Sari la conținut

Incepator, doresc sfaturi pentru alegere broker forex (1000$)


Thunder

Postări Recomandate

Impozitul este platit in tara unde ai rezidenta fiscala. Nu conteaza de unde este brokerul sau banca de unde faci transferul, sau pe unde te plimbi. Roman fiind, trebuie sa stai prin alta tara cativa ani de zile pentru a primi de acolo un certificat de rezidenta fiscala. De abia atunci scapi de ANAF-ul nostru.

 

 

FYI:

http://taxeimpozite.avocatnet.ro/codul-fiscal/articol?id=631

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Stie cineva ceva despre UFX Markets? au sediul in Pta Victoriei.

 

asta ar fi site-ul lor http://www.ufxmarkets.com/ro/

 

Astept pareri daca stie cineva ceva de ei.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai uite cate ceva despre ei .....

"DESPRE UFXMARKETS

UFXMarkets este un broker online pentru industria de tranzacţionare a valutelor care se specializează de asemenea în comercializarea de bunuri, contracte pe diferenţă şi indici. Compania a fost înfiinţată în 2007 şi este alcătuită dintr-o echipă de profesionişti şi experţi din domeniul finanţelor care au o experienţă combinată de peste 50 ani în industria de tranzacţionare a valutelor."

Posted Image Posted Image Posted Image broker online, asta era cel mai greu sa ne dam seama ...

In fine ... nu stiu unde draq ii gasiti (sau unde va gasesc ei pe voi), dar dpmdv, ... un broker(firma, companie sau cum draq s-or mai numi) nu are nici o credibilitate atata timp cat nu pune acolo un CUI un J, o data de identificare, ... au in schimb echipa de profesionisti cu experienta de 50 ani ... muhahahahaha Posted Image Posted Image Posted Image . Eu tranzactionez din 2007. dar e prima data cand aud de ei.

La mai mare si la mai multi !!! ca e de ciugulit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alte pareri? ca ce scrie pe site-ul lor stiu si eu sa citesc....... vroiam pareri de la oameni care au auzit lucruri despre ei, fie bune fie rele, nu de la oameni care nu au auzit de ei.......in fine, merci oricum si pt parerile nefolositoare....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Salut Thunder,

@sec: :) mi-au placut remarcile de mai sus si trebuie s-o spun ca-mi venea sa scriu ..numa fii profitabil dupa un an, ca promit ca platesc eu nenorocitu' de impozit :D.

@Thunder: nu te supara, prin remarca de mai sus nu vreau sa te ofensez in nici un fel. Parerea mea e ca impozitul ar trebui sa fie ultima grijulita.

Daca nu te superi ca te intreb, cam cate loturi/miniloturi vrei sa tranzactionezi simultan la o investitie de 1000 USD?

 

Eu folosesc live de aproximativ o luna brokerul www.alpari.co.uk si nu pot sa ma plang de nimic pana acum. Evident, nimic in afara tranzactiilor proaste care le pun cu manutza mea :). Revenind la idee, cred ca acest broker indeplineste cam toate conditiile tale. Ah da, ar fi totusi ceva de plans. I-am rugat sa-mi deschida un cont live pe platforma lor L2 trader si m-au pus pe o lista de asteptare. Cica ar putea sa-l deschida instantaneu in USD dar in EUR tre sa mai astept. Astept deja de 2 saptamani, nu mi-au zis nimic.

Au chiar si cfd-uri, care nu sunt disponibile in platforma lor demo, sunt disponibile numai pe platforma live, iar comisionul este de 11.09EUR/tranzactie.

 

 

PS :)

despre mine: sunt incepator, sau mai mult chiar, foarte incepator in ale forexului/cfd-uri/tranzactionare:). tranzactionez nu de dragul castigului ci pentru ca vreau sa fiu informat mai mult decat sunt.

PS.1

un link folositor care l-am gasit tot pe acest site, poate te ajuta si pe tine, pe mine m-a ajutat si multumesc pe aceasta cale celor care l-au postat initial ;)

http://www.earnforex.com/forex-brokers/

PS2. recomandare mea umila e sa incepi cu leverage 1:10, indiferent de brokerul pe care-l alegi

 

Succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Hey Thunder,

 

Pentru a face o alegere mai buna, trebuie sa stii ca sunt 4 categorii de brokeri:

 

Bucket Shops - astia n-au de-a face mai nimic cu piata Forex. Nu sunt conectati la Forex, furnizand date clientilor lor obtinute de la cei mai ieftini si ciudati furnizori de date doar pentru a afisa ceva pe platforma lor. Ordinele plasate de clienti nu sunt trimise nicaieri, ci sunt folosite pentru a se paria impotriva clientilor in sensul ca bucket shop-urile deschid tranzactii impotriva clientilor. Suspectez ca o buna parte a brokerilor din Europa de Est, deci si de la noi sunt bucket shop-uri. Denumirea vine din perioada anilor '30 din America cand asa zisi 'brokeri' care preluau si procesau manual ordinele unui client pe o bucata de hartie pe care o aruncau intr-o galeata (bucket), fara ca sa execute ordinul pe piata. Mai apoi la sfarsitul zilei, din galeata se extrageau cativa castigatori de ochii lumii!

 

Book Makeri - astia s-ar putea sa fie conectati indirect la piata Forex, si chiar sa execute ordinele clientilor, ei facandu-si banii in special din manipularea spread-urilor: executii intarziate (slippage), executii la preturi diferite, executii premature a stop loss-ului si/sau a take profit-ului, executii fara stirea clientului, inchiderea de ordine fara stirea clientului, etc. Suspectez ca partea celalalta de brokeri din Europa de Est si Romania care nu sunt bucket shops, sunt book makeri.

 

Retail Market Makers - brokeri care au acces direct sau indirect la piata Forex, care ofera servicii complexe si diversificate clientilor lor. Acestia au software si platforme propii, unele chiar de foarte buna calitate (AvaFX), precum si un customer service decent. Este important de stiut faptul ca doar pentru ca un broker este un market maker, nu inseamna ca nu se poate face vinovat de aceleasi bube ca si un book maker, adica de manipulare a spread-ului. Multi dintre ei ofera un 'spread fix', dar il manipuleaza, in sensul ca executa tarziu sau devreme (stop loss, take profit), sau la alte preturi pentru a-si putea mari profiturile.

 

Insitutional Brokers - brokerii institutionali la care majoritatea retail traderilor nu au acces.

 

Asa ca trebuie sa alegem un retail market maker. Acestia sunt de doua feluri: Dealing Desk si ECN. Foloseste un broker ECN (Electronic Communication Network) autentic - TradeStation (minimum depozit 2000$), MBTrading (minimum deposit 400$), Alpari (minimum deposit 10,000$), prin care poti sa-ti urmaresti ordinele pe log-ul ECN. Desi acest tip de brokeri cer un deposit mai mare pentru a deschide un cont real, sunt net superiori market markerilor cu dealing desk incluzand cei renumiti ca Forex.com.

 

Principala diferenta este ca un broker ECN este conectat direct sau doar cu un intermediar la piata Forex folosind o retea de comunicatii care conecteaza mai toti participantii la piata (traderi, banci, fonduri mutuale, etc) , iar spread-ul lor este unul organic, generat de cerere si oferta. De aceea acest spread tinde sa fie si mai mic decat cel al unui dealing desk. Un dealing desk de obicei isi obtine datele de la un furnizor de date de piata si de multe ori lucreaza numai cu o banca transmitand clientilor cotatiile acesteia si nu neaparat ale pietei.

 

 

Cateva lucruri care nu ar trebui sa le faci:

  • Nu folosi un IB (introducing broker), adica un reseller. De ce ai face-o? Singurele motive ar fi ca unii au platforme si materiale in limba romana sau iti ofera niste super bonusuri. Oricum nu cred ca se merita sa risti, iar pe de altfel orice trader care se doreste de succes ar trebui sa se descurce in Engleza. Asa ca daca iti place un IB, dute la brokerul parinte
  • Nu folosi un broker din Europa de Est, Cipru, Malta, British Virgin Islands, etc. Pentru ca intrebarea este de ce s-ar incorpora un broker in tarile astea departe de reglementari daca joaca corect? Bineinteles ca sunt si exceptii, dar mai rar.
  • Nu accepta un leverage ridicat si nu accepta oferte de money management decat daca esti absolut sigur ca stii ce faci.
  • Nu te lasa presat in a deschide un cont real. De fapt ar trebui sa-i parasesti imediat daca fac asta. Forex trading-ul este un business, nu un hobby si nu poate fi invatat peste noapte. Am tranzactionat pe demo 9 luni inainte de a deschide un cont real si am schimbat 6 brokeri!

Am scris acest post lung, cu dorinta reala de ajuta traderii noi sa evite riscurile ce le implica tranzactionarea in Forex, si sa inceapa cu dreptul business-ul asta cool si profitabil!

 

Mult succes!

Editat de forex.gump
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@forex.gump

un raspuns mai mult decat complet, multumesc.

Eu tranzactionez de 3 ani cu ibfx.com (interbankfx) si din punctul meu de vedere sunt in top 3 ca cei mai buni brokeri, care incepand cu 11 decembrie 2011 au fost cumparati de TradeStation.com si vor fi o divizie a TradeStation Group.

 

Vedeti sectiunea Firme de Brokeraj - InterbankFX, am postat acolo detaliat emailul de la ei cu privire la fuziune.

 

Mult Succes.

Editat de Xinger
copy/paste-ul din mailul trimis de IBFX nu-si avea rostul aici (a fost postat si in sectiunea de brokeri)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.