Sari la conținut

InterbankFX


vick

Postări Recomandate

Traderii incepatori cad toti in patima asta, si eu ma visam milionar in doua luni, acum cativa ani de zile. Mirajul cifrelor care cresc exponential, cu 1% pe zi e uluitor (si parca ce e 1%? poti sa ii faci intr-o zi daca pui milioane de biduri pe minut... ). Numai ca daca la fiecare 10 pipsi castigati platesti trei ca spread, chiar daca ai castiga incontinuu, fara sa pierzi niciodata, tot trebuie sa faci cu 30% mai mult profit ca sa iesi la aceeasi balanta cu un swing trader. Si daca mai si pierzi, de exemplu daca din 10 biduri pierzi unul, atunci ai platit 30 spread plus 10 pierderea, la cei 90 castigati, deci deja aproape jumatate. Cu doar UN SINGUR bid pierdut din 10!! (presupunand ca SL si TP sunt ambele la 10 pipsi). Dar asta o sa intelegi dupa ce o sa vezi ca cifrele acelea si SCAD tot exponential, nu doar cresc. Adica daca scad, tot exponential o fac. Scuzati repetitia, dar nu stiu cum sa o zic ca sa o accentuez atat de mult cat as vrea sa o accentuez...

Se spune ca oamenii inteligenti invata din greselile altora.

Dar parca e facut ca noi oamenii nu ne simtim bine pana nu ne lovim singuri. Oare sa fie vorba de masochism ?

Sunt incepator in ale Forexului. Sunt inca la gradinita ,,Baby Pips" ! Abia invat sa calculez valoarea unui pip, loturi,leverage, margin, levier, etc.

 

Dupa ce tradelover mi-a deschis ochii cu Deltastock, am deschis un cont demo la Interbank.

Ca incepator exact aceleasi vise : putini pipsi in muuuuulte tranzactii. Procente mici care cresc exponential. NICI NU IMI PUN PROBLEMA CA ACELASI TREND EXPONENTIAL POATE SA FIE SI IN JOS. Deci sa inteleg ca as fi un scalper-visator-incepator.

 

Pai atunci (am citit toate posturile lui tredelover), ar trebui sa ma asez in fata calculatorului si inainte sa tranzactionez sa imi repet : ,,Nu vreau sa fiu un scalper. Nu vreau sa imbogatesc brokerul. Facand multe tranzactii lucrez si pentru el ( logic valoarea comisionului creste matematic ). Vreau sa ma imbogatesc eu. VREAU SA TRANZACTIONEZ PENTRU MINE ! Trebuie sa devin un swing trader"

 

Dar... Apare acel spiridus rau si spune : ,,Niste tarani !" Ce stiu astia despre Forex ? (Mii de scuze nu vreau sa jignesc pe nimeni de aici. Chiar meritati laudati.)

Dar ,,spiridusul masochist" te face sa te crezi ,,buricul pamantului" si te amageste in continuare : ,,Si ce daca muncesti pentru broker ? Ai facut tu 4 pipsi, ii dai si aluia (brokerului 3), si tot tu esti in castig. Sunt un spiridus bun. Te invat sa nu iti pese de capra vecinului".

Problema este ca si atunci cand pierzi 4 pipsi brokerul te taxeaza fara mila de inca 3. Forexul este ca un razboi. Nu trebuie sa ai sentimente. Pipsurile pe care le-ai castigat de fapt le ai ,,luat" de la altul. Ai luptat pentru ele. Ai fost mai bun, mai ordonat, mai puternic. Ai citit si AI ASCULTAT, sfaturile celor mai experimentati. Nu trebuie sa iti pese de looseri.

 

In fine, o sa va intrebati ce rost au randurile scrise mai sus ? Imi cer scuze daca v-am plictisit si sa trec la intrebari. Intrebari puse de ,,spiridusul masochist" :

 

1.La InterbankFX se poate face scalping ? Adica sa deschid si sa inchid multe pozitii des ?

2.Brokerii imi vor ,,lungi" timpul de inchidere al unei tranzactii ?

 

Apache (si spiridusul masochist din el) =))

 

 

P.S. Banii (nu multi) provin din Gambling. Vreau treptat, treptat sa ii retrag si sa ii depun in Forex. Fac arbitrage la casele de pariuri si au cam inceput sa ma limiteze. Nu le plac castigatorii. Sa nu se inteleaga ca asociez Gamblingul cu Forex - ul. Daca insa am reusit in Gambling ( pariuri, loterii, etc.) de ce nu as reusi si in Forex ?

Stiu sa nu ma las dus de val. Apoi mai e si chestia urmatoare - parca mai bine raspunzi prietenilor, cunostintelor cand te intreaba de unde faci bani ?- Din tranzactionari. Daca le spui de Gambling deja te considera un barbugiu.

 

Apropo de Gambling. Am facut niste experiente pe contul demo. Am luat un sistem de ruleta (Mirror System) bazat pe culori si l-am asociat in Forex.

 

R = Rosu = Bear candle ( Cursul scade )

N = Negru = Bull candle ( Cursul creste )

0 = Cursul ramane la aceeasi valoare.

Am luat graficul ( lumanari ) pe diferite intervale 15 min, 30, min, 1h, etc. Rezultatele par bune dar...

 

 

Scuze din nou pentru postul lung si plictisitor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la InterbankFX se mareste spread-ul in timpul stirilor si anunturilor importante, asa ca daca vrei sa le tranzactionezi, nu merge. in rest mie platforma demo mi se pare foarte ok. (n-am motive sa cred ca cea live ar merge prost, n-ar avea nici o logica)

 

in legatura cu ideea ca 10 pipsi sunt usor de facut, si daca faci calculul 10pipsi/zi ajungi milionar in 2 ani. Eu cred ca se scapa din vedere faptul ca miscarile de 10 pipsi sunt complet "random noise" si ca atare consider ca nu poti fi castigator consistent pe termen indelungat mizand pe un target de 10 pipsi. Cred ca faptul ca ai o experienta in gambling iti poate fi de folos la nivel psihologic, in sensul ca te cunosti mai bine si iti stii reactiile la stres, castig/pierdere mult si dintr-o data etc.

DAR, daca ignori partea fundamentala (macroeconomia) si privesti strict niste numere pe un chart (ca la ruleta), fac pariu ca nu vei iesi in castig.

 

(apropo de targetul de 10 pipsi/zi, am gasit pe net cartea Millionaire Traders

una din cele mai proaste carti pe care le-am citit. e prezentat acolo un "trader milionar" (fara nici o dovada desigur) care merge pe 10 pipsi/zi si incepand cu cu cont de 1000$ acum dupa cativa ani face in medie 500$ pe zi =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe platforma live, stirile sunt in timp real ? ca pe demo vad ca se mai intarzie, de ex acum tocmai a fost PPI-ul in USA si alte date din Canada si n-au dat nimic.

multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde ce intelegi prin timp real, daca te astepti sa ai un flux de stiri gen reuters cu stiri la secunda mai trebuie sa cauti, de ex in acest mom ultima stire publicata de ei este de ieri 20:57 si este despre dolar si suratele lui sud americane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde ce intelegi prin timp real, daca te astepti sa ai un flux de stiri gen reuters cu stiri la secunda mai trebuie sa cauti, de ex in acest mom ultima stire publicata de ei este de ieri 20:57 si este despre dolar si suratele lui sud americane.

deci nu e diferenta fata de demo...uite ca am gasit un minus si la ei, prea parea brokerul perfect =)) Editat de gubyiq
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

dupa ce v-ati facut cont la IBFX, ati primit vreun contract ceva ?

eu le-am cerut pe chat o dovada cum ca sunt client si ca am cont la ei...imi trebuie oricum o justificare la banca pt transfer.

deocamdata astept mailul cu hartia respectiva.

 

Later edit:

au fost prompti si mi`au trimis o "bank letter" si un "certificate of existence" . sper ca maine sa pot efectua transferul.

Editat de gubyiq
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care e banca despre care vorbesti???

 

E suficient sa spui ca banii sunt pt. tranzactii pe piata finaciara (toate bancile au o codificare interna pt. o astfel de activitate).

Nu e treaba bancii unde iti trimiti tu banii.

Trebuia sa spui multumesc si sa pleci la alta banca (eventual sa lichidezi si toate conturile).

Editat de tavi_star
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care e banca despre care vorbesti???

 

E suficient sa spui ca banii sunt pt. tranzactii pe piata finaciara (toate bancile au o codificare interna pt. o astfel de activitate).

Nu e treaba bancii unde iti trimiti tu banii.

Trebuia sa spui multumesc si sa pleci la alta banca (eventual sa lichidezi si toate conturile).

e vorba de banca transilvania. au spus ca asta e chestie de la bnr...si ca dupa 5 tranzactii intri oricum in vizorul bnr si trebuie sa ai un act justificativ.

la noi se pare ca totul e mai ciudat. de ex am asteptat cu nerabdare sa`mi activez internet banking...si am fost neplacut surprins ca transferurile externe nu se pot efectua exclusiv pe net, trebuie printat formularul si impreuna cu o justificare dus la banca sau faxat....tot de la bnr cica ar fi regula

cand mi`am transferat niste bani dintr`un cont din germania in romania prin onlinebanking`ul bancii germane, a durat totul 5 min.

bnr :)

Editat de gubyiq
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ex am asteptat cu nerabdare sa`mi activez internet banking...si am fost neplacut surprins ca transferurile externe nu se pot efectua exclusiv pe net, trebuie printat formularul si impreuna cu o justificare dus la banca sau faxat....tot de la bnr cica ar fi regula...

am facut internet banking si nu e adevarat cel putin la banca care o urasc cel mai mult dar deh... pt angajati e gratis BCR :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Povestea cu internet banking e la fel si la case mai mari. Eu am umblat la Siam Commercial Bank si la Citibank (unele dintre cele mai mari banci locale, cea de a doua este filiala a celebrei banci americane, prima este cu actionariat din partea regelui, care are 25%, ori pe acolo, daca nu stiti, asta inseamna ceva in Thai, pentru ca de obicei casa regala nu se baga in nici un fel de chestie care i-ar putea strica prestigiul, ori ma rog, nu se baga pe fatza)... well... ideea e ca la ambele ai o lista de conturi in care poti sa transferi prin internet. La Citi ai si o lista de numere, pe care trebuie sa o tii ferita de ochii altora, si de fiecare data cand transferi folosesti un numar de pe lista de fiecare data altul, care apoi nu mai e valabil. Cand se termina lista, tre sa mergi personal la banca, completezi o gramada de hartii, si iei alta lista de numere. Si numerele alea arata la fel ca serialele de windows, nu e doar asa 1234 si gata. La SCB nu ai lista de numere, dar de fiecare data cand vrei sa transferi prin i-net intr-un cont nou in care nu ai mai transferat, tre sa te duci personal la banca si sa adaugi contul ala pe o lista de "conturi permise ca destinatie". Pentru tipul de cont care il am eu, am voie sa am pe lista maximum 5 conturi interne si 3 conturi internationale in care pot sa fac viramente (auzi idiotenie! Ideea e ca astia sunt cam restrictivi la transferat bani in afara, dar pt mine e destul, pe intern am un singur cont pe lista, al proprietarului casei in care stau, caruia ii platesc chiria lunar, prin i-net, iar pe extern la fel, am un cont in care mai trimit bani acasa). Si astia au de 10 ori mai multe hartii de completat decat Citibank. Partea buna e ca odata pus pe lista contul ala, in 10 minute iti apare pe pagina de web (dupa ce te logezi) si dai click pe el, transferi cat vrei tu. Totusi, ei recomanda sa nu transferi bani spre un cont nou adaugat in primele 3 zile (?! asta nu am inteles de ce, probabil fac ei verificari).

 

Deci pe partea cu dusu' la banca si completat munti de hartii, nu scapi, nici prin alte parti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.