Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
* * * * - 3 votes

InterbankFX

• Please log in to reply
135 replies to this topic

#11 tradelover

tradelover

Big Shark

• Moderators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1421 posts

• Tranzactionez din 2005
  • Strategie/tehnica folosita mușcă și fugi...

Posted 27 February 2007 - 09:14 AM

pentru a deschide doua sau mai multe pozitii simultan pe aceiasi pereche e nevoie de o intarziere intre ele, daca da cate secunde e necesar la ibfx, sau sunt executate simultan?

Daca o faci manual oricum nu o poti face atat de repede. Daca o faci cu MT4 atunci exista o limitare specificata in MT4, nu poti face tranzactii in intervale mai mici de 5-10 secunde pentru ca dupa fiecare tranzactie MT4 asteapta confirmare, timp in care functia isTradeAllowed() intoarce FALSE. (la MT3.8, intervalul e fix, specificat la 10 secunde).

later edit:
Am facut un EA care deschide 60 de tranzactii de un microlot pe eur/usd, in directie aleatoare (e foarte simplu, poti sa il faci si tu, un ordersend intr-un for). Nici pe demo nu merge chiar instantaneu, dar pare sa nu tina seama de limita de 5 secunde, toata tarasenia ia cam un minut si jumatate, deci cam o secunda jumate pe tranzactie. Pe real (unde brokerul face conexiune cu banca, spre deosebire de demo unde serverul tine propria lui baza de parale fictive) ar trebui sa dureze mai mult. Daca ai tupeu sa il testezi pe real ti-l trimit :D
  • 0
There are no shortcuts in forex. You didn't learn to walk without first learning how to crawl.

#12 andrei_lint

andrei_lint

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 229 posts

• Tranzactionez din 2006

Posted 22 January 2008 - 03:35 PM

pentru cei care au cont la ibfx, care considerati ca este cea mai buna varianta de a trimite banii?
  • 0

#13 ener

ener

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 234 posts

Posted 22 January 2008 - 06:02 PM

la prima depunere am trimis banii utilizand un card taifun de la bancpost deaorece nu se percepea nici un comision, cand am facut a doua depunere am folosit tot cardul dar am vazut cu stupoare cum a aparut o taxa pentru depunere.

pentru mine a fost mai usor asa.
  • 0
putting on a winning trade requires absolutely no skill

Stage Two Trader - Conscious Incompetence

#14 ener

ener

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 234 posts

Posted 09 May 2008 - 01:46 PM

si pentru ca tot am vorbit despre acest broker astazi baietii care se ocupa de partea tehnica au dat cu mucii in balta si serverul Mini accounts 2 a picat pentru 20 de minute, iar suportul online se scuza spunandu-mi ca mi-am asumat acest risc.

uite un picture
  • 0

#15 ener

ener

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 234 posts

Posted 09 May 2008 - 02:06 PM

si pentru ca tot am vorbit despre acest broker astazi baietii care se ocupa de partea tehnica au dat cu mucii in balta si serverul Mini accounts 2 a picat pentru 20 de minute, iar suportul online se scuza spunandu-mi ca mi-am asumat acest risc.

uite un picture

Attached Thumbnails

• gap_mt_m1.gif

Edited by ener, 09 May 2008 - 02:06 PM.

• 0

#16 tavi_star

tavi_star

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 418 posts

Posted 09 May 2008 - 02:13 PM

Apropo de InterbankFX!

Din experienta mea si unui amic uneori mai apare cate o pozitie deschisa.
Numa' asa, sa fie masa bogata!
Atentie mare.
E bine sa aveti o poza cu fiecare ordin pe care il deschideti sau il plasati.
  • 0

Trading is hard and will only work after years and years of blood, sweat and tears!

#17 gubyiq

gubyiq

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 199 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent fxcm
  • Strategie/tehnica folosita PA/swing trading/trend following

Posted 09 May 2008 - 03:41 PM

pe contul demo n-am vazut nici un gap, inseamna ca nu a picat =))
a picat neasteptat, adica nu au anuntat dinainte ca fac o revizie sau ceva de genul ?
  • 0
The worst thing I can be is the same as everybody else. I hate that.

#18 ener

ener

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 234 posts

Posted 09 May 2008 - 08:02 PM

dupa cum am mai spus mai sus, a picat doar mini accounts server 2, fara sa anunte fara alte chestii, pur si simpu a fost down 20 min.

Edited by ener, 09 May 2008 - 08:38 PM.

• 0

#19 gubyiq

gubyiq

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 199 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent fxcm
  • Strategie/tehnica folosita PA/swing trading/trend following

Posted 12 May 2008 - 10:49 AM

sa va zic o chestie amuzanta. dupa cum am mai precizat, inca sunt pe demo la InterbankFX. am intrat in weekend long pe usd/jpy cu un SL la o parte din loturi la 102.56 . Dimineata am vazut ca SL-ul a fost atins, chiar cotatia de 102.56 fiind si minimul atins de pereche. =))
Ii intreb pe cei cu teorii conspirationiste cum ca brokerii vaneaza SL-urile, daca ati fi fost live in aceasta situatie, ati fi zis ca brokerul v-a luat banii? =))

Chiar sunt curios, cei care au cont live pe InterbankFX spuneti care a fost minimul atins azi (12.05.08 de fapt e 11.05 dupa ora GMT, bara de 4h 20-12 pm) de usd/jpy .

Edited by gubyiq, 12 May 2008 - 10:57 AM.

• 0
The worst thing I can be is the same as everybody else. I hate that.

#20 tradelover

tradelover

Big Shark

• Moderators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1421 posts

• Tranzactionez din 2005
  • Strategie/tehnica folosita mușcă și fugi...

Posted 13 May 2008 - 03:50 AM

daca ati fi fost live in aceasta situatie, ati fi zis ca brokerul v-a luat banii? =))

normal ca da! =))
  • 0
There are no shortcuts in forex. You didn't learn to walk without first learning how to crawl.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.