Sari la conținut

Tranzactionarea folosind doi pivoti - analiza metodica si plan de tranzactionare


Postări Recomandate

Nu asta vreau sa spun. Vreau sa vad daca teoria conform careia timpul spune tot, se aplica si in alte situatii in afara de canale de trend.

 

Apropo, nu atac punctul tau de vedere , ci atac credinta generala ca timpul e foarte important in forex.  Eu din studiile mele am ajuns la concluzia ca pretul e mult peste timp, iar timpul e un fel de ... suc cu coloranti si arome ce tine locul aluia 100% natural. :)

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu asta vreau sa spun. Vreau sa vad daca teoria conform careia timpul spune tot, se aplica si in alte situatii in afara de canale de trend.

 

Exista un mod de a tranzactiona dupa medii mobile, tinand cont de timp mai mult decat de spatiu, insa as prefera sa nu o fac publica. Imi pare rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg. Poti totusi sa-mi spui daca primesti semnale false desi timpul iti da OK-ul ?

 

Iti da semnale false uneori, cum e normal, insa sincronizarea intrarii e foarte buna. Acolo trebuie cautat, de obicei. Caci, daca ai intrare buna, desi poate se intoarce piata, ai timp sa reactionezi sa ingustezi pierderea asumata, sa conservi o parte din profit ori sa inchizi tranzactia cu totul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E, asta voiam sa spun. Tu spui ca "uneori",  insa la mine s-a dovedit ca desi timpul spune nu, pretul spune da in majoritatea cazurilor si nu doar uneori.  Si intrarea aia de care vorbesti o poti gasi prin corelare de tf-uri excluzand total timpul. In fine, eu am ajuns la concluzia ca teoria timpului e pierdere de vreme in forex, pretul e cel care decide in final.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E, asta voiam sa spun. Tu spui ca "uneori",  insa la mine s-a dovedit ca desi timpul spune nu, pretul spune da in majoritatea cazurilor si nu doar uneori.  Si intrarea aia de care vorbesti o poti gasi prin corelare de tf-uri excluzand total timpul. In fine, eu am ajuns la concluzia ca teoria timpului e pierdere de vreme in forex, pretul e cel care decide in final.

 

Nu te-ai gandit niciodata mai profund de ce majoritatea pierd? Si-aici vorbesc de oameni foarte scoliti si tot tacamul care pierd si ei, evident ceva esential le scapa din vedere, nu crezi? Eu zic sa te mai gandesti fiindca de-abia daca ai zgariat la suprafata. Adevarul e departe.

 

Mai cauta, man. Mai cauta.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa inteleg ca daca tu imi spui ca abia am zgariat la suprafata, tu stii mai multe. Cum se face ca esti pe minus in fond atunci ?

 

Zic doar ca  trebuie sa cercetezi mai mult decat ai facut-o pana acum. Nu poti sa te iei de cineva sau sa legi o chestiune de alta, cu atat mai mult cu cat tu nu faci parte din acel proiect. Am incercat sa invat pe altii cum se aplica anumite tranzactii, in functie de tipul de analiza prezentata pe acest topic si dupa altele (analiza canalelor). Dar, oricum, nu trebuie sa ma justific in fata nimanui pentru situatia contului.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.