Sari la conținut

Incepator, doresc sfaturi pentru alegere broker forex (1000$)


Thunder

Postări Recomandate

Thank you, Xinger!

 

Da ibfx a fost un broker reputabil si pe cand era singur. Acum, de cand a fost cumparat de TradeStation, sunt si mai buni. Probabil ca impreuna sunt no. 1! Imi place TradeStation. Sediul lor este in Plantation, Fl (SUA) la cateva cartiere de unde locuiam eu - foarte profesionali.

 

Platforma mea insa a fost intotdeauna NinjaTrader, si am ramas asa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt monitorizarea pietei, folosesc un MT4 pe un cont demo la XTB, deoarece au cea mai variata gama de instrumente (forex, metale, indici, dobanzi, ...)

 

Ce am observat in anii de zile de cand fac asta e ca raman in urma atunci cand piata e rapida (news event, ...). Daca la CMC Markets sau FXCM pretul in acele momente se misca in continuu, la XTB are tendinta sa se actualizeze doar la cateve secunde, si de obicei e in contra miscare.

 

De ex, iese NFP, EUR/USD sare la FXCM 50 pips in sus, dupa 5-10 sec sare si la XTB, apoi cursul cade 30 pips, la XTB mai dureaza vreo 3 secunde pana se misca si aici.

 

Asta imi sugereaza ca preturile trec printr-un dealing desk si sunt manuale in aceste perioade volatile. Ganditi-va ca in timp ce cursul a scazut 30 pips, ei va vand in continuare cu 30 pips mai sus, stiind ca vor avea profit deoarece ala nu e cursul real. Sunt curios daca e posibil sa le si vindeti cu 30 pips mai sus in acele momente, dar ma astept sa primiti requote :)

 

Ce am spus mai sus e valabil pe demo, nu stiu cum e pe real la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea despre absolut toti brokerii exclusiv forex din Romania este una foarte proasta, indiferent ca vb de xtb, teletrade(bine teletrade nu sunt brokeri, da asta e o alta discutie) sau altele. Dar daca spui ca folosesti mt4 de la xtb pt monitorizare, inseamna ca ai un cont demo care sunt pe servere diferite de cele live la toti brokerii din lume. Iar intarzierile de care vb tu sau slippage-ul pe conturi demo o sa intalnesti si la cei mai mari brokeri din lume. Daca ai intalnit o situatie de genu asta pe cont live atunci da, merita dezbatut si adus la cunostinta si altora ca sa stie cu ce fel de broker se incurca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sec, vorbesc de seriozitate (retragerea banilor, delay, etc... ) eu am un cont demo la ei de cand au organizat acel concurs. Am vorbit cu un broker de acolo si ma sfatuit sa imi fac un cont real dar fara sa bag bani in el, doar sa am acces la seminariile destinate pers. cu conturi reale. Am cont real de 4 luni la ei, am cateva beneficii dar nu m-au stresat sa bag bani in cont, ba din contra, brokerul "meu" a zis ca pana nu sunt profitabil pe demo 3-6 luni, nici sa nu ma gandesc sa incerc pe real, "asta chiar daca va dura 6-12 luni ba chiar 1-2 ani".

 

Daca ar fi in urma cu cotatiile ar fi prea frumos, ganditiva la un script care observa aceste lucruri si in momentul cand se intampla sa fie in urma cu 2-3 sec sa "anticipeze" tot ce se va intampla deschizand si inchizand tranzactii foarte rapid (sub 2 sec). Ar fi prea frumos sa fie adevarat ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru un incepator, marele dezavantaj la xtb ar fi volumul minim de tranzactionare mare (10000 usd, adica 0,1 lot) si faptul ca balanta este in lei (am mai spus) si asta implica inca doua schimburi valutare din si in lei, pe langa spreadul normal al perechii pe care o tranzactionezi.

 

Cat despre, ...

Am vorbit cu un broker de acolo si ma sfatuit sa imi fac un cont real dar fara sa bag bani in el, doar sa am acces la seminariile destinate pers. cu conturi reale.

.. asta e politica lor, am observat si eu, imprastie cu nonsalanta contracte de deschidere de cont si nu te preseazasa bagi banii in cont. Probabil ca or avea angajatii lor (care sunt vro 3-4, Cosmin, Alexandru, o maimutica si un asa zis analist cu "experienta") bonusuri de luat de pe urma incheierii acestor contracte "goale".

Insa, nu cred ca se pune problema seriozitatii in sensul sa nu iti dea banii sau sa iti faca alte magarii, pentru ca au bagat prea multi bani in imaginea lor ca sa faca astfel de porcarii.

Deci, daca ai bani multi (30000-40000 lei), baga-te la ei

Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.