Sari la conținut

Analize in stilul ActionForex


Postări Recomandate

AUD/CAD, analiza zilnica:

Scris de Dîrzu Andrei-Ovidiu | Dec 10 2010 08:52 (GMT+2)

 

Perechea sparge de putin partea superioara a canalului down format dar cu suportul major daily de la valoarea de 1.0000 intact viitoare scaderi pot fi asteptate. Bias-ul este neutru, prin pozitionarea pretului deasupra suportului 0.9793 si momentum-ul este up (price action). Atat timp cat suportul de la 1.0000 rezista ar trebui sa vedem caderi catre suportul cheie weekly 0.9793, pentru inceput. Break-ul acestuia ne va da ca urmator target minimul de la 0.9735. Totusi, trebuie sa ne asteptam la nivelul 0.9793 cu o rezistenta uriasa ce ar putea frana pretul in caderea sa.

 

post-2510-0-11446900-1291964019_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic
=)) sincere felicitari pentru analiza proaspata si obiectiva pe care am vizualizat-o cu mare interes si care ma va ajuta enorm in deciziile de trading in viitorul apropiat, adica saptamana ce urmeaza; inca odata =)) recomand cu caldura atat vizualizarea analizei de catre traderi cat si postarea altor analize de catre autor. Va multumesc.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sec

Offtopic
Te-a ajutat cu ceva concret, in afara ca ai citit analiza si ai dat Marcheaza posturile citite si ti-ai vazut de alte treburi de-ale tale? EUR/AUD a fost, de departe, cel mai productiv. Am o curiozitate: a luat cineva vreo tranzactie dupa vreo analiza de aici? (desi eu cred ca nu).
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@andrei,

sigur ca ma ajuta. in primul rand ma orientez la modul general, cu privire la directie.

Cat despre curiozitatea ta: "daca a luat cineva vreo tranzactie dupa vreo analiza de aici?(desi tu crezi ca nu)" , eu cred ca primul care ar fi trebuit sa ia tranzactii, esti chiar tu.

Si te intreb: tu ai luat vreo tranzactie?

 

P.S. in clipul eurchf (11.dec) folosesti notiunea de "suport" pentru "rezistenta"

clipul gbpchf (12.dec) sonorul, volumul este inregistrat f f incet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Sec

Offtopic
Intrebare absurda. Normal ca am luat dar am decis sa nu le postez aici, pentru a ramane topicul doar cu analize. EUR/AUD, 2 tranzactii inchise in target pe extensii Fibonacci. EUR/CHF, 4 tranzactii in desfasurare inca. USD/CHF, USD/CAD si EUR/USD au mai fost. Dintre toate doar la USD/CAD am iesit pe minus, restul au fost toate pe plus.

Suportul din trecut va fi suport pentru pret sau rezistenta, idem si cu rezistenta. Ii puteam spune pivot, mai simplu, daca a fost suport si rezistenta in acelasi timp. Nu asta e important, oricum. Ai prins imaginea de ansamblu.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GBP/CHF, analiza zilnica:

Dîrzu Andrei-Ovidiu | Dec 14 2010 14:05 (GMT+2)

 

Cu bias-ul si cu momentum-ul down, aceasta pereche isi continua miscarea down violenta pana la un minim intra-day de 1.5234. Avem certitudinea ca este o continuitate a miscarii down de pe time-frame-ul mare si asteptam pentru inceput atingerea zonei celor delimitata de minimele 1.5090-1.5115 iar, pe urma targetul de 161.8 proiectie Fibonacci a miscarii 1.7110-1.5825, pe 1.7073, la valoarea de 1.4993 (weekly).

 

_ _ _ _ 4h

post-2510-0-57561500-1292328709_thumb.png

 

_ _ _ .weekly

post-2510-0-46149100-1292328715_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

USD/JPY, analiza zilnica:

Dîrzu Andrei-Ovidiu | Dec 14 2010 19:07 (GMT+2)

 

Bias-ul perechii s-a schimbat in neutru, odata cu trecerea pretului sub suportul de la 83.64 iar momentum-ul este down. Pretul s-a oprit in sMA(55) si pare a oferi deocamdata un bun suport pentru eventualele miscari down. Scaderi catre zona 82.80-82.76 (38.2 retrace Fibonacci a miscarii 80.23-84.39 respectiv suport major) pot fi luate in calcul. Totusi cu suportul de la 82.76 inca intact scaderi drastice nu pot fi luate in calcul si iar fara aceasta confirmare pretul poate fi susceptibil oricarei directii.

 

post-2510-0-75033200-1292347018_thumb.png

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.