Sari la conținut

Risk management, risk/reward, si rata de succes


Criodi

Postări Recomandate

  • Moderators

Da e corect ce spui. A subliniat foarte bine si gigi treaba asta. Am mentionat-o si eu dar mai sumar.

 

Prima presupunere care am facut-o eu initial e ca piata e un mediu perfect random in care evenimentele sunt independente si au o distributie normala. Plecand de la presupunerea asta am explicat cam cum s-ar descurca o maimuta intr-un astfel de mediu. Prin asta am creat un grup de control. E adevarat ca piata nu este random si ca evenimentele nu au o distribuite normala. Eu zic insa ca daca te uiti la un chart, pentru orice instrument suport, si nu intelegi despre ce e vorba, cred ca e destul de sanatos sa presupui ca toata treaba aia care se vede pe chart e random. Multi sustinatori ai teoriei de random walk pe piete flutura defapt argumentul asta... Mai ales cand cauta sa demonstreze ca analiza tehnica e worthless si ca o poti aplica pe un chart absolut random desi nu are sens. Din acest motiv am declarat aceste rezultate ca fiind "de control". Daca ne raportam al ele si reusim sa scoatem un rezultat mai bun inseamna ca facem treaba. Daca nu, inseamna ca mai bine ne lasam de meserie sau ne luam o maimuta...

 

A doua presupunere pe care am facut-o a fost ca stim dinainte rata de succes a unei tranzactii. In realitate treaba asta nu e posibila. Am si subliniat aspectul acesta la inceput. Deaia am prezentat exemple pentru o arie mare de rezultate posibile. Pentru o rata de succes de 55% am calculat ce se intampla daca scoatem numai 35% si ce se intampla daca scoatem 75%. Asta e defapt important cand iti faci un plan de management. Sa iti imaginezi ce se va intampla cu contul tau intr-o situatie negativa, care desi nu te astepti sa se intample, e totusi posibila.

 

Ai dreptate cand spui ca treaba nu e atat de simpla. Treaba nu a atat de simpla insa pentru cei care lucreaza ca si risk manageri la JP Morgan sau la vreun fond de management. Aia trebuie sa aplice calcule precise si complicate pentru a intelege risk-ul unui portofoliu, investitii etc. Pentru un trader independent insa, mai ales pentru unul retail micut, nu vad de ce ar trebui sa o complicam atat de mult. Macar de ar sti si intelege toti ce am explicat eu si altii in topicul asta si in alte topice similare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca faci o treaba minunata pentru forum, respectiv pentru toti cei care impinsi de curiozitate vor citii cele scrise de tine.

 

Cred ca in "jocul" asta cei ce sunt superficiali platesc scump, fie cu timp, fie cu bani, de aia prefer sa ma situez la polul opus si sa ma "pierd" de multe ori in amanunte. Zic ca sunt sigur de un lucru doar cand il inteleg in totalitate, cu mentiunea ca a fii sigur inseamna mai mult "de ce se intampla asta" decat "ce se va intampla" ..

 

Cu siguranta daca cei curiosi vor intelege macar jumate din ce explici tu aici e un mare pas inainte, pas pe care unii mai putini sceptici il pot face mai tarziu sau deloc. Deci in sensul asta traderul retail nu are decat de beneficiat de pe urma sfaturilor pe care le gaseste aici, mai ales fiindca in mai toate cazurile e de ajuns sa iei o mica margine de eroare care sa acopere si eventualitea produceri unor evenimente prea rare care daca ar fii luate in calcul in mod cotidian ar fi mai mult o bataie de cap decat un avantaj.

 

Pe sistemul asta m-as putea plange si ca numerele generate in excel nu sunt cu adevarat random, dar iti dai seama ca genul asta de amanunt nu are nici o relevanta pentru o simulare MC, pentru ca oricum scopul simulari nu este de a oferi o imagine precisa ci mai degraba una de "linii mari"

 

E vina mea ca pretind multe si ca nu ma pot multumii fara a cunoaste pana si cele mai mici detalii, asta e singurul motiv al interventiilor mele pe care sper sa nu le gasesti inoportune.

 

Mie mi se pare constructiv ce se intampla aici pe forum, de asta mi se pare folositor sa completez, sau sa fiu completat sau contrazis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Recomand un read foarte bun despre topicul asta: forex[/acronym]/education/trading_tips/daily_trading_lesson/2011/12/08/What_is_the_Number_One_Mistake_Forex_Traders_Make.html"]http://www.dailyfx.c...aders_Make.html

 

Au si un video pe aceiasi tema (35 min): forex[/acronym]-traders-make-fxcm-expo-2011/"]http://www.fxcmexpo....fxcm-expo-2011/

 

Nu e nimic nou, lucruri stiute, dar totul e foarte frumos sintetizat si prezentat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesant video. au fost niste grafice pe care nu le stiam despre clienti si performante. cam putin credibil brokerul in schimb. http://trading-gurus.com/fxcm-accused-of-fraud-in-class-action-lawsuit/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...
  • Moderators

Am prezentat la inceputul acestui topic niste calcule. Nu am pus insa si uneltele cu care sa va puteti face singuri calculele acestea. Atasez deci acestui post mai multe unelte de care va puteti folosi pentru a face calcule similare.

Am atasat un fisier excel de care va puteti folosi pentru a va calcula o linie aproximativa a equity-ului pe care contul ar putea sa o urmareasca in viitor in functie de anumite valori. In fisierul excel nu modificati decat valorile incadrate in boder-uri rosii. Valorile din patratelele verzi sunt cele calculate in functie de ce puneti in patratelele rosii.

Aveti optiuni pentru RR, Risk, Equity, si Win Rate, Win Rate II, si Win Rate III. By default valorile sunt setate la

RR = 2 (TP = 2SL)
Risk = 0.01 (1% din cont pe tranzactie)
Equity = 2000 (punctul initial de plecare, adica equity initial)
Win Rate = 50 (va asteptati sa castigati 50% din tranzactii)
Win Rate II = 40 (va asteptati sa castigati 40% din tranzactii)
Win Rate III = 60 (va asteptati sa castigai 60% din tranzactii)

Pentru fiecare Win Rate excel va trasa o linie de equity de culoare diferita. Astfel puteti sa va faceti o idee despre cum va evolua contul in viitor in functie de cate tranzactii castigati. Atentie insa la rata de castig pe care excel o calculeaza. Daca voi puneti 50, excel nu va calcula mereu 50/100 de tranzactii. Uneori vor fi 45, alteori 55, s.a.m.d. Actual rate va arata care a fost defapt procentul calculat de excel.

Puteti de exemplu sa le setati pe toate la 50 si sa lasati excel-ul sa calculeze posibilitati in zona acestei cifre. Veti avea deci linii de equity pentru 47, 52, sau 48. Asa cum s-a discutat in topic nu aveti de unde sa stiti exact rata de castig, insa va puteti face o idee uitandu-va la aceste zone mai largi in care va asteptati sa va incadrati. Apasati F9 pentru refresh.

Am atasat deasemenea si doua fisiere numite ProbUneiSerii. Acestea calculeaza care este probabilitatea unei serii de K evenimente la rand intr-o serie de N evenimente unde probabilitatea fiecarui eveniment individual este p. Puteti folosi aceste calculatoare pentru a vedea probabilitatea unei serii de, sa zicem, 10 tranzactii pierzatoare consecutive, intr-un sir de 100 de tranzactii. Am explicat in primele postari ca e important sa anticipam cam ce numar de tranzactii pierzatoare la rand putem sa intalnim pentru a putea fi pregatiti din punct de vedere emotional.

De exemplu:

Daca va asteptati sa castigati 40 tranzactii din 100, inseamna ca va asteptati sa pierdeti 60 din 100. Atunci p = 0,6. N si K pot fi orice numar. Aici puteti de exemplu sa folositi N = 100 si K = 5. Calculatorul va va afisa care este probabilitatea de a pierde 5 tranzactii la rand intr-un sir de 100 de tranzactii.

Sunt doua fisiere. Unul este un executabil banal scris de mine in C#. Aveti nevoie de .NET 2.0 pentru a il putea rula (mai toate computerele il au). Daca nu va merge programelul asta puteti folosi scriptul MQL. Atentie, e un script si nu un expert sau indicator. Il instalati deci ca oricare alt script si il folositi ca oricare alt script. Scriptul va va cere cele trei variabile, N, K, si p si va face calculele.

De preferinta nu va aruncati la numere mari. Incercati sa nu puneti N mai mare de 1000 caci s-ar putea sa vi se blocheze mt4-ul. Programelul windows are limita la 10000.

Mai multe detalii AICI si AICI

Book.rar

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

100 trades, RR 1:1, Spread 0, SL = 50$ TP = 50$, Rata de succes = 50%

E = 50$ * 50 – 50$ * 50 = 0

 

99 trades, RR 2:1, Spread 0, SL = 25$ TP = 50$, Rata de succes = 33,33%

E = 50$ * 33 – 25$ * 66 = 0

 

100 trades, RR 3:1, Spread 0, SL = 25$ TP = 75$, Rata de succes = 25%

E = 75$ * 25 – 25$ * 75 = 0

 

Cand faceti insa aceleasi calcule folosind conditii reale de piata si puneti si spread-ul la socoteala e lesne de inteles ca o executie random va fi pierzatoare pe termen lung. Un exemplu simplu este cel in care tranzactionam RR de 1:1. Avem:

 

100 trades, RR 1:1, Spread 2, SL = 50$ TP = 50$, Rata de succes = 48%

E = 50$ * 48 – 50$ * 52 = -200$

 

 

 

 

Am o intrebare ce vine din niste nelamuriri. Suma de bani ramane fixa ? Ca zici : risk 1% din cont, dar care cont ? 1% din valoarea contului initial cand ai pus depozit de 10k sau 5k sau valoarea contului actualizata la momentul deschiderii ordinului ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Apollo

eu folosesc 1% din suma initiala. Ai levier destul, asa ca nu-i o problema. Iar rewardul nu-l modifici de la 3 la 4, la 5 samd ci il lasi fix1/3 sau 1/4. Recuperarea se face in timp. Dont hurry!!!

Io asa fac. altii nu stiu cum fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Pai in exemplu care il citezi ma refer la o suma medie de bani care o risti per trade. Am zis $50 sau $25 de dragul simplitatii. Nu are importanta cat la suta din cont reprezinta media de 50$. Nu vorbesc de niciun cont acolo si de niciun procent. Vorbesc de o suma medie de bani per trade.

 

Abia in postarile urmatoare calculele se fac pe baza unui procent din cont. Prin cont ma refer la contul curent. Adica daca ai $1000 si risti 10% per trade in prima tranzactie risti $100, iar in a doua daca ai pierdut-o pe prima risti 10% din $900 adica $90 si tot asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Apollo

...sau poti folosi si o suma fixa, de ex. daca ai 1000 iti propui sa nu pierzi mai mult de 10 sau 15 usd/tranzactie iar rewardul ti-l pui la 30 sau 45 usd.Pana la urma tot aia e. Eu, administrand conturi f. diferite ca valoare, mi-e mai utila folosirea unui procent, acelasi pt toti.

Mai in gluma, mai in serios, as zice ca un reward de 3x sau 4-5x e decent. Unul de 10-15-20x ar fi ideal, dar ma tem ca ar trebui sa-l pun deasupra monitorului si nu mai ajunge pretul in veci la el... :ohno:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.