii, si atunci automat ne vom orienta spre zona tp2, unde , odata ajuns pretzul mai intai ii observam evolutia. Daca stagneaza si da semne de intoarcere aducem imediat Sl la BE si inchidem o parte din pozitie (30%, 50% etc) lasand diferenta asigurata la BE pentru o eventuala dezvoltare mai departe in short. Bineinteles ca putem incasa si profitul total daca vrem.Nu este nimic rau in asta. Deasemenea odata ajuns pe zona 2 vom cauta sa determinam zona 3 sau tp3 pe urmatorul suport important.
2.Daca pretzul intampina dificultati la 0.7245 (ca zona) atunci aducem urgent Sl-ul la BE si : a) putem inchide pozitia partial (30%, 50% sau cat vrea fiecare), b) se poate inchide pozitia in totalitate, c) se lasa pozitia deschisa dar asigurata la BE.

Ar mai fi si varianta cand aducem sl la BE indiferent de viteza de deplasare a pretzului cand acesta ajunge la 0.7245.

Asa se manageriaza aceasta ipotetica pozitie short.
Ipotetica pentru ca inca nu stim cum se va termina bara la ora 24:00
  • 0

mini.jpg

mini.jpg

#137 oltciter

oltciter

Big Shark

• Members
  • 2362 posts

Posted 13 October 2009 - 07:15 PM

Un alt setup interesant de data asta pe TF H1 la gbpusd

Attached Thumbnails

• GBPUSD_H1.png

• 0

mini.jpg

mini.jpg

#138 tandrei

tandrei

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 249 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent alpari

Posted 13 October 2009 - 07:20 PM

Am inteles. Multumesc.

Dar pentru asta cred ca trebuie sa stau cu ochii pe calc pana ajunge macar la ZM :((.
Pentru mine, care am facut scalping pe 5 min, e un pic mai dificil de manageriat chartul daily.

Pentru ca vreau sa ma culc in seara asta am sa pun un trailing stop de 21 pips (distanta pana la ZM e de 30 pips) iar maine dimineata, cum ma trezesc vad ce s-a intamplat.

PS: ziua de astazi se va incheia intr-un pinbar :((
  • 0

#139 oltciter

oltciter

Big Shark

• Members
  • 2362 posts

Posted 13 October 2009 - 07:21 PM

Setup invalidat prin depasirea maximului insidebarului. Pending anulat!
  • 0

mini.jpg

mini.jpg

#140 tandrei

tandrei

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 249 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent alpari

Posted 13 October 2009 - 07:25 PM

Pentru ca pretul a luat-o in sus, il astept la inchiderea candelei, poate se termina si asta intr-un pin.
Pending stop in acelasi loc, sub max. mai pronuntat din trecut.

Good point.

Edited by tandrei, 13 October 2009 - 07:27 PM.

• 0

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.