Sari la conținut

Cum dezvoltam si evaluam statistic o strategie de trading?


Criodi

Postări Recomandate

 Daca intradevar ai o strategie care speculeaza anumite ineficiente in timp vor fi si altii care vor descoperi acele ineficiente caci toti cauta profitul.

 

deci pietele sunt eficiente in general numai ca atunci cand sunt ineficiente rezulta ca o sa ai profit. interesant. daca asa scrie in carte de quanti inseamna ca asa e frate.

deci cum anume stiu quantii ca e buna strategia si o sa tina mai mult de 2 zile ?

1 poate o sa viseze sa tina macar cat i-a tinut lu ala cu turtles.

2 sau poate macar cat i-a tinut pe aia de la ltcm.

3 sau poate viseaza si consuma banii de pomana.

aceeasi poveste . castiga 3 pierd 97. luck factor la greu dar are totusi un avantaj fata de loterie . sunt sanse mai mari. toti parametrii aia de sistem  inventati inseamna pentru un om normal la cap un singur lucru : vrajeala sau ineficienta totala ce preferati.

 

cred ca varianta 3 este mult mai buna.

 

ps. asta este pentru teoreticieni si sa nu zica cineva ca ma iau quanti fara sa stiu ce vorbesc.  ce ineficiente gasesti intr-un grafic random? un sistem de trading facut pentru forex care merge sa anticipeze miscari random  consistent ce ineficiente exploateaza?

Editat de testaregrupuri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Hai ca mai pun o postare si apoi va las. Incerc si eu sa fac ce zicea tradelover ca a facut si anume sa ma vindec de fenomenul SIWOTI ca vorba ceea, in pietele financiare cu cat e mai mult W la ei cu atat e mai bine la noi. Sper sa imi iasa dupa postarea asta da de mult ma chinui.

 

Nu iti inteleg obsesia asta despre quanti. Ce facem noi aici e statistica de an I maxim II la facultate. Am calculat un sharpe ratio si am facut un bootstrap. Cam atat. Ce fac quantii e muult, muult mai complicat. Quantii se ocupa in general de asset pricing, option pricing, statistical arbitrage, high-frequency strategies etc etc. Cam tot din ce fac quantii nu e throwing darts in the dark cum se spune ci strategi care in general aduc profit cu risk aproape zero (market-making, arbitraj, modele mai bune de asset pricing decat ale competitiei etc). Quantul isi da seama ca o strategie nu mai merge cand strategia nu mai produce rezultate in limitele asteptate. Limitele astea se calculeaza cam dupa metodele descrise aici.

 

Orice model de arbitraj de exemplu isi pierde avantajul cand incep din ce in ce mai multi sa intre pe aceasi schema. De-aia quantii isi modifica constant strategiile incercand sa fie mereu cu un pas inaintea competitiei. De ce crezi ca renaissance technology care face profit de mult timp incoace angajeaza cei mai buni absolventi de phd care ii poate gasi. Crezi ca ei tranzactioneaza dupa "price action" pe acolo pe strategii dinastea care spuneti voi ca merg la infinit (chiar si pe grafice random, hihihi, mor de ras cand citesc asta) si angajeaza baieti dastia cu phd doar asa de ochii lumii, ca sa ne pacaleasca pe noi? O fi vreo conspiratie aici sau cum?

 

Cat despre treaba cu folosirea de strategii forex pe grafice random ce sa zic... gluma mai buna ca asta mai rar am vazut pe forum. Amuzant ca si insisti cu ideea. Daca tu ai impresia ca poti sa prezici un grafic random inseamna ca folosim dictionare diferite pentru ce inseamna random. Atentie, nu vorbim aici de numere pseudorandom pe care daca sti algorithmul din spatele lor le poti prezice (si nu zic ca fara algorithm ma indoiesc oricum ca le poti sparge). Vorbim de generatoare "true" random care folosesc procese fizice spre a genera observatii random. Daca tu crezi ca esti in stare sa prezici asa ceva ai revolutiona fizica cuantica, pe bune... Ori or fi fizicienii aia prosti si nu au aflat inca de "price action" si de posibiliteatea de a folosi metoda spre a prezice starile particulelor?

 

Imi scapa deasemena si motivul pentru care postezi tu pe aici. Ai scris multe pagini in care ne explici ca toti de pe forum suntem defapt niste idioti si ca nimeni de pe forumuri nu face profit. Tu ce incerci sa demonstrezi tot postand pe aici? Mai vad si la johnbull cateodata niste replici similare. Cica asta e gambling si cine face profit o face numai la noroc. Pai ce mai cautati fratilor pe un forum de forex daca ori profitul se face numai la noroc ori suntem toti idioti pe aici? Mult success in cautarea holy-graal-ului si mult success in prezicerea numerelor random ;))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.