Sari la conținut

Postări Recomandate

Aspecte pe care nu le pot controla:

 

1. Volatilitatea ridicata influenteaza SL si TP. Sunt dat mai des afara si am un TP mai scazut. Chiar daca statistic e ok, daca fac suma voi fi pe minus intotdeauna. Nu ia in calcul gap-urile. Pe test SL si TP se executa la nivelul la care l-am fixat, in realitate ....

2. un backtesting cu un history pe o perioada indelungata nu prea reflecta intodeauna realitatea: ma refer tot la volatilitatea ridicata. Brokerii posteaza pe site istoricul oficial, dar omit spike-urile care ii favorizeaza. (Kreslik a fost banat pe forumul de la TradeStation cand a semnalat o problema de genul acesta)

3. Inca un aspect: in cazul tranzactiilor automatizate cand cursul ajunge la limita de TP, pozitia nu se inchide imediat, mai sta un pic ... numai un pip ... sau doi ...

La SL, chiar daca pina la activarea SL mai e un pip sau doi (am socotit si spredul)... Nu-l rateaza niciodata!

 

Parerea mea e ca trebuie avute in vedere aceste aspecte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

(Kreslik a fost banat pe forumul de la TradeStation cand a semnalat o problema de genul acesta)

nu neg ca ceea ce spui se poate intampla la unii brokeri (eu personal nu am vazut asta niciodata in mai bine de 3 ani, la nici unul dintre brokerii cu care ma joc, desi la inceput credeam ca vad furtisaguri de la broker peste tot, apoi am mai crescut si am inceput sa invat cum merg lucrurile), dar te rog sa nu il dai pe kreslik ca argument. Tipul ala nu e nimic altceva decat un puştan impertinent, care crede ca a descoperit america. vezi de exemplu idioţeniile care le spune despre "marea lui descoperire" - FPI ul. nu cred ca a tranzactionat vreodata cu bani reali, ori daca a tranzactionat, a pierdut. In schimb, hărmălaie cât cuprinde... tipul specific de loser descris de Elder. Pe forumul de la Tradestation a fost banat pentru că ii insulta pe toti cei care nu erau de acord cu el. Cum de altfel face si pe forumul personal de la kreslik com.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Foarte bune argumentele date de Fata Morgana si lazypawn la inceputul thread-ului. Recomand cu caldura folosirea SL.

In mod normal e necesar sa folosesti stop loss, altfel ajungi la margin call. Aveti dreptate!

Si totusi...

Eu cunosc traderi care folosesc un SL imaginar si carora le merge foarte bine. De la ei m-am molipsit si eu, ;) de aceea folosesc doar rareori SL.

Presupune foarte multa stiinta

Presupune folosirea pozitiilor Hedge si faptul ca majoritare sunt semnalele corecte si nu cele false, un excelent MM si foarte multa rabdare.

Deasemenea presupune folosirea unei strategii de reversal si nu a celor de urmarire a trendului (90% din traderi folosesc strategii de urmarire a trendului).

 

Logica nefolosirii SL este simpla. Sa luam un exemplu concret: am un semnal de intrare pe buy la eur/usd. Dupa intrare, graficul merge in sens invers si bate presupusul SL. In loc de a inchide pozitia de buy,deschid o alta pozitie de sell (eur/usd) si astept urmatorul semnal de intrare. Avem 2 cazuri:

1) Daca presupunem ca graficul se va duce in continuare in jos, sistemul folosit va semnala o noua intrare pe buy. In acest caz inchid pozitia de sell (care acum este pe profit) si las deschisa pozitia de buy. Daca semnalul a fost corect, diferenta de pret va scadea. Pozitia de buy ramane deschisa pana la urmatorul semnal ptr. sell, etc

2) Daca presupunem ca graficul se va duce in sus, sistemul va semnala la un moment dat o intrare pe sell. In acest caz pozitia de buy va fi profitabila si o inchid; ramane deschisa pozitia de sell care incepe sa-si micsoreze diferenta si sa ajunga pe profit.

 

As putea face real time si niste demonstratii cu conturi mici la interbankfx, daca nu ma credeti. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...

Haha, ... f bun sistemul. mai greu este de aplicat.

nici eu nu recomand SL, este moarte sigura, adica amputezi putin dar amputezi. pozitiile asiguratorii sunt solutia

 

...si da mfx, asteptam demonstratii, ca a trecut ceva vreme

Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mfx:

 

Pot exista cazuri in care strategia descrisa de tine sa te duca la margin call, daca apare o schimbare puternica de trend, iar corectiile pe directia primei tale tranzactii sunt foarte mici.

 

Personal, mi se pare mai avantajos sa-ti asumi pierderi mici si apoi sa-ti regandesti urmatoarea miscare. Un alt dezavantaj al metodei descrise de tine ar fi ca ramai cu niste tranzactii flotante, care iti mananca din marja.

 

Bineinteles, cred ca un trader experimentat stie sa gestioneze astfel de situatii (bine ai spus ca presupune foarte multa stiinta), insa cei care sunt la inceput nu e bine sa fie incurajati sa nu foloseasca un stop loss, mai ales ca are si o functie de a te "cali" din punct de vedere psihologic. E foarte important, ca trader, sa intelegi ca pierderile sunt un cost al trading-ului si ca nu poti fi infailibil :biggrin:

 

Ar fi interesant de urmarit strategia ta pe un cont demo, poate va fi potrivita pentru unii dintre noi. Multumim!

Editat de bumasoft
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Ultimul post era din 2007. Mfx nu a mai postat de ceva vreme pe vamist. Mi-ar placea sa se intoarca, dar ma indoiesc ca o va face pentru ca stiu ca acum se ocupa de alte lucruri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.