Sari la conținut

Contul Meu


pipsarul

Postări Recomandate

Salut

 

Mersi de sfat Dannad

 

"Daca vrei sa progresezi trebuie sa lupti in primul rand cu tine.

Trebuie sa o iei mai in serios"

 

Sintem amindoi geniali, tu ca ai dat sfatul si eu ca l-am urmat :-?

 

Concluzii la saptamina ce tocmai am inchis-o.

 

Partea cea mai grea pe care cred eu ca am rezolvat-o e sa astept cu rabdare momentul "ideal" de intrare.Stiu ca am facut tranzactii in fiecare zi(apropo de asteptare aia) dar deocamdata lucrez pe TF de 1h asa ca momente au fost destule.

 

Ce inca n-am rezolvat e sa pun SL.Mi-e incredibil de greu sa-l vad in piata, poate ca inca nu stiu cum sa-l aleg dar nu ma dau inapoi sa inchid in pierdere o pozitie.

 

In rest...

post-3998-125995587612_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

O saptamina buna ,stricata pe final

Intrat azi pe djia short in conditiile mele, nu impulsiv.

Nu regret momentul intrarii,doar ca nu am pus SL

Luni vad daca am facut bine sau rau ca am ramas cu pozitia deschisa

 

post-3998-126056959874_thumb.png

 

Fara stop loss, my man, te alaturi si tu conturilor trecute in nefiinta, inseamna ca iti asumi sa pierzi intreaga suma nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dirzuandreiovidiu@

 

Salut

Evident, stiu ca e o greseala

Nu-mi asum pierderea intregii sume din cont, nu piramidez, nu sper.

Daca tot am facut greseala(am aminat lamurirea pozitiei pina luni...ok , tot speranta e in final), mai pot accepta inca 50-100 puncte depreciere.Cel mai probabil o sa pun un sl la 10530 in zona maximului de anul asta.

Ce-as pierde? echivalent aproximativ 35-50 euro sau un 2-3% din valoarea totala a contului de la momentul asta.

O decizie tot va trebui sa iau ca pina la urma, oportunitati apar dar capitalul trebuie protejat chiar daca mai tirziu decit trebuia

Acuma, la astia unde am eu cont marja la djia e 176 eur...evident ca daca raportez 70 la 176 pierderea e uriasa dar la 1660 nu-i chiar o tragedie.

Mersi pentru..... sa-i zicem "atentionare" , e bine primita

Inca o data.

Scopul demersului meu e ca cei incepatori ca si mine sa vada pe viu ce efect au greselile sau strategiile bune .Doar atit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

O saptamina buna ,stricata pe final

Intrat azi pe djia short in conditiile mele, nu impulsiv.

Nu regret momentul intrarii,doar ca nu am pus SL

Luni vad daca am facut bine sau rau ca am ramas cu pozitia deschisa

 

post-3998-126056959874_thumb.png

 

 

Atunci cand nu vrei sa folosesti stop loss , pana la urma vei folosii unul : ala egat cu tot contul.

Este o nebunie sa crezi ca nu poti gresi niciodata. Un stop trebuie folosit chiar daca mai largutz (discutie grea : temperament , frame , etc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SL-ul este problema nr.1 in Forex.

 

As zice chiar ca Money Management-ul este de-abia pe locul 2.

 

Si un copil poate sa aleaga directia si momentul de INTRARE.

 

IESIREA este esentiala. Sunt multe pareri despre asta.

 

IESIREA Optima nu se poate obtine (decat f.f.f.f.f. rar) pentru ca nu stim ce VA face cu exactitate Pretul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Dannad , multumesc.

"Ai facut greseli, incearca sa Nu le repeti."

 

Iciprian

Am recunoscut ca-i o greseala, o fac toti incepatorii ca mine

Am estimat cit mai pot pierde luni, e o pierdere acceptata psihic la momentul asta.Nici nu poate fi vorba de pierderea intregului cont la pozitia asta.

Pe o pereche valutara in schimb , in functie de expunere , de violenta miscarii...ok, iti dau dreptate, fara SL e sinucidere.

N-are sens sa merg mai departe...e o greseala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK ! Concentraza-te pe lucrurile bune pe care le-ai facut in ultima perioada si aplica-le de aici inainte.

 

Multi oameni se concentraza spre suferinta (greseli, defecte) si prea putin spre satisfactie (placere). De aceea le merge nasol.

 

Vezi cartea "Descopera Forta din Tine" de Anthony Robbins la librariile on-line costa 25 lei +10 lei curierul.

Editat de dannad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.