Sari la conținut

Suporti, Rezistentze, Pivot Price Zone - Fisere Template


Postări Recomandate

M-am gandit ca ar fi util pentru incepatorii care utilizeaza MetaTrader4 ca platforma de tranzactionare sa deschid acest topic in care sa atasez o arhiva cu fisere template pentru principalele perechi care se tranzactioneaza.

Pentru inceput in arhiva se gasesc patru perechi : GBPJPY, USDJPY, GBPUSD , EURUSD

De asemenea arhiva mai contine si doi indicatori care afiseaza pe chart cotatia si spreadul perechii respective. Nu este obligatoriu sa-i instalati.Fiserele vor functiona si fara acesti indicatori.

 

Cheia de culori a zonelor de suport/rezistentza si PPZ este urmatoarea:

 

verde = monthly

albastru = weekly

rosu = daily

galben = 4h

 

Recomand sa dezarhivati fiserele intr-un folder separat , avand o denumire sugestiva (ex.MT4_TPL) , deoarece pe viitor se pot folosi indiferent cate platforme MT4 aveti instalate in calculator prin simpla utilizare a comenzii "Template/Load template" din meniul accesat prin click dreapta pe chartul perechii pe care vreti sa aplicati templateul.

 

In arhiva sunt doua tipuri de fisere template pentru fiecare pereche : xxxxxx.tpl si xxxxxx_offline.tpl. Fisierele avand "offline" in componentza se utilizeaza pe tf-urile speciale de tip h8 sau d2, care se creeaza aplicand indicatorul Period Converter (il gasiti in arhiva)

 

Atasez si o imagine a chartului eurusd daily pe care s-a aplicat templateul eurusd.tpl

 

In functie de timpul disponibil o sa updatez arhiva si cu alte perechi!

 

Sper sa va fie de folos!

 

Bafta la pipsi!

post-1363-125506414077_thumb.png

perechi_tpl.rar

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Salut Oltciter !

 

Tin sa-ti multumesc pentru tot ceea ce faci pentru noi. Se vede clar ca forexul este o pasiune mare de a ta.

De curand am inceput sa urmaresc cu foarte mare interes clipurile tale, si am inceput cu primul adica clip 4 parca era. Ce sa zic super explicatii, este exact pe gustul meu. Ai un mod de a explica fantastic, foarte bine pus la punct si structurat. Iti multumesc inca o data pentru cea ce faci. Stii mai este o vorba " oamenii se cunosc dupa fapta nu dupa vorba "

La aceste fisiere tpl ma gandeam si eu cu indicatorii aceia de spreed, chartul de 8 h cu tot tacamul, ei bine de asta spun ca stiu ce am scris mai sus despre tine , si o spun cu mana pe inima.

 

Numai bine

Cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Oltciter !

 

Tin sa-ti multumesc pentru tot ceea ce faci pentru noi. Se vede clar ca forexul este o pasiune mare de a ta.

De curand am inceput sa urmaresc cu foarte mare interes clipurile tale, si am inceput cu primul adica clip 4 parca era. Ce sa zic super explicatii, este exact pe gustul meu. Ai un mod de a explica fantastic, foarte bine pus la punct si structurat. Iti multumesc inca o data pentru cea ce faci. Stii mai este o vorba " oamenii se cunosc dupa fapta nu dupa vorba "

La aceste fisiere tpl ma gandeam si eu cu indicatorii aceia de spreed, chartul de 8 h cu tot tacamul, ei bine de asta spun ca stiu ce am scris mai sus despre tine , si o spun cu mana pe inima.

 

Numai bine

Cu respect

 

 

Multzumesc pentru aprecieri! Primele clipuri se numesc eurusd1, eurusd2 si eurusd3. Pe urma m-am gandit sa le numesc clip4., clip5 etc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Olciter multumesc pentru munca depusa. Eu imi trasam singur zonele si uneori ma mai uitam pe graficele postate pe vamist ca sa fac o comparatie. :-? Poate asa am sa pot urmari si eu mai multe perechi. Am o intrebare la care raspundeti daca doriti: cam cat timp dureaza sa trasati zonele de suport, rezistente si pivot la o pereche ( pe toate tf-urile)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Olciter multumesc pentru munca depusa. Eu imi trasam singur zonele si uneori ma mai uitam pe graficele postate pe vamist ca sa fac o comparatie. :-? Poate asa am sa pot urmari si eu mai multe perechi. Am o intrebare la care raspundeti daca doriti: cam cat timp dureaza sa trasati zonele de suport, rezistente si pivot la o pereche ( pe toate tf-urile)?

 

Scuze pentru intarziere! Acum la 4 dimineatza am observat postul!

Raspunsul e simplu! Cam 5-10 min daca vreau sa le deteremin pe o plaja mai larga de pret, si numai 1-2 minute daca vreau sa deteremin numai zonele importante din apropierea pretzului.

 

Exemplu: plaja larga de pret la GBPJPY insemana intre 119.00 si 250.00, in timp ce zona in apropierea pretzului inseamna intre 153.00 si 139.00.

 

Tehnica este relativ simpla pentru zone largi de pretz. Pleci de la tf monthly si temini cu daily. Aplici culori diferite epntru fiecare tf si incepand cu zonele weekly folosesti tabul Visualisation in care vei seta tf-urile pe care sa se vada acele zone. Astfel zonele monthly se vor vedea pe toate tf-urile, cele weekly se vor vedea de la W1 in jos, daily de la d1 in jos. In felul acesta cand vei trece de pe daily pe weekly vei vedea pe chart numai zonele wekly si monthly in timp ce pe daily vei vedea zonele daily, weekly si mothly.

 

Astfel eviti o vizualizare incarcata a chartului.

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspuns (nu e tarziu, am postat mesajul aseara la 23=> ma asteptam sa primesc raspunsul azi :-?. Eram curios cat dureaza ca timp, probabil pentru ca sunt la inceput dureaza ceva mai mult ;) Oricum nu asta este singurul motiv, uneori se intampla sa consider o zona suport la 153.100 sa zicem si apoi sa ma razgandesc considerand ca poate ar fi mai bine la 153.000.

Cazul asta de probleme intalnesc cel mai des.

Monthly eu nu desenam pe grafice dar cred ca nu strica daca am sa adaug si zonele monthly.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.