Sari la conținut

Postări Recomandate

Buna seara,

 

 

 

Viadutz, foarte frumos set-up USDCAD, daily, pe care nu l-am prins.Sper ca noul BUOB, pe D2 sa se bucure de acelasi success. Am calculat posibila zonade “intepenire” pe h4, intrarea buy peste acest nivel, la 1.048 cu ZM la 49pips.

 

 

 

Tot un set-up D2 am gasit pe NZDUSD. Foarte interesantfaptul ca ultima bara a avut max. “la pip” pe un fibo 0.786. De asemenea, acestnivel este si un PPZ daily, 0.75 (a se vedea in magine, pe istoric).

 

Nu am sa iau acest set-up datorita traficului mare existentpe H4, D si chiar pe D2. Pacat de set-up :((.

 

 

 

 

CHFJPY, un frumos pin, intr-o zona de range, pe EMA 365, pegraficul daily.

 

Fiind intr-o zona de range e normal sa fie intr-o zona cumult trafic. Aici nu stiu ce sa zic (= indoiala = nu ma bag) dar am incercat saschitez ZM pe H4 si mi-a iesit o zona cam lata si in apropierea intrariipotentiale. E cam greu pt mine, deocamdata, cu creionarea ZM pe zone de range :((.

 

 

 

 

In schimb, tot pe o pereche cu JPY, EURJPY, graphic Daily,tot pin, pe un PPZ Daily, cu intrare sub zona PPZ-ului avem un set-up sell.Aici uitandu-ma pe h4 a mai iesit o zona de potential blocaj, subtire ce-i dreptla vreo 11 pips.

 

E adevarat ca pin-ul are open=close (= indecizie) darintrarea sub zona PPZ ii ridica probabilitatea de reusita.

 

 

 

Bafta la pips!

post-3780-125588694213_thumb.png

post-3780-125588695469_thumb.png

post-3780-125588695876_thumb.png

post-3780-125588697077_thumb.png

post-3780-125588697489_thumb.png

post-3780-12558869863_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand multumesc pentru aprecieri, si tin sa spun ca fara ajutorul tau , oltciter, n-as stii nici o farama din ce am invatat pana acum.

esti un exemplu demn de urmat in ceea ce inseamna tranzactionarea pe piata forex.

cu riscul sa ma repet va sfatuiec sa postati grafice cu setupuri, probleme intalnite sau orice nelamurire pentru ca numai asa puteti gasi raspuns, si ajuta si pe altii sa invete.

iar pentru toti cei care au prins curaj sa posteze si astfel sa ajute la dezvoltarea acestui topic FELICITARILE mele. daca veniti pe la iasi pe langa felicitari mai desfundam si o sticla de cotnari. :((

 

bun.. si acum un setup pe care il voi lua la deschiderea pietei:

 

AUD/JPY - PB daily, spatiu de dezvoltare f bun, pana in PPZ-ul monthly de la 82.00

 

post-1703-125589188377_thumb.jpg

Editat de viadutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand multumesc pentru aprecieri, si tin sa spun ca fara ajutorul tau , oltciter, n-as stii nici o farama din ce am invatat pana acum.

esti un exemplu demn de urmat in ceea ce inseamna tranzactionarea pe piata forex.

cu riscul sa ma repet va sfatuiec sa postati grafice cu setupuri, probleme intalnite sau orice nelamurire pentru ca numai asa puteti gasi raspuns, si ajuta si pe altii sa invete.

iar pentru toti cei care au prins curaj sa posteze si astfel sa ajute la dezvoltarea acestui topic FELICITARILE mele. daca veniti pe la iasi pe langa felicitari mai desfundam si o sticla de cotnari. :((

 

bun.. si acum un setup pe care il voi lua la deschiderea pietei:

 

AUD/JPY - PB daily, spatiu de dezvoltare f bun, pana in PPZ-ul monthly de la 82.00

 

post-1703-125589188377_thumb.jpg

 

Off. Asta e cel mai bun set-up de cand urmaresc piata cu aceasta strategie, in timp real. Are si marime buna si spatiu se dezvoltare. Felicitari!

 

Asta apropo de faptul de a fi selectiv, ca set-up-urile vin.

 

Subscriu si eu inca o data la a-i multumi lui Oltciter pentru ceea ce a facut si face.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vladutz

 

Tine-o tot asa!

 

@tandrei

 

NZDUSD daily beob. Nu cred ca va functiona! Era bine ca inchiderea barei (close) sa fi fost sub 0.7350 PPZ

EURJPY daily pinbar . De fapt nu e un pinbar , este o bara de indecizie , dar cam acelasi comentariu ca si la NZDUSD cu diferentza ca aici era bine ca open-close sa fi fost sub 135.00 ppz daily.

Daca nu esti sigur pe un setup arunca-l la cos!

 

 

Bafta la pipsi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Legat de set-up-ul audjpy, ce s-a finalizat prin atingerea SL-ului, vreau sa va impartasesc faptul ca sunt foarte dezamagit (e vorba de starea mea psihica, sper sa ma descarc aici si sper sa ma intelegeti http://forum.vamist.ro/public/style_emoticons/default/06.gif/04.gif' class='bbc_emoticon' alt=':D' /><' />).

 

Mi s-a parut foarte bun, de clasa A (nu de A++, ar fi trebuit sa se sprijine pe PPZ MN de la 85), si cu toate astea s-a declansat , a facut 8-10 pips pe plus, dupa care s-a intors vertiginos spre SL-ul de 110 pips. De aici si o prima intrebare: trebuia sa il asigur la BE dupa 9 pips? Mi se pare prea putin, dupa mine nu a functionat.

 

Este adevarat faptul ca la 50 pips era EMA 365, ceea ce dupa mine trebuia sa fie ZM dar poate zona lui EMA s-a dovedit a fi rezistenta.

After action am cautat un PPZ din trecut, in aceasta zona si am gasit un PPZ (cred ca daily), la 82.70, cu verzui in imaginile de mai jos (si cu incidenta lui in trecut).

 

Dupa parerea voastra ce credeti ca l-a oprit: zona EMA sau acest PPZ verzui (din 17.09.2008, cand s-a manifestat ca o rezistenta pentru ultima data)? Trebuia sa fi vazut acest PPZ inainte de a intra in piata?

 

Sau a intrunit toate conditiile prielnice dar se incadreaza (parca Oltciter spunea) in cele 15% in care pretul "face ce vrea"?

 

Dupa ce a facut un -114 pips am zis sa-l mai las ca poate am gresit punand SL la max pinbar-ului, mai trebuia sa adaug spread-ul, poate si vreo 2-3 pips, un buffer si l-am lasat. A treia zi incepuse sa-mi vina inima la loc dar degeaba. A facut um max peste cele 2 ultime zile iar in a 4 zi gata. A spart SL-ul Sl-ului, la vreo 180 pips. :((

 

Ideea e ca acest SL luat (desi acum tranzactionez pe demo pe cu acest set-up vroiam sa intru si pe real dar nu am mai intrat si bine am facut) m-a cam dezechilibrat si nici alte set-up-uri n-am mai putut sa urmaresc. Am inceput sa reiau alte strategii (pe care le pusesem deoparte pentru ca nu (mi) se dovedisera eficiente) si sa le scot de la naftalina.

 

Oricum, faptul ca va scriu aceste randuri inseamna ca mi-am mai revenit, ca privesc mai obiectiv lucrurile (nici o strategie nu e 100% castigatoare) si ca trebuie sa urmaresc urmatorul set-up si sa vedem ce se va intampla.

 

Spor la pips si la set-up-uri A++!

 

 

PS: nu vreau sa se inteleaga ca transmit cu acest mesaj faptul ca strategia nu e buna si ca am facut dovada ca nu e buna. Cred ca am fost destul de explicit dar cine stie...

post-3780-125620188866_thumb.png

post-3780-125620189215_thumb.png

post-3780-125620189688_thumb.png

post-3780-12562019017_thumb.png

post-3780-125620190573_thumb.png

post-3780-125620191031_thumb.png

post-3780-125620191523_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tandrei: Detasare, detasare, detasare... altfel esti mancat din punct de vedere psihic

 

Cand intri intr-o tranzactie gandeste-te ca ai sanse 50% de esec (in realittae daca urmezi o strategie sansele de esec sunt mai mici dar uita acest ultim aspect).

 

Asteapta-te la un sir lung de pierderi si in acelasi timp ia masuri de imbunatatire

strategie/psihologie.

 

Inca o data : nu-ti pune mari sperante intr-o tranzactie. Daca o ia in sens invers

fii FERM si ia masuri (inchide tranzactia,etc.)

 

Alte lucruri sunt mai importante in viata : sanatatea, buna intelegere cu cei din jurul tau, etc.

 

Eu,de exemplu, nu sunt robul banului. Eu il fac pe Ban :((

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da! Un setup care nu a functzionat!

 

@tandrei

 

Daca am inteles eu bine ai mutat sl-ul mai sus? WOW! Big mistake!Never ever sa nu mai faci asta! Odata ce pretzul a spart maximul setupului era clar ca este un setup infirmat! Nu imi dau seama ce ai asteptat acolo! De fapt imi dau seama perfect!

 

In alta ordine de idei, a intrat cineva pe BUOB-ul weekly de la GU?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

@dannad

Multumesc pentru incurajari. E mai greu cu partea de "implementare" a detasarii, mai ales cand vrei sa faci trading for living :((.

 

@viadutz

Oricum mi-a placut set-up-ul. Next.

 

@Oltciter

Ai dreptate. FERMITATE, vorba lui dannad, asta e cuvantul, in a inchide tranzactiile cu minus in fata.

BUOB-ul la GU si-a facut pe deplin datoria, chiar daca acum, datorita GDP-ul din GB e la vale.Marturisesc ca nu l-am vazut. Astept alt set-up.

 

Gata. Pe ei! (adica piata forex):((

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.