Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

Contul Meu

• Please log in to reply
63 replies to this topic

#31 pipsarul

pipsarul

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 32 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent saxo
  • Strategie/tehnica folosita inca invat

Posted 26 December 2009 - 12:06 AM

OK ! Concentraza-te pe lucrurile bune pe care le-ai facut in ultima perioada si aplica-le de aici inainte.

Multi oameni se concentraza spre suferinta (greseli, defecte) si prea putin spre satisfactie (placere). De aceea le merge nasol.

Vezi cartea "Descopera Forta din Tine" de Anthony Robbins la librariile on-line costa 25 lei +10 lei curierul.

Salut
Sa stii ca am facut exact inversul a ceea ce m-ai sfatuit
Mai toate intrarile din saptamina asta au fost proaste, gresite si nu cu ghinion
Sfatul e bun dar mai trebuie cineva sa-l si urmeze.Pauza asta de sarbatori e numai buna sa ma linistesc putin.Prea m-a condus lacomia in ultimele zile, ceva de genul...daca tot am ajuns pe profit ia sa le arat eu la baieti ce tare-s si am supralicitat.
Putina umilinta nu strica in trading.Si cred ca asta-i concluzia cea mai importanta ce am tras-o anul asta
Sarbatori fericite!
pipsarul.png
  • 0

#32 pipsarul

pipsarul

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 32 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent saxo

Posted 02 January 2010 - 12:01 AM

An nou fericit la toata lumea!

pipsarul.png
  • 0

#33 pipsarul

pipsarul

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 32 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent saxo

Posted 09 January 2010 - 12:29 AM

Salut
Nimic deosebit in prima saptamina din an.
De fapt de 3 saptamini nu-s in stare sa mai cistig,un ping pong fara noima.
Saptamina asta insa mi s-a parut cea mai grea de luni de zile.
De luni alta poveste
Inca o data an nou fericit la toata lumea si multi pipsi in conturi!

pipsarul.png
  • 0

#34 pipsarul

pipsarul

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 32 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent saxo

Posted 15 January 2010 - 11:20 PM

Salut

Greseala la final de saptamina.Intrare proasta long pe eurjpy dupa care am facut medie in pasi marunti.
Am incalcat una din reguli, am pierdut
De o luna nu prea reusesc sa fac mare lucru.Poate saptamina viitoare va fi mai profitabila

Attached Thumbnails

• pipsarul.png

• 0

#35 pipsarul

pipsarul

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 32 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent saxo

Posted 22 January 2010 - 11:56 PM

Salut

O saptamina in care cred ca am facut aproape toate greselile posibile.Ma bucur ca am scapat doar cu atit.
Din pacate mai am un dax long deschis pe o mica specula, initial intrat in profit dar neasigurat evident, o pierdere nemarcata de 40 eur.Luni dimineata o sa-l rezolv si pe ala.
Sint doua luni de cind lucrez prost, m-am invirtit in jurul sumei de 1700 pina am rupt in jos.
Concluzia e dureroasa.
Dupa atita timp n-am reusit sa invat sa-mi respect regulile care m-au ajutat sa recuperez pierderea initiala si sa-mi protejez contul.

Luni alta saptamina, alta poveste.

pipsarul.png
  • 0

#36 dirzuandreiovidiu

dirzuandreiovidiu

Big Shark

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2192 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Strategie/tehnica folosita http://forum.vamist.ro/topic/3912-tranzactionarea-folosind-doi-pivoti-analiza-metodica-si-plan-de-tranzactionare/

Posted 23 January 2010 - 10:15 AM

Salut

O saptamina in care cred ca am facut aproape toate greselile posibile.Ma bucur ca am scapat doar cu atit.
Din pacate mai am un dax long deschis pe o mica specula, initial intrat in profit dar neasigurat evident, o pierdere nemarcata de 40 eur.Luni dimineata o sa-l rezolv si pe ala.
Sint doua luni de cind lucrez prost, m-am invirtit in jurul sumei de 1700 pina am rupt in jos.
Concluzia e dureroasa.
Dupa atita timp n-am reusit sa invat sa-mi respect regulile care m-au ajutat sa recuperez pierderea initiala si sa-mi protejez contul.

Luni alta saptamina, alta poveste.

pipsarul.png

Totul depinde de tine, pana la urma. Desi ai riscat enorm pana ai ajuns la suma initiala, daca nu ma insel, ar fi pacat sa o dai in bara iar. Acum e o sansa buna sa faci money management riguros. Ce zici de 1, 2% din cont pe zi?
Ai putea face asta, si contul tau nu va mai face incursiuni asa abrupte inspre sud, doar inspre nord.
Bafta.
  • 0

mini.jpg

mini.jpg

mini.jpg

Pentru informatii si colaborari:

twitter: https://twitter.com/dirzu

facebook: www.facebook.com/morraevo.trading

e-mail: [email protected]

telefon: 0734.142.210  

#37 pipsarul

pipsarul

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 32 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent saxo

Posted 24 January 2010 - 08:41 PM

dirzuandreiovidiu

Da, e momentul sa ma calmez

Mersi
  • 0

#38 pipsarul

pipsarul

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 32 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent saxo

Posted 30 January 2010 - 12:52 AM

Salut

Am zis sa mai schimb ceva si sa pun si o tranzactie, una nereusita
Un long pe eurjpy deschis noaptea.Apropo asta cu statul noaptea e o alta prostie pe care o faceam, am renuntat.
Deci, deschis noaptea inainte de stiri pe o speranta, ca poate vin date proaste la japonezi.

eurjpy 1h.jpg

Ca urmare dupa inca un long eurusd nereusit, intrare la ciupeala, contul arata asa

pipsarul.png

Pentru novicii in piata forex, desi am zis ca nu dau sfaturi, o sa incalc si regula asta
Ideea ar fi ca daca tot ti-ai stabilit un set de reguli care functioneaza, care genereaza tranzactii profitabile atunci respecta-ti regulile
  • 0

#39 pipsarul

pipsarul

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 32 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent saxo

Posted 06 February 2010 - 12:35 AM

Salut

Ultimele 2 zile au fost de la agonie la extaz
Am pierdut mult pentru ca am vrut sa speculez citiva pipsi , fara stop loss si am revenit pe trading agresiv, cu cantitati majorate.
Gresit evident pentru ca se putea termina si mai rau
Sint multumit ca am recuperat.
In weekend o sa recitesc “Trading for a living”
Contul meu…

pipsarul.png

p.s.
a trecut aproape un an de cind fac trading real si repet aceleasi greseli
practic se poate spune ca imi bat joc de mine, de timpul si banii mei
naspa
  • 0

#40 dirzuandreiovidiu

dirzuandreiovidiu

Big Shark

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2192 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Strategie/tehnica folosita http://forum.vamist.ro/topic/3912-tranzactionarea-folosind-doi-pivoti-analiza-metodica-si-plan-de-tranzactionare/

Posted 06 February 2010 - 02:32 PM

Salut

Ultimele 2 zile au fost de la agonie la extaz
Am pierdut mult pentru ca am vrut sa speculez citiva pipsi , fara stop loss si am revenit pe trading agresiv, cu cantitati majorate.
Gresit evident pentru ca se putea termina si mai rau
Sint multumit ca am recuperat.
In weekend o sa recitesc “Trading for a living”
Contul meu…

pipsarul.png

p.s.
a trecut aproape un an de cind fac trading real si repet aceleasi greseli
practic se poate spune ca imi bat joc de mine, de timpul si banii mei
naspa

Ce ai luat in considerare cand ai intrat la speculat cativa pips? Tine minte, te ocupi intai de pierderi, sa le reduci cat se poate de mult. Daca ar fi 0 ar fi excelent. Apoi, castigurile, maximizate.
Bafta!
  • 0

mini.jpg

mini.jpg

mini.jpg

Pentru informatii si colaborari:

twitter: https://twitter.com/dirzu

facebook: www.facebook.com/morraevo.trading

e-mail: [email protected]

telefon: 0734.142.210  

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.