Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

Ce am inteles si eu din FOREX

• Please log in to reply
38 replies to this topic

#11 dandesign

dandesign

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 62 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent Oanda
  • Strategie/tehnica folosita scalping

Posted 28 February 2011 - 03:35 PM

De acord, stiu ce risc imi asum, pe contul real nu intru niciodata fata Sl si TP "by default", daca pierzi conexiunea la Internet, poate fi catastrofal.
Pe de alta parte, sigur risk/reward nu e totdeauna 1:1 , dar nimic nu e mai frustrant pentru mine decat sa inchid o pozitie castigatoare in pierdere.
Acum am alta problema, spreadul ... la UWC este variabil, intr-un minut oscileaza de la 0 la 5 uneori(nu vb. de perioada stirilor), nu stiu inca daca e sau nu acest lucru un avantaj fata de un spread fix.Posted Image

Edited by dandesign, 28 February 2011 - 03:50 PM.

• 0

Trend is a fantasy ..

#12 analize_forex

analize_forex

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 61 posts

• Tranzactionez din 2010
  • Broker curent Oanda

Posted 28 February 2011 - 03:48 PM

La acest stil de trading intotdeauna vei avea probleme cu spread ul, care iti mananca o mare parte din profit.

Eu m-am lecuit demult cu scalping ul nu am reusit niciodata sa fiu in profit, acum prefer tranzactiile cu un minim de 100 pipsi, ma mir insa ca tu tranzactionezi de ceva vreme si nu ai renuntat inca la scalping ul de 5-10 pipsi, care dupa parerea mea aduce mai multe pagube decat beneficii, cu un stres imens si un profit care poate fi anulat de o singura tranzactie gresita.
  • 2

#13 dandesign

dandesign

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 62 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent Oanda

Posted 28 February 2011 - 05:47 PM

E doar demo, o sa intru pe sume mai realiste sau pe real , oricum pentru antrenament merita sa incerci si strategii fanteziste.

Edited by dandesign, 28 February 2011 - 07:44 PM.

• 0

Trend is a fantasy ..

#14 sec

sec

Forexist senior

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 640 posts

• Tranzactionez din 2007

Posted 28 February 2011 - 05:56 PM

Acum am alta problema, spreadul ... la UWC este variabil, intr-un minut oscileaza de la 0 la 5 uneori(nu vb. de perioada stirilor), nu stiu inca daca e sau nu acest lucru un avantaj fata de un spread fix.

Spreadu variabil indica (in mod normal) ca brokeru se deconteaza in piata, deci ... este semn bun
2) de la 0 la 5 intr-un minut? ... zii mersi ca nu face asta intr-o fractiune de secunda
  • 0

#15 nicc78

nicc78

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 44 posts

Posted 15 March 2011 - 10:50 AM

Ce inseamna margin si free margin in metatrader?
  • -1

#16 tradelover

tradelover

Big Shark

• Moderators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1421 posts

• Tranzactionez din 2005
  • Strategie/tehnica folosita mușcă și fugi...

Posted 15 March 2011 - 02:58 PM

vezi ca sus in dreapta, pagina vamistului are o fereastra mica in care scrie search.
  • 0
There are no shortcuts in forex. You didn't learn to walk without first learning how to crawl.

#17 dandesign

dandesign

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 62 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent Oanda

Posted 21 March 2011 - 11:10 PM

Am gasit un indicator interesant, se redeseneaza pe grafic , dar mi se pare amuzant :), EUR/USD , WEEKLEY - duble top , daily pe SELL , dar monthly poate fi o continuare Bullish Three line strike...
http://www.izoon.eu/vamist/Final%20Draft%203%20semafor%20alert.mq4

In final mi se pare confuz.
Posted Image
=============
Posted Image
==============
Posted Image

Edited by dandesign, 21 March 2011 - 11:12 PM.

• 0

Trend is a fantasy ..

#18 dandesign

dandesign

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 62 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent Oanda

Posted 01 February 2012 - 07:17 PM

consecutive wins ($): 58 dupa un an ...
Am mai evoluat cu scalpingul , o sa-mi fac si un minicont real (daca ajung la 100 consecutive ) Posted Image

am si o pozitie weekly, astept SL cu entuziasm.

http://www.izoon.eu/...dStatement2.htm

Edited by dandesign, 02 February 2012 - 09:47 AM.

• 0

Trend is a fantasy ..

#19 livium

livium

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 109 posts

• Tranzactionez din 2012
  • Strategie/tehnica folosita S/R, divergente, PA,

Posted 11 April 2012 - 10:19 AM

Salutare, salutare!
O mica, mica intrebare am si eu! Incepator de incepator!
Scenariu: "joc" eur/usd si sa spunem ca scriptic castig 1000 de euro (am cont de 10.000 de euro varasati la broker)! Faptic, cine imi plateste mie acesti bani? Broker-ul? Si el de unde are banii? Din fondul creat de clientii pe care ii aduna la el in "curte"?
Practic eu pariez pe perechi valutare, indici etc., daca nimeresc bine daca nu...nu!

Si atunci, care este diferenta intre forex si un cazino?

Scuze, au fost mai multe intrebari!
  • 1

#20 dirzuandreiovidiu

dirzuandreiovidiu

Big Shark

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2192 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Strategie/tehnica folosita http://forum.vamist.ro/topic/3912-tranzactionarea-folosind-doi-pivoti-analiza-metodica-si-plan-de-tranzactionare/

Posted 11 April 2012 - 10:44 AM

livium, intra la Forex pentru incepatori, acolo sunt mai multe subiecte importante tratate, printre care si cel din intrebarea ta.

La intrebarea cealalta, - ma abtin.
  • 0

mini.jpg

mini.jpg

mini.jpg

Pentru informatii si colaborari:

twitter: https://twitter.com/dirzu

facebook: www.facebook.com/morraevo.trading

e-mail: [email protected]

telefon: 0734.142.210  

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.