Sari la conținut

Dupa mai bine de 9 luni - va place noul format bazat pe grupuri? (+ opinii despre cum este administrat forumul)


Stefan

  

18 membri au votat

  1. 1. Va place noul mod de functionare al forumului (bazat pe grupuri)?



Postări Recomandate

Am verificat spusele tale .

 

Ma asteptam sa primesc ceva similar :

 

post-3825-0-69884500-1403605838_thumb.jpg

 

 

In schimb am primit :

 

 

 

post-3825-0-87149200-1403605861_thumb.jpg

 

 

Nu mi-a aparut regulamentul .

 

in fine...  am votat si mi-am exprimat opinia. La revedere.

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Nu degeaba se spune ca cea mai mare minciuna a timpurilor noastre este "I've read and agree to the Terms of Use"... Cu un pas inainte de screenshotul tau, ai bifat o casuta prin care spuneai ca esti de acord cu termenii (si era un link pe care daca apasai citeai termenii). Dar ata ete, inca o asteptare ca nu ti-a fost satisfacuta. Nu mai bine iti faci tu forum?

  • Upvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu chiar discutam cu cineva zilele trecute , cum ar fi sa-ti propun sa preiau eu acest forum. Ce spui ? Ca si-asa tu nu te ocupi de el, ai spus ca nu-ti pasa ce se intampla cu el, nu e pacat ? 

 

Un utilizator al internetului obisnuit cu inregistrarile pe forum, stie ca "I have read TOS" reprezinta regulamentul standard cu care vine din "fabrica" forumul si ca e inutil sa-si piarda timpul citindu-l , sunt sigur ca 9/10  sunt de acord cu asta. Cel putin asa e in Romania, si cum forumul asta predomina de romani, cred ca intelegi ideea. Poate ca un UK la tine nu se procedeaza asa, e alta legislatie si mentalitate, pe teren romanesc alta e treaba :) .

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Stiu ca am zis ca nu-mi pasa daca va functiona in continuare ca forum sau va ramane o arhiva read-only. E o mica nuanta aici. Dar ma rog, poate ca la nervi am mai spus si altceva... nu mai tin minte. 

 

Cum spuneam, mai bine iti faci tu unul numai al tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ocolesti raspunsul :). Te intreb direct : il vinzi ori ba ? Daca te ingrijoreaza soarta lui, stai linistit, mai sunt 2 persoane care doresc sa intre in "hora" , nu il voi ruina cu atitudinea mea "comunista" :)) .

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Nu ocolesc raspunsul, cred doar ca nu ai inteles raspunsul. Dar ok, direct - nu il vand. Si deja o luam pe langa, asa ca hai sa ne oprim. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Eu zic sa instalezi discourse si pe vamist. Asa, de fun, sa vedem ce se intampla. Sau eventual engine-ul reddit ca mare parte e open source. Sau poate vreun engine clona stack exchange si ne facem comunitate de Q&A. Sau poate te apuci tu si scrii un engine propriu. Eu m-am apucat sa-mi scriu un blog engine ca parca m-am cam plictisit de wordpress (nu ca l-as fi folosit prea mult). Poate mai pe la toamna ma apuc si de vreun community engine si-l punem pe vamist. Se va schimba totusi ceva?

 

Din cate pot eu sa imi dau seama problema cu orice comunitate pare a fi intocmai comunitatea. Asta imi pare ca ne cam lipseste de multa vreme si nu stiu cum ar putea fi reparata problema asta. Sistemul actual de grupuri a ajutat in a mai reduce spam-ul, conflictele, etc, dar problema cu grupurile e ca e nevoie de oameni care sa ia initiaitva, oameni care sa aiba chef sa se ocupe de chestii de genul, sa creeze discutii in jurul unui subiect specific - oameni care nu prea exista si subiecte specifice care iarasi, in interiorul tradingului retail, nu prea exista.

 

Problema se trage cred din faptul ca suntem o comunitate (1)publica, in (2)Romania, si avem ca tematica (3)tradingul. Cu prima nu prea avem ce face, trebuie totul facut public si apoi cumva administrat spamul, conflictele, etc. A doua ne dezavantajeaza insa clar. Nu ma refer la chestia aia mainstream ca in Romania e asa si pe dincolo ci la faptul ca in Romania pur si simplu nu sunt destui oameni care sa lucreze in domeniul financiar sau care sa aiba ceva cunostinte in plus de investitii. Romanii nu au conturi de saving scutite de taxe, gen ISA, 401(k), Roth IRA, etc, etc, iar daca am avea Romanii nu prea ar avea bani sa puna in ele. Ce bani are romanul nu ii tine in index funds, in mutual funds, ori in portofolii proprii simple gen 50% stocks 50% bonds ci in chestii banale gen depozite bancare. Al treilea punct iarasi ne cam dezavantajeaza. Poate daca era vorba de finante personale, ori de investitii pe piete financiare, stateam mai bine. Asa, discutam de trading. Domeniu retail in care poti sa te bagi cu $100 si sa viszei la 30%/luna. E o diferenta de audienta.

 

Acum vreo 5-6 ani erau parca ceva mai multi membri, mai batrani, mai maturi si mai cu chef de vorba. In ziua de azi nu a mai prea ramas nimeni. Probabil si ca acum vreo 5-6 ani era si piata mai noua (la nivel de retail romania) si domeniul mai interesant. Acum dupa ce s-a mai convins lumea ca nu e loc de imbogatit nu prea mai avem nici cu cine. Asa ca daca e sa mai fie vreodata pe vamist cum era in vremurile mai bune in care lumea concura in a pune material util, iar singura intentie a tuturor era de a se educa - nu sa vanda porcarii, sa faca reclama, sa se dea mari pe conturi imaginare, etc, etc - trebuie sa adresam cumva problema comunitatii.

 

Poate sa ajute oare reorientare pe audinente noi? Cum ziceam mai sus, finante personale, ori investitii pe piete financiare, gen stocks, index funds, sau orice altceva. Poate s-ar gasi apoi din audienta asta noua macar unul doi voluntari sa posteze chestii din interes pur filantrop si astfel sa generam ceva trafic de oameni infometati dupa educatie financiara.

 

Sau poate are altcineva idei mai bune. Nu cred insa ca la sfarsitul zilei sistemul de forum folosit, ori lungimea sau vizibilitatea regulamentului sunt cele care fac marea diferenta. Sunt destul site-uri pe net ce folosesc platforme antice, oei sunt greu de citit ori utilizat si cu toate acestea mentin comunitati de calitate.

 

Sau poate ca ar ajuta totusi si ca platforma sa puna ceva mai mult accent pe profilele utilizatorilor si sa aiba un sistem mai puternic de reputatie. Ce-ar fi daca in romania pe CV-uri ori pe la interviuri s-ar lauda oamenii cu pagina de profil de pe vamist asa cum fac programatorii cu pagina stackoverflow. E adevarat ca difera mult domeniul, iar pe un site in principal de discutii e si mai greu sa te lauzi cu contributii individuale, dar arunc si eu cu idei pe pereti sa vedem ce se lipeste.

  • Upvote 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am votat NU. In opinia mea, un forum ar trebui sa fie liber, sa fie incurajate discutiile argumentate, si sa fie expulzati cei care se dovedesc repetat ca mint sau inseala colegii de forum. Pe sistemul actual, respectivul isi poate face grup si interzice accesul celor care-l critica.

 

In alta ordine de idei, nici eu nu inteleg acest paradox...s-au inmultit brokerii de forex ca ciupercile dupa ploaie in Romania concomitent cu scaderea insemnata a interesului pentru trading pe forumurile romanesti (nu numai pe vamist). :-S

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.