Sari la conținut

Dupa mai bine de 9 luni - va place noul format bazat pe grupuri? (+ opinii despre cum este administrat forumul)


Stefan

  

18 membri au votat

  1. 1. Va place noul mod de functionare al forumului (bazat pe grupuri)?



Postări Recomandate

Mie nu imi place noul format, fiecare vine si isi face propriul grup, si discutiile sunt fragmentate inutil.

 

Din ce am observat eu, asa ochiometric, mai mult de jumatate din cei ce posteaza pe aici vor de fapt sa fie manageri care tranzactioneaza doar pe demo si cauta de fapt sa impresioneze pt a gasi investitori.

 

Eu urmaresc de mult timp Forex Factory, si din cand in cand mai apare pe acolo cate cineva care in mod clar e un trader profesionist, si care stie ce vorbeste. Si rezista cam un an, dupa care nu mai posteaza. Pt ca ceea ce spune nu e chiar ceea ce "invata" traderii de retail despre forex, si pt ca merge contra "dogmei". Ceea ce e si evident - majoritatea traderilor pierd, deci ceea ce cred ei despre cum trebuie tranzactionat e gresit. Cand vine un trader profitabil, cel mai probabil face lucrurile altfel. Dar surprinzator, cei care pierd in loc sa inteleaga cum opereaza acesta si ce face el diferit, sar pe el pt ca nu foloseste metodele lor, sau rad de el.

 

Ca amator, cum faci deosebirea intre cineva care stie sa faca trading si cineva care nu? In conditiile in care putini pun statementuri? In general vei da like la ceva ce iti confirma propriile opinii, care ti-au fost deja formate de materialele introductive de la broker ce ai mai vazut pe net.

 

Sunt putine beneficii pt un profesionist sa posteze. Isi va lua doar zoaie in cap pt ca merge contra curentului.

 

E si natura domeniului, unde daca faci publice metode profitabile, acestea vor inceta sa mai functioneze.

 

Nu e doar problema vamistului, a se vedea si un QA pt profesionisti, unde e destul de putina activitate si discutiile sunt la un nivel foarte basic (evident, nivel basic acolo inseamna altceva), pt ca nimeni nu vrea sa dea din casa: http://quant.stackexchange.com

 

Dar cred ca motivul principal e ca pur si simplu forex-ul e mic in romania. Daca sunt 10000 traderi in total (conform unor articole), si daca 1% din ei intra pe un forum, avem doar 100 de useri. Prea putini ca sa facem o comunitate, mai ales daca din ei confrom statisticilor doar vreo 10 vor fi profitabili.

Editat de gigi
  • Upvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu m-am indepartat de forum pentru ca nu exista o semnatura reala pentru fiecare, o gramada de guru care fac analize si nu au un cont real cu care sa se prezinte se ascund dupa conturi inghetate de myfxbook cand aveau si ei 50% profit si isi cauta adepti. o gramada de sarlatani pe care daca ii iei la bani marunti dau din colt in colt. acum nu poti sa ii mai critici ca te baneaza. mai bine lipsa.

 

mai vine cate unu care crede ca poate conduce un forum din mouse. bleah. pai nu stie cum sa faca un forum. daca isi face ii arat in 5 minute ca nu se repara din mouse  :D

Editat de iulik2k1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am votat NU, pentru simplul fapt ca forumul este asemenea unui amfiteatru, NU a mai multor sali de clasa. Restul e cancan...

  • Upvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Cu asta m-ai spart :) De ce nu-l inviti si pe Flames sa va faceti forum impreuna? Hai ca el are experienta.

 

@ceilalti, am inteles ideea, dar ma indoiesc ca o sa revin vreodata la formatul standard de forum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uiti ideea din spatele postarilor mele si incepi sa o iei personal. 

 

N-am sa-ti dau apa la moara. Eu am incercat sa fac ceva pentru comunitatea asta pentru ca am intalnit cativa oameni deosebiti aici   . Am incercat sa readuc si shoutbox-ul, am incercat sa opresc si comportamentele toxice ale trollilor , am respectat si regulamentul iar cand nu , am fost sanctionat si am acceptat, dar mereu ma lovesc de refuzuri din partea ta cand vine vorba de improvizari in buna functionare a forumului .  Sa fie clar , in caz ca poate iti trece si asta prin cap : nu doresc sa ma implic in conducerea forumului ci sa vin cu idei care pot ajuta la dezvoltarea/mentinerea unei atmosfere destinse.

In concluzie, de ce mai exista acest topic dat fiind ca nu doresti improvizarea comunitatii si ,avand in vedere vointa "comunitatii" ,desi nu stiu daca se poate numi asa cu 9 membri , continui sa refuzi ? 7 voturi care nu sunt de acord cu actuala structura a forumului. Ai luat o decizie proasta la nervi cand ai restructurat vamistul! Fii sincer si recunoaste ! Uita de propunerea mea , daca te-a zgandarit asa tare, am facut-o cu un scop si a fost atins ;)), deci , revenind , de ce nu te implici mai mult ? Stiu ca poate ma intind prea mult si asta te deranjeaza, dar nu sunt singurul care doreste ca lucrurile sa evolueze in bine.  Nu-mi place faptul ca darzu a fost gonit de pe forum de 2-3 membri toxici , care in opinia mea nu vor ajunge nici pe la degetul sau mic.  Ai vazut si tu ce s-a intamplat si in cazul domnului Traian Stan, ai vazut ce impresie si-a facut omul despre atmosfera de aici. Ti-a placut ? E bine ? Asa trebuie sa fie ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine l-a alungat mai pe Darzu ? Omul nu stia elemente fundamentale de trading, risca 50p ca sa faca 10p sau mai putin. Daca tragea linii si posta poze, inseamna ca era trader ? Si-o fi dat si el seama cat de ridicol era cu threadul lui de semnale, si de aia a disparut.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis eu ca daca tragea linii si posta poze e trader? E doar parerea ta despre el.  Pentru mine ramane un om care a incercat sa invete pe altii sa tranzactioneze. Tu ce-ai facut mai ? Ai incercat sa inveti pe careva sa tranzactioneze ?  Chiar daca nu ti-a iesit, macar sa-ti fi dat silinta sa incerci, ai facut-o ? Ai adus ceva constructiv din dorinta de a imparti cu altii ? Macar daca n-ai facut asta sa fi tacut si sa fi avut respect pentru cei care incearca sa o faca. Era de bun simt sa faci asta. Dar tu esti "mic copil" pe langa trollul nr.1 . La urma urmei , exista un singur motiv pentru care sunteti asa inversunati impotriva altora : faptul ca nu faceti bani !

 

 

 

Si-atunci de ce nu incercati sa participati constructiv  impreuna cu altii ? Poate ati reusi sa faceti dupa aceea. O idee de la ala, o idee de la ala, din 10 idei venite de la 10 oameni s-o nimeri dreac' una buna ca n-or fi toti paraleli. Dar sa va dati silinta, sa incurajati, e greu nu ? Mai bine sa fii orgolios si sa te trezesti dimineata mahnit de pierderea din ziua trecuta. Sau , mai bine sa deschizi live trading , sa pierzi banii si sa te mandresti cu asta. "Sunt trader" vorba romanului, ce p..ana mea !

 

Stupoare, desi nu am nici o legatura cu el, tocmai flames a fost banat, care a contribuit destul de mult la comunitate. Si a fost banat datorita voua, pentru ca l-ati adus in situatia sa vorbeasca urat, nu v-at putut abtine sa nu-l criticati. Recent a venit un nou user pe forum care aplica tot elliot wave , Tim_isoara.  L-ati redus si pe el la tacere.  De baiatul ala de face analize long term cu elliot, andrei_lint sau cum l-o chema, nu v-ati putut abtine sa nu va luati de el, "hea, cee, elliot wave, tragi cateva linii sa ghicesti pretul" . La asemenea afirmatia ala trebuia banat cand a zis asa ceva, se stie el cine. 

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-aduc aminte de flames, nu cred ca am vorbit cu el.

In legatura cu Darzu, nu poti invata pe altcineva trading, cand tu insuti dai dovada ca nu stapanesti chestii elementare. La fel cum nu poti invata pe altcineva sa citeasca si sa scrie, cand tu insuti esti analfabet. Ce respect sa am fata de asemenea om ?

Da, am incercat sa invat pe altii sa tranzactioneze, le-am dat carti sa citeasca si i-am incurajat sa-si foloseasca creierul.

Si mai usor cu declaratiile bolduite despre mine, ca esti pe langa tare. Ultima data ma trimiteai sa invat de pe contul demo al lui Proximus...iti sugerezi sa recitesti threadul respectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

@Apollo, nu, nu mi-a placut cum a fost tratat Traian. Si pana la Traian au fost multe alte cazuri (in unele ai fost si tu implicat)... exact acest aspect m-a dus la actuala structura a forumului. Ce propui tu nu vad cum ar rezolva comportamentul general al oamenilor. Din contra, le-ar da mai multe canale pe care sa se balacareasca (apropo de propunerea cu shoutbox-ul) sau ar impune prezenta cuiva (moderatori) care sa faca politie pe aici. Chiar topicul asta este un bun exemplu. Eu nu vreau sa fac politie si din experienta stiu ca si cu moderatori tot trebuie sa stau sa vad cine “are dreptate” pentru ca mereu se gaseste cineva sa “conteste autoritate” sau sa fie nemultumit de deciziile luate (inclusiv tu). Cum spuneam si cu alte ocazii, cred ca am devenit mult prea batran pentru aceste lucruri si prefer sa fiu administratorul unei arhive read-only decat administratorul unei clase de liceu. Plus ca, spre deosebire de tine care vezi un scor de 7-2, eu vad dezinteres din partea majoritatii care nu a votat. Pentru ei (majoritatea) nu conteaza ce se intampla. Ii apreciez pe cei care si-au exprimat parerea, chiar daca parerea lor este diferita de a mea, dar nu-mi permit si nici nu vreau sa schimb directii de fiecare data cand 10-20 de persoane vor altceva. Asa ca momentan mergem mai departe in formula actuala. Si cu asta hai sa incheiem polemica. 

  • Upvote 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.