Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

Lumanari Heikin-Ashi

• Please log in to reply
19 replies to this topic

#11 [email protected]

[email protected]

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 115 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent Oanda
  • Strategie/tehnica folosita nici eu nu mai stiu ... ;-)

Posted 27 October 2011 - 02:37 PM

o mica modificare: ori se seteaza 20 pips TP (concomitent cu ridicare SL la BE dupa ce atinge +10 pips, sau din start), ori se asteapta pana atinge +20 pips pt mutarea SL la BE si TP cf strategiei. Am avut multe tranzactii care mi s-au inchis prin atingerea BE, dupa ce am mutat SL pe zero, cand atingea +10 pips...bineinteles, ulterior isi urma cursul...

Edited by [email protected], 27 October 2011 - 02:38 PM.

• 0

#12 comanel

comanel

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 24 posts

• Tranzactionez din 2010
  • Broker curent Admiral
  • Strategie/tehnica folosita Degete incrucisate, four leaf clover, Rabbit's foot, etc :)

Posted 27 October 2011 - 04:14 PM

See attachment. Ti l-am desenat pe MT4, ca am gasit indicatorul si pe platforma.

One shot, one kill Posted Image

Aplic si o modificare la ce zici tu, merg in paralel cu treaba aia cu Stochasticul de care ziceai inainte, doar ca imi calculez o mediana dupa ochi daca observ miscari sinusoidale (sau mai pe romaneste - cand linia gri trece pe deasupra si pe sub linia aurie de mai multe ori intre intervalul 20-80).

Nu tin cont deseori in schimb de prima regula, cu mid-pointul e mai jos de previous bar, pentru ca merg pe TF 15-30 deseori. Pozitia aia am tinut-o deschisa lacomeste, vreo 3 ore, mutand T/P -ul de mai bine de 10 ori si tinand un S/L de 15-20 pipsi dupa ureche. Am inchis manual in schimb cand deja se forma a doua lumanare alba, si nu dadea semne nici in Stoch cum ca ar continua down-trend-ul.

Azi, in schimb a avut foarte mare succes, tot un one shot-one kill cu buy la 10 minute dupa ce a spart 1.4000 iar. Pozitia e inca deschisa as we speak, cu S/L la 1.4108.

Daca da in el, scoatem 100 pipsi dintr-un foc Posted Image Pe asta nu-l mai mut, sunt foarte multumit si in acelasi timp iti multumesc pentru observatiile tale pe Heikin Ashi.

Attached Thumbnails

• intrare_short.JPG

• 0

#13 comanel

comanel

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 24 posts

• Tranzactionez din 2010
  • Broker curent Admiral
  • Strategie/tehnica folosita Degete incrucisate, four leaf clover, Rabbit's foot, etc :)

Posted 27 October 2011 - 04:22 PM

Ah, si am mers mai mereu cu un money management riscant la inceput - S/L la 25 pipsi, uneori 30 (mi s-a mai intamplat sa ma alerge dupa stopuri cu sughituri care nu apareau pe demo, in special la XAU/USD).

Pe parcurs se reduce usor pana la 20, dar dupa ce trece pe plus cu 15-20 pips, si il mut in B/E.
  • 0

#14 comanel

comanel

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 24 posts

• Tranzactionez din 2010
  • Broker curent Admiral

Posted 27 October 2011 - 04:29 PM

By the way, continui sirul de multumiri, pentru ca imi sparg recordul de +100pp / tranzactie pe o pereche valutara... la fel de bine m-am simtit cand am spart 1500 la aur :)
  • 0

#15 oltciter

oltciter

Big Shark

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2362 posts

Posted 28 October 2011 - 03:54 AM

@[email protected]

pe MT4 e ciudat rau indicatorul...inca nu am avut imp sa-mi bat capul cum sa-l citesc...suprapune parca HA peste cele normale...nu e ca la Oanda, simplu , curat...fara suprapuneri

Instalezi indicatorul pe chart dupa care:
1.Click dreapta pe chart si selectezi Proprieties sau mai simplu F8.
2.Aplici "None" pentru culorile :Bar Up, Bar Down, Bull candle, Bear candle,Line graph.Chartul va ramane numai cu lumanarile indicatorului afisate.
3.Salvezi chartul sub forma de template.Click drepata pe chart.Selectezi Template/Save template. Odata salvat poti sa folosesti formatul si pe alte charturi.

Bafta!

Edited by oltciter, 28 October 2011 - 03:58 AM.

• 1

mini.jpg

mini.jpg

#16 [email protected]

[email protected]m

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 115 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent Oanda

Posted 28 October 2011 - 08:06 AM

Mersiiii Oltciter! :-D
pentru MT4 Mobile (pt smatphone) ai acest indicator pe undeva dosit?...ca-l caut de 1 saptamana si nu reusesc sa dau de el...si daca il ai, unde (in ce folder) il salvez / instalez, ca nu am vazut folder denumit Indicators pe acolo...
  • 0

#17 oltciter

oltciter

Big Shark

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2362 posts

Posted 28 October 2011 - 08:14 AM

@ [email protected]

Sorry:! Eu nu folosesc indicatori cu exceptia MACD pentru a observa divergentele!(si pe acesta destul de rar) Nu am indicatorul pentru mobile!

Bafta!
  • 0

mini.jpg

mini.jpg

#18 denielmds

denielmds

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 23 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent Vanguard
  • Strategie/tehnica folosita s/r,macd,ha

Posted 28 October 2011 - 02:58 PM

pe MT4 e ciudat rau indicatorul...inca nu am avut imp sa-mi bat capul cum sa-l citesc...suprapune parca HA peste cele normale...nu e ca la Oanda, simplu , curat...fara suprapuneri

...sau modifici pretul ca tip linie...
  • 0

#19 [email protected]

[email protected]

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 115 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent Oanda

Posted 03 November 2011 - 10:58 AM

Pentru ca m-am mai eliberat cu serviciul (momentan) m-am hotarat sa ma "tin" de regulile strategiei cat mai "la rece", sa vedem ce iese pe termen de 2 saptamani...am deschis cont demo la Oanda de 15.000 usd, 50:1 leverage.
Regulile sintetizate:

Heikin-Ashi
Eur / Usd, TF 1h
MA 8 si MA 14
Risk / trade: 1%

IN: 2 lumanari de aceeasi culoare si cross MA 8 / 21
OUT: 2 lumanari de culoare inversa din care ultima sa inchida peste MA 8.
SL se seteaza sub lumanarea (normala) de intrare (deja inchisa)

Re-IN : daca avem X lumanari rosii, se formeaza 2 verzi peste MA 8 si iesim din tranzactie, iar urmatoarea e rosie si se inchide sub ultima rosie inainte de iesire , se reintra in tranzactie (a fost doar o corectie a pretului).
Obs: Dupa ce ordinul trece pe plus 20, se muta SL la BE.

Am atasat si chartul cu ordinul luat si datele scriptice. Primul ordin a luat TP :-D ...pt ca s-a inchis automat la TP, altfel il inchideam eu manual mai devrem...nu ma supar :-))
O sa vedeti ca am mai avut 1 ordin luat de 10.000 inchis manual imediat pt ca nu era setat pe risk de 1% la SL, ci mult mai putin ;-)

Attached Thumbnails

• HA 3112011.JPG
  • HA 3112011 order.JPG

Edited by [email protected], 03 November 2011 - 11:00 AM.

• 0

#20 booghie

booghie

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 43 posts

• Tranzactionez din 2011
  • Broker curent nu am
  • Strategie/tehnica folosita nici atat

Posted 19 February 2012 - 09:54 PM

Salut Ciprian,intre timp ai mai testat strategia pe 1h?
  • 0

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.