Sari la conținut

ghid investitii


ilona

Postări Recomandate

Traim vremuri in care trebuie sa ne gandim la conservarea economiilor personale (acolo unde este cazul)In urmatorii ani ,consider ca nu e bine sa ingramadim banii in depozite la banca.

Locuiesc in America si ma gandesc ca poate se doreste inflatie.Ce as putea sa fac ? (pentru a-mi proteja banii in prinul rand si eventual pentru ai inmultii)

M-am gandit ca nu ar fi rau sa investesc in petrol,dar fara broker si fara leverage,dar nici sa tin in casa recipienti de petrol.Ce pot sa fac?

Multumesc anticipat pentru raspuns

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam si eu acum ceva timp la ce metoda ar fi mai buna pentru conservarea unei sume de bani.

Ideea mea era urmatoarea: presupunand ca aveam banii in euro sau usd, ii schimbam intr-o moneda exotica cu dobanda mare si deschideam pe forex o pozitie inversa. Astfel imi mentineam o suma fixa in moneda initiala si beneficiam si de dobanda mare. Mai mult, daca m-as teme de inflatie chiar si in aceea moneda(EUR/USD) as putea deschide o pozitie echivalenta intr-un indice(cos de valute+commodities etc.).

Vede cineva vreo problema in rationament? Inca nu am verificat daca se poate, insa nu vad de ce nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exemplu :

 

Am 100000 Eur si ii vand contra Ron (obtin can 420000 Ron).Asta e echivalent cu Short pe EurRon de 1 lot (100000 Eur). Ron-ul imi aduce o dobanda de 6% pe an adica 25200 lei.

 

Ca sa fac hedge imi trebuie : - 1000 Eur ca marja pentru a deschide pe forex un Long EurRon de 1 lot

- si XXXX Eur ca sa sustin eventuala pierdere pe Long

 

 

Atentie ca Longul pe EurRon implica (la XTB) un swap de Plata de 5,751 pips/zi/1 lot adica de 5,751*1 lot * 10 Ron/pip = 57,51 lei/zi adica 20992 lei pe an. Mare afacere nu e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indice...care indice? Din US, din EU, din JP? Sansele sa pierzi sunt foarte mari...uite-te de exemplu la DJ in ultimii ...3 ani. In 2008 valoarea DJ aproape ca s-a injumatatit. Pierdeai o gramada de bani (sau pe toti daca erai leverat cel putin 2:1).

Vrei sa iti conservi economiile? Ce ai zice de imobiliare? Stiu ca lumea o sa imi sara in cap, dar multi nu si-au gandit la anumite lucruri. Nu zic ca trebuia sa cumperi in 2008 cand erau preturile exagerate. Daca faci o analiza buna si cumperi ceva care sa iti aduca din chirie un venit bunicel, vei putea acoperi eventuale fluctuatii ale preturilor.

Exemplu concret:

Garsoniera bucuresti, zona buna, pret ~45.000E. Pret chirie ~250E/luna (desi poate sa fie si 300). Venit anual ~ 3000E.

Astfel poti suporta pe an o variatie de pret de aproximativ 6%. Daca preturile cresc...foarte bine...ai si un venit constant + cresterea de valoare. Poti incerca un studiu mai amanuntit. Un imobil mai ieftin care sa poata fi inchiriat cu o suma apropiata.

Just my 2 cents.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, stie cineva cum functioneaza o casa de schimb valutar ? Ma intereseaza Managementul Banilor.

 

Sa zicem ca am o astfel de firma si afisez : EURO - cumpar cu 4,2 lei si vand cu 4,3 lei.

 

Intr-o zi/saptamana , cumpar 20000 EUR si reusesc sa vand doar 15000 EUR, deci raman cu 5000 EUR in sold si daca cursul pietii locale pt. EUR/RON scade sub 4.2 lei (la cumparare) ce fac ? N-as crede ca o astfel de firma are pierderi importante.

 

Cam cat castiga o astfel de firma ?

Editat de dannad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dannad

 

Spread-ul trebuie sa fie mai mare de atat, pentru a acoperi eventualele "pierderi". 4.2 si 4.3 e clar un curs in pierdere, din punctul asta de vedere. Asta in cazul in care nu esti un mare asigurator de lichiditate...:)) Mai multe nu stiu, dar ce ti-am zis pana acum e "common sense", cel putin asa mi se pare mie.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

niciuna din calculele facute nu este corecta.

ati gresit cu totii.

pai, mai oameni buni, daca aveti o suma de bani, mare sau mica, atat cat este acolo, la vremurile grele care vor veni, ce veti face cu ea? puteti manca bani? eventual va puteti incalzi juma de ora dandu le foc.

 

eu personal mi am facut asa o idee cam ce ar fi de facut. voi lichida tot atunci cand vad ca e gata, cumpar cat mai multe alimente si lumanari plus chibrituri si stau cuminte sa treaca tot.

va uitati ca la un nebun?

ei, las sa fiu eu nebunu ala. :))

 

asa ca ilona, sper sa ma fi inteles, mai intai tie ti am adresat acest rasp.: nu ti proteja banii, ci familia, resursele pe care ar trebui sa le ai in camara, sa poti face fata situatiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma refeream la un indice al unei piete de actiuni. Prin indice intelegeam un cos de valute impreuna cu alte commodities, bonduri etc. In mod sigur exista astfel de produse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.