Sari la conținut

Reteta sigura de succes


tradelover

Postări Recomandate

  • Moderators

cred ca vorbim de chestii diferite, am mai vazut si pe alte topice mai demult ca faci confuzie cu altceva, nu stiu cu ce, ori pur si simplu raspunzi ca sa dai o replica, fara sa stii despre ce e vorba. Ai mai pus de cel putin doua ori niste comentarii legate de PT care cu aveau legatura cu scula de care vb eu. Ce intrari? Ce iesiri? Ce procent? ce aiureli vorbesti acolo? Ori sunt perle din aceeasi categorie cu ADX(14)-ul ala? (apropo, nu mi-ai raspuns la intrebarea aia! mi se pare ca era pe topicul cu divergente, ori pe cel cu ichimoku)

 

PaperTrader este un expert care afiseaza pe chart un buton de buy si unul de sell, butoane de close, etc, precum si niste texte pe care tu le poti modifica, si prin modificarea carora stabilesti stopul, targetul, nr de loturi, etc. Apoi poti sa pui un order tragand direct butonul de sell sau de buy pe chart, la nivelul de pret la care vrei sa pui orderul. El stabileste automat tipul orderului (limit, stop, market, etc) in functie de pozitia fata de pretul curent. Se pot deasemenea inchide ordere, muta pendinguri, etc, totul pe grafic, tragand direct liniile de pret respective. Se poate folosi in timp real, pe cont real sau demo, pentru a face tranzactii direct pe grafic, cu mouseul, ori se poate folosi in Strategy Tester daca vrei sa testezi ORICE strategie iti da tie prin cap, fara sa scrii vreo linie de cod. Pentru ca la ST nu poti modifica strategiea "on the fly", dupa ce ai lansat un expert, acest paper trader este facut tocmai ca sa acopere aceasta gaura, practic este o scula care iti permite sa deschizi sau sa inchizi tranactii MANUAL (adica cand vrei tu!) in Strategy Tester, si IN TIMP CE testerul merge. Uita-te intai despre ce e vorba, si comenteaza DUPA aia.

 

Daca o sa am timp, o sa fac un clip cum se foloseste, desi nu e nici o scofala, daca citesti textul din interiorul sursei te prinzi imediat. El poate fi folosit de asemenea pentru managerierea AUTOMATA a pozitiilor deja deschise (asta e mai complicat si necesita un pic de practica, dar nu iti trebuie pentru testarea strategiei tale), stie sa mute stopurile, targeturile si pendingurile conform cu un anumit indicator (de exemplu poti sa ii spui sa mute stopul la 3 pipsi in spatele lui EMA(10), sau SAR(), etc), ori sa mute stopul/targetul/pendingul dupa un anumit obiect (trasezi o linie de trend pe grafic si ii poti spune sa deschida un order cand cursul atinge linia aia, ori sa mute targetul cu 12 pipsi in spatele sau in fața liniei respective, etc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tradelover

 

Ma voi uita mai atent pe cod, mi-am si prins degetele in el putin si am renuntat mult prea repede a mai incerca dar daca face toate astea, e folositor.

 

Offtopic
Nu eram eu cu ADX(14), imi aminteam daca eram eu. Era in expertii publici de pe vamist, nu? masterd6ib6 era cu ADX(14). Plus ca n-ar avea ce cauta ADX-ul in topicul cu divergente sau ichimoku, caci nu au indicatori suplimentari doar unelte de genul: Fibo Retrace, Fibo Time, samd.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@darzu

Offtopic
Ba tu erai, ca nu m-am ramolit chiar asa, inca am memorie bunicica, iar daca ar fi fost vreun beginner nu imi ramanea pe creier, la tine insa am pretentii!, ca sa nu mai vorbesc de partea cu, citez: "datul peste nas". Este vorba de acest post, dar probabil ca nu ai citit motivul pt care ti-am editat postul la vremea respectiva, nici intrebarea mea care urma dupa acel motiv. De "mustrat" ar trebui sa ma mustrezi uitandu-te in oglinda, dupa ce mai treci odata prin teoria lui nenea ADX. No offence! Precum ziceam, la tine am pretentii pt ca personal consider ca esti trader!

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...
  • Moderators

Well, cum se poate face profit in forex, sau cum poti avea emotii chiar si atunci cand stai pe margine :P

 

Bossul meu e plecat in Noua Zeelandă pt vreo doua saptamani, cu niste contracte. Dis de dimineaţă, colegul ăsta al meu despre care vă mai povesteam in primul post pe acest topic (tipul cu care am tranzactionat impreuna un cont, ca să inveţe şi el, chipurile, deşi nu prea am avut eu ce sa il invat, pentru că tipul are o minte foarte organizată, neamţ tipic, şi este şi foarte harnic, pune pasiune şi o grămadă de efort in tot ceea ce face) l-a sunat pe boss, probleme de servici, şi au avut un mic "argument", over the phone. Vine omu la mine si imi zice "băh, scoate toţi banii la interval!", eu mă uit la el "ce ai păţit măh?", la care el de colo: "vreau să cumpăr NZD". Mă uit eu pe chart, mi se părea că e gata sa pice. "Treaba ta" îi zic eu, "eu nu mai sunt trader, aşa că faci cum ştii. Da' totuşi, de ce vrei să cumperi? Ţi-a dat bossu vreun pont?", la care el cu moaca cea mai serioasă din lume:

 

"Vreau să urc NZD-ul vreo 500 de pipsi, să îi fac viaţa mai amară şi mai scumpă şefului, acolo down under".

 

:) :)

 

Şi buşeşte în râs cu gura la urechi. Eu după el.

 

Până la urmă tot l-a mâncat în fund şi a cumpărat un minilot de NZD, hahaha, şi ce să vezi al dracu'?? cursul a crescut azi 45 de pipsi, ceea ce pt kiwi este o miscare destul de mare! Am avut emoţii pt el ca şi cum aş fi tranzactionat eu. A vrut să il inchidă dar mi-am băgat şi eu coada, i-am spus să îl asigure şi să îl lase, dacă se menţine la cota actuală (sau mai sus, de ce nu) până mâine, poate ia şi dobândă (mare! poate prinde triple-wednesday). :)

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • Moderators

Hei people! Forget Forex! Ce valute?! Ce actiuni?! Ce crossuri?! Ce CFD?! Ce tot atâtea braşoave, incertitudini, nu stiti cand creste, cand scade, care creste, care scade... La naiba cu perechile valutare! La naiba cu acţiunile, comoditatile, CFD-urile, metalele şi alte baliverne de astea!

 

De acum puteţi cumpăta cutremure, tornade, tsunami-uri, incendii (numai cele provocate de cauze naturale, când ia foc pădurea californiană de exemplu, ca acum câţiva ani). Huh? Se bagă careva?

 

Link aici.

 

Ca să vedeţi ce "instrumente" tranzacţionabile mai inventează unii să scoată bani de la profani. Asta da! reţetă sigură de succes! :)

 

P.S. Acest post este o glumă! a nu se considera că îndemn pe careva să cumpere "cutremure", sau reactoare nucleare stricate... hihihi. Ideea in sine nu este noua, datează de prin 2009, sau chiar 2008, desi eu habar nu aveam. A inceput insă să revină pe tapet mai mult acum de când cu dezastrul de la japonezi, ocazie cu care mi-a sărit si mie in ochi. Dând după ea cu searchul pe investopedia (ceea ce ar trebui sa faceti si voi daca va intereseaza) am descoperit că e destul de larg practicată. Credeti sau nu, unii fac bani cumpărând şi vânzând nenorocirile altora... Pentru ca nu e vorba doar de "asigurare", "insurance" impotriva diferitelor dezastre cum s-ar crede la prima vedere, ci de CFD-uri in toată regula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.