Sari la conținut

ecn sau market maker


deleted on request 01

Postări Recomandate

@Stefan, multzam ca ai adus mai aproape posturile cu pricina

 

@deltatrade, ... nu trebuie sa iti pierzi speranta, exista si brokeri ok, brokeri pentru toate buzunarele, unii chiar langa noi ...

(exemplu: http://www.brd.ro/en...reign-exchange/

http://ro.products.e...iew/index.phtml , etc asa pentru cultura noastra generala, ... bag mana in foc, ca cei mai multi de aici nici nu au auzit de ei). Si nu cred ca astia ti-ar fura banii ... Numai ca, serviciile lor costa.

 

Partea frumoasa este ca forexul (am mai zis) poate fi facut ca si meserie, fun, interactiune sociala, cultura generala, gambling, competitie ...etc, ... nu stiu de ce trebuie sa ne gandim numai la bani, in fond viata nu se rezuma numai la bani ... si nu toti cei care joaca fotbal au si contract cu ACF Fiorentina platit cu milioane de euro.

 

Later edit:

Cam asa este un Forex pe bune ...

post-2377-0-06725000-1330459709_thumb.jpg

... dar ma tem ca nu ne prea convine.

Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sec, BCRTrader nu e altceva decat un white-label pt Saxo Bank.

 

Cu siguranta Oanda are clienti care castiga 50% lunar. Intrebarea insa e pt cate luni. Pt ca daca reusesti sa castigi 50% lunar timp de 12 luni, vei transforma 10 mii USD in 1.3 milioane USD.

 

Toti brokerii mari de azi merg in piata, nu tranzactioneaza impotriva ta. Cel putin in mod agregat. De ex, acum o luna 80% din clientii Oanda erau long USD/JPY. Vreti sa-mi spuneti ca Oanda era short USD/JPY? Ar fi pierdut multe milioane de dolari pe cresterea recenta.

 

OANDA: No, you can't do that. If you want to be filled for 20 million units at once, you might want to consider another broker. No, you don't need to close one before opening another, but you need to wait about a minute or so between the orders so we can properly hedge your trade in the interbank.

OANDA: For instance, you can do 10 mil EUR/USD, wait for 2-3 minutes, and then 10 mil EUR/USD again without closing the first order.

mike: Ok. So if you are scalping (in and out within 1-2 min.) then Oanda would not like you to be trading 10 mil lots?

OANDA: Correct. We do have clients that trade 10 mil units and close them in, say, five minutes or so. That is acceptable.

mike: I have heard that Oanda does not have a problem with scalpers unless they are using automated system to beat the lag in Oanda. Many have claimed to trade with you and be in and out of positions within seconds and have no problems. Obviously there would be a problem when trading 10 mil lots. SO what exactally is the cut off point where it gets to be a problem and you need people to wait 5 min. or so? 500,000 1 mil 3 mil etc?

OANDA: I was just saying that as an estimate. We have a client who trades 10 mil units regularly and closes out positions in only 1-2 minutes for small gains (5-10 pips). That's completely fine with us and we have no problems with short-term traders. As you have mentioned, we do have a problem with 'latency traders'.

OANDA: Those traders who use a faster feed to try to beat the 'lag' in OANDA price feeds to predict prices.

mike: yes I have heard. Ok thank you. Your answers have been very helpful.

OANDA: You're welcome. The 'waiting' I was saying was for orders larger than 10 million.

OANDA: If you are only trading 10 million, then you can 'scalp' no problem.

 

Traducere: cat timp nu faci HFT cu ei, sunt ok. Dar majoritatea brokerilor retail la care le-am citit contractele interzic in mod explicit arbitrajul de latenta - FXCM, Oanda, Alpari.

 

Dar de ar fi asta problema traderilor, ca joaca broker-ul contra lor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sec, BCRTrader nu e altceva decat un white-label pt Saxo Bank.

Si? Ce-i cu asta?

 

 

De ex, acum o luna 80% din clientii Oanda erau long USD/JPY. Vreti sa-mi spuneti ca Oanda era short USD/JPY? Ar fi pierdut multe milioane de dolari pe cresterea recenta.

Pana unde erau sau pana unde au stat clientii long UJ? Sau asta nu ne mai spune?

 

 

Cat despre conversatia respectiva, ar trebui sa stii ca operatorii aia sunt pregatiti sa-ti raspunda intr-un anumit fel favorabil lor si nu tie. Fac cursuri in sensul asta, ca sa iti scrie acolo ce "vrei tu sa auzi". Nu am nimic cu Oanda si nici cu altii, doar ca eu unul nu ma las impresionat de 2-3 vorbe ticluite frumos de la unul/una care cu asta se ocupa, cu vorbele atata tot.

 

Si in ultimul rand, era o discutie la modul general.

Eu personal nu am actiuni nici la Oanda, Saxo, BCR sau la alti brokeri, din partea mea poa' sa se duca draq toti ... numai ca ar trebui sa invatam sa nu ne lasam manipulati de 3 vorbe frumoase.

Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil o sa platesti costuri mai mari la BCR decat daca mergi direct la Saxo Bank.

 

E public si aia, poti sa vezi unde au iesit de pe USD/JPY aici: http://fxtrade.oanda...rical-positions

 

Pe XAG/USD, clientii Oanda sunt 80%+ long de 8 luni de zile incoace. Crezi ca Oanda a fost short argint in ultimele 8 luni?

 

Iar cu vorbele alea frumoase poti sa te duci la institutia de reglementare si sa le spui ca te-au mintit, daca e cazul. Si vei castiga. De ce oare nu mai scrie la nici un broker important "castiguri garantate, ... vanzatoarea Maria, .... mii de euro pe luna, .... bani rapizi" la ei pe site?

 

Pe sistemul asta, de ce s-ar mai obosi sa spuna ca nu acepta latency traders? De ce sa nu minta ca accepta orice si oricat, vb ta.

 

E ok sa fii sceptic, chiar bine, dar trebuie sa fii atent sa nu cazi in cealalta parte, in teoria conspiratiei. Multa lume ia prea putin in serios reglementatorii. Uita ca FXCM a primit amenda multe milioane de dolari si a fost obligata sa dea traderilor inapoi profiturile pe care FXCM le-a avut pe executii avantajoase de limit ordere. Exemplu: pui BUY la 1.3500, piata se misca rapid si ordinul se fill la 1.3498, si FXCM pastra cei 2 pipi de avantaj pana la 1.35. Cu genul asta de mismasuri ale brokerilor mari se ocupa regulatorii. Nu de ne-punerea ordinelor in piata, nu de declansarea stop-urilor. Alea nu se mai intampla de mult, cel putin daca esti la un broker serios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ok sa fii sceptic, chiar bine, dar trebuie sa fii atent sa nu cazi in cealalta parte, in teoria conspiratiei. Multa lume ia prea putin in serios reglementatorii.

Daca am zis sa nu puneti botu la toate rahaturile asta inseamna ca sunt seceptic? Asta inseamna ca am cazut in teoria conspiratiei?

Nu pot sa promovez minciuna din jurul nostru, scuze.

 

Reglementatorii ... pfff

Am coleg care a realizat profit consistent la Alpari UK si cand a decis sa se mute la FxPro, ... au refuzat sa ii returneze profitul.

Pur si simplu i-au dat inapoi banii pe care i-a bagat si ...pa.

A facut plangeri peste plangeri, statementuri, rahaturi, etc la broker si la FSA U.K. ... si ... ciuciu. Da, ciuciu. Asa a ramas, pana in ziua de azi.

Eu personal am avut pozitii inchise fara nici o explicatie. Zero, niente, nimic.

Ai tu impresia ca reglementatorii aia o sa te ia pe tine in brate sa te pupe si pe brokeru de acolo o sa il bata la fund cu nuiaua?

Dream on boy, dream on.

In fine ... fiecare le stie pe ale lui.

Eu mi-am spus parerea si e posibil sa fie 100% gresita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, acum 4 luni spuneai ca ai alege Alpari (http://bit.ly/yHNMYL). Sa inteleg ca aventura prietenului tau s-a petrecut in acest timp. Presupun ca nu ai fi recomandat un broker despre care stiai ca e tepar.

 

O fi traduit pe preturi rapide/invalide (ce spuneam si eu mai sus), ca aici: http://www.forexfact...ad.php?t=299780

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar te-ai grabit,

I-a citeste postul la care ai facut trimitere mai bine.

post-2377-0-06298100-1330469284_thumb.jpg

userul @tunder a pus o intrebare, .. eu i-am raspuns punctual (adica pe puncte) , ca "eu nu i-asi alege pe astia," (era vorba de Alpari si Duka).

 

Presupun ca nu ai fi recomandat un broker despre care stiai ca e tepar.

Te-ai fi simtit mai bine daca ar fi fost adevarat?

 

Constat ca discutia s-a transformat intr-o prosteala personala si pasionala pentru tine.

Mai scotoceste poate gasesti si altceva pe bune.

 

 

 

Later edit:

este ultimul meu post in topicul asta

 

 

Later edit 2:

Am zis prosteala, nu prostesc, e o diferenta mare.

Sunt gata sa imi cer scuze pentru asta.

Insa de la faptul ca tu vrei sa explici ce e cu "market makeri astia", pana la a ma acuza pe mine (pe nedrept) ca recomand brokeri tepari, este cale lunga si nu am inteles legatura. Bafta.

Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, ai folosit un stil mai neconventional de a cita in post.

 

Asa e, e pasional (dar nu prostesc) pt mine. Multa lume nu intelege cum e cu market makeri astia. La fel cum multi nu realizeaza ca pe ECN-uri nu e chiar asa mare diferenta. Acolo in contra-partida, de cele mai multe ori, va fi tot un market maker - Deutsche Bank, Barclays, JPM.

 

Incep sa am din ce in ce mai putine satisfactii de la acest forum. Cred ca ma voi limita si eu de acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti brokerii mari de azi merg in piata, nu tranzactioneaza impotriva ta. Cel putin in mod agregat. De ex, acum o luna 80% din clientii Oanda erau long USD/JPY. Vreti sa-mi spuneti ca Oanda era short USD/JPY? Ar fi pierdut multe milioane de dolari pe cresterea recenta.

 

 

Brokerul va scoate direct in piata doar ordinele care nu-si va gasi acoperire cu alte ordine din interiorul casei de brokeraj. Brokerul primeste din afara (de la market makeri) fluxul de date (cotatiile). E o parere personala. Nu cred ca brokerul i-mi va scoate acel 0.1 lot in piata, sau va reusi sa cumuleze cu alte ordine(in cateva secunde) pentru a satisface o oferta/cerere din afara

 

Cu siguranta Oanda are clienti care castiga 50% lunar. Intrebarea insa e pt cate luni. Pt ca daca reusesti sa castigi 50% lunar timp de 12 luni, vei transforma 10 mii USD in 1.3 milioane USD.

Pe XAG/USD, clientii Oanda sunt 80%+ long de 8 luni de zile incoace. Crezi ca Oanda a fost short argint in ultimele 8 luni?

 

E o campanie de marketing, nimic mai mult. piata data nu e reglementata.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va permiteti un cont de cateva mii de dolari eu va recomand sa tranzactionati currency futures si ati scapat de toate problemele astea. Intri direct in piata (CME Chicago) si nici un broker nu tranzactioneaza impotriva ta. Poti sa faci scalping si HFT cat vrea muschiul tau! Vedeti aici cam de cati bani aveti nevoie ca sa puteti tranzactiona (Initial margin conteaza):

http://www.ampfutures.com/margins_req.html

 

Pun si niste screenshoturi cu charturile pentru Eurusd Forex si contractul 6E pentru comparatie:

 

Forex Eurusd bare de 5 minute

http://i.imgur.com/zEIFO.jpg

Contractul 6E bare de 5 minute

http://i.imgur.com/SW6D8.jpg

Contractul 6E bare daily. Jos am pus volumul in numar de contracte. Un contract valoreaza 125000 USD

http://i.imgur.com/Br72s.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.