Sari la conținut

Script pentru acoperire\asigurare


Postări Recomandate

Multumesc Criodi.

Dar vezi ca exemplul cu 5 pips a fost asa ca mi-a venit primul la indemana. Pretul poate sa mearga si 10 sau 20 sau 30 deci nu trebuie introdus ca o variabila constanta. Daca nu ai facut asta, este bine.

 

 

Theseer, multumesc de explicatii dar nu astfel manageriez eu pozitia.

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update : E bine omule, merge perfect .

 

TheSeer vad ca vrei sa ajuti :) . Poti adauga la ce a facut Criodi optiunea sa citeasca spreadul pe perechea pe care e rulat scriptul ? E perfect cum e acum, dar cand merg pe AUR de exemplu unde e spreadul mai mare tre sa ma tin sa modific mereu valoarea lui X si cum stau eu la panda trebuie viteza de executie si m-ar ajuta chestia asta.

Btw, multumesc la amandoi pentru bunavointa si ajutor.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concret :  X = 2

 

1.50450-1.50400 = 0.00050 (5 pips) => 0.00050 - X  => 0.00050 - 0.00020 = 0.00030 => SL final va fi mutat la 1.50400 - 0.00030 = 1.50370 .

 

 

Nu vad logica. Ordinul e de BUY, pretul merge in sens crescator dar SL-ul se muta in sens descrescator ? Ar fi trebuit SL final va fi mutat la 1.50450 - 0.00030 = 1.50420 .

 

 

Update : E bine omule, merge perfect .

 

TheSeer vad ca vrei sa ajuti :) . Poti adauga la ce a facut Criodi optiunea sa citeasca spreadul pe perechea pe care e rulat scriptul ? E perfect cum e acum, dar cand merg pe AUR de exemplu unde e spreadul mai mare tre sa ma tin sa modific mereu valoarea lui X si cum stau eu la panda trebuie viteza de executie si m-ar ajuta chestia asta.

Btw, multumesc la amandoi pentru bunavointa si ajutor.

 

int spread = MarketInfo(Symbol(), MODE_SPREAD);

 

La ce relationare intre X si spread te-ai gandit, astfel incat X sa nu fie modificat de la pereche la pereche ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, se muta descrescator deoarece imi inchide prima data 50% din pozitie si apoi ajusteaza SL-ul tinand cont de spreadul actual in momentul executarii scriptului a.i sa nu mai fiu expus deloc. Eu urmaresc in primul rand sa reduc cat pot de mult expunerea si cat mai devreme si in acelasi timp sa las un oarecare range pretului de miscare, de corectie. Pentru ca daca as proceda cum spui tu, deseori pretul trece prin BE dupa care isi continua directia iar cazurile in care SL-ul este luat la BE sunt mai dese. Asa ca merg cu un reward mai mic din momentul acoperirii dar cu risc 0.

 

Apropo, nu stiu unde sa introduc codul ala, sunt panã :blink:


La ultima intrebare - hmm stai ca inteleg ce vrei sa spui cred ca am luat-o pe aratura. Ma gandesc putin si revin cu un edit.

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam la racheta cu mai multe trepte, care isi pierde treapta dupa treapta (inchidere 50% din pozitie). Da, logica poate fi schimbata dupa numarul de trepte ramase, asa cum clar ai expus-o. Dar dpdv al meu, de la nivelul asta nu mai merg scripturile si operatiile manuale, ci sunt indicate EA-urile (Expert Advisor).

 

Revin si eu tot cu un edit la modul de utilizare al spread-ului pe care l-ai gandit.

 

Late edit : prin urmare, relationarea este X = spread.

Editat de theSeer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Deci daca se poate implementa optiunea de citire a spreadului pe perechea pe care ma aflu, atunci dispare X din ecuatie. Pentru ca atunci rulez scriptul, el intai trebuie sa inchida 50% si apoi sa citeasca spreadul in acel moment pe perechea pe care sunt si sa-l scada .

Merge 10 pips de exemplu in BUY, sunt pe EUR , decid sa asigur, rulez script care citeste spreadul in acel moment sa zicem ca e 1, inchide 50% din lot, scade spreadul actual din cat am inchis si modifica SL-ul de la BE in jos la 10 pip - 1 pip (spreadul) = 9 pip mai jos de BE.

Merge 30 pip la GOLD in BUY, decid sa asigur, rulez script care citeste spreadul in acel moment sa zicem ca e  ~ 7 pip - deci aici nu mai modific eu spreadul, ci citeste scriptul in momentul executarii, - inchide 50% din lot, scade spreadul actual din cat am inchis si modifica SL-ul de la BE in jos la 30 pip -7 pip (spreadul) = 23 pip mai jos de BE.


Referitor la EA , nu stiu ce sa zic. Am cateva idei pentru EA de money management dar nu stiu daca e cineva dispus sa le si transpuna .
 

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

TheSeer, 

 

Cand ai timp si daca vrei, poti introduce o variabila in script care sa mute SL-ul la BE dupa ce a inchis 50% a pozitiei si a asigurat Spreadul ?

 

O variabila pe care sa o setez in editor, True sau False. Unele pozitii as vrea sa le mut la BE dupa ce am luat jumate de spârle :)

 

Acoperire pozitie spread citit automat.mq4

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.