Sari la conținut

Tranzactionarea folosind doi pivoti - analiza metodica si plan de tranzactionare

Postări Recomandate

Aceste analize se bazeaza pe principiile enuntate in topicul http://forum.vamist.ro/topic/3945-tranzactionarea-folosind-doi-pivoti-analiza-metodica-si-plan-de-tranzactionare/page-7?hl=%20analiza%20%20pivotilor fiind doar o continuare logica acelui topic.

O sa incepem cu perechea

USD/CHF, pe termen mediu (cadrul de timp zilnic)

Prezentarare generala

In data de 19 septembrie 2013, perechea a trecut in bias descrescator, odata cu spargerea pivotului de la valoarea de 0.9225, inchizand la valoarea de 0.91161 si realizand un minim temporar de 0.9108. De atunci, aceasta paritate a coborat pana la un minim de 0.88892, adica nu mai putin de 2269 unitati (n.a. eng. pips) de la inchiderea cadelei care a declansat schimbarea de bias din neutru in descrescator. A existat o tentativa de spargere a pivotului ce delimiteaza zona de bias neutru de zona de bias descrescator, - si anume cel de la valoarea de 0.9208, fara succes insa, pretul coborand inca o data in preajma 0.89827.

Scenariul crescator

Daca pretul isi va schimba miscarea scazatoare si va strapunge pivotul de la valoarea 0.9208, sunt sanse reale ca pretul sa se duca la valoarea de 0.92516 (reprezentand nivelul de retragere Fibonacci de 38.2 din miscarea 0.98378-0.88892) si chiar la valoarea 0.93635, cu conditia ca pretul sa depaseasca maximul temporar realizat la incercarea anterioara de spargere a pivotului - cel de la 0.9249. Aceste doua posibile scenarii vor avea sanse reale de concretizare atat timp cat, desigur, pretul nu coboara iarasi sub pivotul de la 0.9208.

post-2510-0-52968500-1386249846_thumb.png

Scenariul descrescator (cel actual)

Atat timp cat perechea se mentine sub pivotul de la valoarea 0.9208 si ramanerea in zona de bias descrescator pretul poate cobora in zona minimului temporar de la valoarea de 0.88892. Pentru mai multa siguranta, asteptam trecerea pretului sub minimul temporar de la valoarea de 0.89827.

post-2510-0-57563800-1386250086_thumb.png

Mult succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

• 4 luni mai târziu...
  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Imagini postate

AUD/CHF, analiza pe termen scurt

Deocamdata, privirea o sa ne fie indreptata mai mult catre scenariul de dezvoltare crescator, intrucat perechea se situeaza peste pivotul 0.8206, deci se afla in zona de bias crescator. Avem totusi nevoie de confirmare mai puternica pentru a lua o decizie, anume - de a inchide peste zona de range 0.8206-0.8295, cu target-are la maximul de la valoarea de 0.83917. 

Pentru short, potentialul este chiar mai limitat, avand in vedere ca o inchidere sub pivotul de la valoarea de 0.8206 ar atrage dupa sine presupuse miscari de range/corective uneori haotice iar stop-loss-ul ar putea fi foarte usor atins, daca ar fi situat peste pivotul mai sus mentionat si nu ar avea sanse mari sa atinga 0.81258 (38.2 Fibonacci a miscarii 0.7812-0.83197) si ramane riscanta, aceasta varianta.

post-2510-0-46320000-1397799429_thumb.png

Avantaje/dezavantaje

Pe de o parte o intrare, dupa confirmare, pe scenariul bullish, ar aduce o mai mare siguranta a dezvoltarii profitului, avem un raport risc recompensa destul de rau, riscand cam de aproximativ patru ori mai mult decat ar fi recompensa. 

Iar, ca short, intrarea in sine e riscanta, din prisma pozitionarii pretului in zona de bias neutru si, dupa cum bine stiti, aceasta zona este predispusa la foarte mari surprize, cu atat mai mult pe un cadru de timp mic, insa raportul risc recompensa este mult superior celuilalt scenariu, recompensa fiind cam de doua ori mai mare decat riscul.

Succes!

Link spre comentariu

Readuc in vedere pentru cei interesati ca, acest tip de analiza, o puteti gasi explicata pe linkul acesta, cel din primul post nu mai este valid, intrucat odata cu reorganizarea forumului au fost mutate o serie de topicuri.

Link spre comentariu

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Conținut similar

• De dirzuandreiovidiu
      In acest topic vom prezenta analiza din cel putin doua puncte de vedere diferite, ale lui wolf34 si ale mele. Am decis deocamdata ca doar doua analize sa fie prezente fiindca atat wolf34 si cu mine avem deja un plan strict cu privire la acest proiect; insa, dupa cum insusi wolf34 a zis-o mai devreme in topicul De ce pierdem bani pe forex, in postul #89, vom include si alte analize tehnice cu conditia ca acestea sa prezinte reguli stricte de tranzactionare, concise. Deocamdata, nu m-am gandit la un mod de postare a acestor analize, sa nu fie postate de doua ori: exemplu Analiza din perspectiva pivotilor si in urmatorul post analiza valurilor lui Elliott. Primul exemplu va fi totusi asa, pe urma probabil ca ne vom trimite unul altuia textele, pentru ca analiza sa cuprinda ambele puncte de vedere.

De ce ar fi nevoie de cel putin doua puncte de vedere diferite?

Raspunsul acestei intrebari nu trebuie sa fie unul combativ, sa starneasca spiritul de competiei neaparat, insa daca o va face vom incerca sa il fructificam cat mai bine pentru ca intreaga comunitate sa aiba de castigat de pe urma lui.
      Trebuie mai mult sa intareasca o concluzie, sa ii stabileasca o manageriere a banilor riscati pe o tranzactie in chip cat mai util si potrivit.

Spre exemplu, am sa aduc un exemplu de analiza pe care l-am facut pentru perechea EUR/GBP, conform principiilor analizelor prezentate in topicul Tranzactionarea folosind doi pivoti - analiza metodica si plan de tranzactionare, care, in momentul cand am conceput-o m-am gandit ca era al naibii de bine daca stiam la un nivel mai avansat teoria valurilor Elliot. Voi prezenta mai jos analiza ca sa vedeti unde era dilema, fiind una dintre cele mai dificile analize pe care a trebuit sa le fac - aceea de a analiza o presupusa corectie dintr-o presupusa corectie de grad mai mare (Elliot)

EUR/GBP, analiza pivotilor (analiza pe termen scurt)

O intrebare inselatoare, un raspuns inselator

1. Miscare crescatoare dezordonata

Atat timp cat pretul sta in zona neutra de bias pretul crescator ar putea sa continua sa urce in aceiasi maniera  stearsa si inselatoare.
      Daca totusi doriti sa valorificati acest potential, asteptati ca pretul sa treaca de varful temporar de la valoarea de 0.85159, pentru tintire a nivelului 0.85567 care, reprezinta nivelul de retragere de 38.2 Fibonacci din intreaga miscare scazatoare 0.88143-0.83974.
      Prudenta insa, intrucat periculozitatea acestei zone de bias neutru necesita un risc scazut de pana la 10 ori decat in situatiile obisnuite (0.2% din balanta flotanta ar fi recomandat).

2. Continuarea miscarii scazatoare initiale solicitante si consumatoare de timp

Numai daca sparge nivelul pivotului 0.8400 ati putea merge in directia scazatoare. Dar avand in vedere structura scazatoare de la valoarea 0.88143, vom tinti doar nivelul de retragere Fibonacci de 61.8 din intreaga miscarea scazatoare 0.80847-0.88143 si anume, 0.83634.

wolf34 asteptam si concluzia ta tinand cont de ambele perspective.
    • De booghie
      Salutare tuturor.
      Este a nu stiu cata oara cand mi se intampla un fenomen ciudat(pentru mine).Intru intr-o pozitie,setez sl si monitorizez pozitia pentru a muta sl-ul in favoarea mea.Mi s-a intamplat de cateva ori,banuiesc dar nu sunt sigur daca e asa: Cobor sl-ul(speta de azi) la pretul 1.22678 pe aud/nzd,pretul coboara,dupa care se ridica cu un bar al carui high ajunge la 1.22633 si..imi inchide pozitia .Idea era sa permit pretului sa ajunga la nivelul de 1.22678 dar nici un pip mai mult,am pus sl-ul mai sus,ceva imi spune ca la high-ul respectiv se adauga si spredul....este corect sau ma insel?
      Multumesc
    • De dirzuandreiovidiu
      Analiza pivotilor (suportilor si rezistentelor)

Termen mediu

Pretul a deschis si a inchis lumanarea de luni sub pivotul de la 1.0026, bias-ul, asadar, a devenit down (descrescator) si a coborat pana la un minim al saptamanii la 0.99811. De acolo pretul a rejectat pana la nivel superior la 1.01103, dupa care s-a prabusit, inca o data, nedepasind minimul. Vulnerabilitatea spre noi caderi va ramane, in continuare, spre 0.96169.

zoom in

zoom out

Daca, totusi, perechea va inregistra urcari si va depasi maximul de la 1.01103, inchizand peste pivotul major 1.0026 putem vorbi de o corectie mai adanca sau miscari eratice (sideways) in jurul lui 1.01725, respectiv 1.02889 (corespunzand nivelelor Fibonacci de 23.6 si 38.2 din miscarea scazatoare de la 1.06816 la 0.99811.

Termen scurt

In ziua de vineri, pretul a inregistrat caderi de la 1.00914 pana la un minim intra-day de 1.0008, bias-ul ramanand neschimbat - scazator cu pretul situat sub pivotul major de la 1.0307 intact. Asadar, noi minime sub 1.0008 sunt asteptate.

Pentru ca bias-ul sa se schimbe in neutru e nevoie ca pretul sa urce foarte sustinut, sa sparga suportul de la valoarea de 1.0307 si, de-abia atunci putem vedea corectii mai adanci sau miscari eratice (sideways) in jurul nivelului 1.03724 (corespunzand nivelului de 50.0 Fibonacci a miscarii scazatoarea de la 1.07637 la 0.99811).

Am atasat mai jos template-ul perechii AUD/CAD, continand toate elementele infatisate in imaginile de mai sus, din analiza pe termen scurt (4h) cat si de pe termen mediu (daily).

audcad_p.rar
    • De Baiazid
      Salutare,

Poate e o intrebare prosteasca dar ... eu nu am inteles cum sa trasez fib retracements pe un graph.

Am inteles ca daca este prezent un down trend si s-a intepenit, desenez de la un swing high pana la un swing low. Viceversa daca este up-trend.

Problema este: care este acel swing? (ma refer la primul). Adica cand consider eu un swing ca fiind semnificativ ca sa il includ in fibonacci retracement.

Nu pot considera cel mai mare swing afisat pe ecran ca nu are logica. Fiecare poate sa aibe diferite rezolutii, diferite zoom-levels si sa vada "alt" swing pe ecran.

Un exemplu de practica va fi in screenshotul atasat, GBP/USD Daily. Am marcat 3 low-swings. Probabil este valid ultimul:

Un exemplu si mai interesant este in AUD/USD Daily. La fel, am marcat cele 3 low swings pe care le vad eu:

• Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.