Sari la conținut

Grafice, analize, tranzactii


Postări Recomandate

Atentie ! Money managementul nu se refera numai la a nu pune pozitii fara stop loss sau take profit. Money managementul este in stranasa corelatie cu risk managementul si raportul risk/reward!

 

mersi, incerc sa inteleg ce inseamna asta....:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ kashak

Money managementul se refera la administrarea banilor. Inainte de a fi trader, comerciant, tu trebuie sa-ti gospodaresti banii! cu mare atentie, pt ca in ziua de azi, banul e cea mai tare marfa. daca ai bani, esti rege. deci, inainte de a incepe o tranzactie, tu trebuie sa stii cat esti dispus sa risti din contul tau. Eu nu risk niciodata mai mult de 0,5 max 1% din soldul contului. De ex. la un cont de 10.000 nu risk mai mult de 50 usd. Dupa ce stabilesti suma pe care esti dispus s-o risti, faci position sizing : adica imparti suma pe care o risti la stop loss. daca ai un SL de 20 pipsi faci 50:200=0,25 loturi. apoi stabilesti TP (take profit), care trebuie sa fie de cel putin 3x mai mare decat SL. Deci, sa ai un risk reward de 1/3. Asta inseamna ca daca risti 20pp, vei pune tp la 60 pp de pretul de intrare.Revenind la bani, risti 50 usd ca sa castigi 150. Vei vedea ca cu doar 30% din tranzactii reusite, vei avea un profit de 20%. din 10 tranzactii poti pierde 7 si tot esti pe plus 20%. pune pixul pe hartie si calculeaza, vei vedea ca am dreptate. De aceea unii ii spun la risk/ reward un holly grail al tranzactiilor.

Rezumat: 1.nu risca mai mult de 0,5-1%; 2. invata position sizing, gasesti pe net chiar si formula, e simpla; 3. stabileste un reward de cel putin 2-3 ori mai mare decat suma riscata; 4. tine-te de strategie indiferent de ce se intampla( e cel mai greu sa lupti cu propriile temeri). 5.vei trai din asta, eu asa procedez.

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor.

Saptamina asta a fost o saptamina cam grea, de ce, fiindca am intrat in minus cu 14 pipsi...:) , dar nu imi pare rau fiindca am avut ce invata de aici si sper ca pe viitor sa nu repet aceste greseli, ziua de azi si de miercuri ma facut sa ma duc putin in minus, de ce? fiindca stop lossurile de 20 de pipsi au fost lovite, si mai este ceva..., in acest weekend am 2-ua zile la dispozitie sa sa analizez ce s-a intimplat, de ce asa s-a intimplat si sa imi imbunatatesc strategia.

Va doresc spor la pipsi si sa nu mergeti in minus...:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.