Sari la conținut

SONDAJ


Postări Recomandate

 

Mai repede imi stabilesc un target la loto decat in forex :)

 

Ok ! Dar la Loto 6/49, de exemplu, ai sanse de 1/14.000.000 = 0.0000000000000000000000....

(daca faci combinari de 49 luate cate 6 iti da aprox. 14 milioane de variante)

La Ruleta ai sanse de 1/32 = 0.03125 (cam 3%) iar in Forex de 1/2=50% (creste sau scade).

 

In Forex, comparativ cu jocurile de noroc, rezultatul depinde foarte mult de cum actioneaza participantul . Cred ca este ca in Viata. Trebuie sa folosesti conditiile propice. :)

 

La ruleta, ca sa prinzi cu un singur numar, ai: 1/37 sanse, la cea europeana si 1/38 sanse la cea americana, aproximativ: 2.77% respectiv 2.63%. Interesant cum a deviat discutia catre ...GAMBLING. Hmmmm...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, da. Ca daca nu ne iese, noi suntem "perfecti" dar piata asta e cam

"smechera" si ne fura. Ce sa-i faci "totul sta in NOROC", dupa unii. :)

 

Si atunci daca tot e la NOROC de ce sa nu dam un TUN (100% pe luna) ? Din punct de vedere

logic pare ca ar fi in regula. Problema e ca se pleaca de la o premisa gresita.

 

Poate mai sunt si alte pareri....

Editat de dannad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce ati facut cel putin 1000 de trade-uri folosind aceeasi metoda cred ca va puteti pronunta.

 

Ganditi-va la baietii mari... marile fonduri de investitii. Aia buni (cei mai buni) fac ceva de genul 45-50% pe an, poate mai ciupesc pe la 70% (din ce imi aduc aminte din Market Wizards). Deci, cat vreti sa faceti si cat PUTETI sa faceti???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu esti Optimist, esti mort din start.

 

Cel mai bine e sa fii Realist.

 

Nu confunda strategiile fondurile de investitii cu cele pe care le

poate folosi un mic trader. Flexibilitatea este un mare avantaj.

 

Rezultatele fondurilor de investitii nu se pot compara cu cele ale traderilor individuali.

E ca si cum am compara mere cu pere. A, daca vorbim de categoria fruncte, e altceva.... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce inteleg eu prin 100%?

 

Un om normal, cu 2000 ron/luna - salariu normal, ar putea sa investeasca in forex 1000, hai 2000 de ron (estimez si eu o medie). El intr/un an produce din salariu 2000x12 = 24000. Nu cred ca sunt multi dispusi sa investeasca in forex mai mult decat venitul lor normal intro luna.

 

100% din forex ar produce alti 2000. ...bine, alti 4000 in al doilea an, 8000 in al treilea etc. dar si asa ma trezesc ca mi-a trecut tineretea.

Si de la 35 de ani, deja banii pe care ii produc sunt pentru copii, nu pentru mine.

 

P.S. 1 Am spus doar parerea mea.

P.S. 2 în acest topic toata lumea are dreptate. (serios)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva...

 

La XTB forex cup, in rezultatele finale am observat ca foarte multi, chiar foarte multi, participanti au facut peste 100% intr-o luna. Eu zic ca merita sa fii printre cei foarte multi.

 

da intradevar, pe la concursuri lumea poate sa faca si 100% lunar sau chiar mai mult. Totusi trebuie de tinut cont, k persoanele de acolo nu respecta un money management riguros, scopul lor fiind maximizarea profitului, si nu supravietuirea pe termen lung pe piata. E ceva normal pana la urma, risti mult, dak iti iese, e bine dak nu ai margin call si iesi din concurs, nu e mare treaba. Pe real insa e un pic diferit, trebuie sa incerci sa te mentii cat mai mult pe piata cu un profit "acceptabil" si sa controlezi riscul ff riguros.

Uite cum ma gandesc eu sa fac(momentan testez doar pe demo), iau un broker cu leverage ff mare(1:500), si cu un risk de 2,5-3,5 %, ar trebui sa fac cam 50 de pipsi pe zi, ca sa imi dublez contu odata pe luna, ceea ce nu mi se pare chiar imposibil de realizat...Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si de la 35 de ani, deja banii pe care ii produc sunt pentru copii, nu pentru mine.

 

Ca si cum, la 35 ani se termina totul...

 

Eu vad altfel lucrurile : de la 35 de ani muncesc pentru copii dar si pentru mine.

 

De ce ? Ca sa am independenta financiara si ca sa nu fiu, la batranete, o povara

pentru copii.

Oricum, "averea" ramane copiilor. Ca sa nu mai zic ca odraslele trebuie

formate incat sa fie descurcareti in viata.

 

Sa ne distram putin :

 

In general pe la 60-65 de ani scade puterea de munca, omul este pensionar si, sa zicem, mai traieste inca 30 ani.

 

Cam ce venit/pensie trebuie sa aiba pe luna un om trecut de 60 de ani ?

Eu zic ca un minim de 1000 lei/luna.

 

Deci, 1000 lei * 12 luni *30 ani = 360.000 lei iti cam trebuie pentru perioada de pensionare. Asta inseamna cam 86000 eur (la cursul de 4,2 lei/eur).

 

O fi important sa ai o Rezerva pentru zile gri si sa nu depinzi

de pensia de la stat ? :)

 

Asa ca : Traiasca Forexul ! :)

Editat de dannad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva...

 

La XTB forex cup, in rezultatele finale am observat ca foarte multi, chiar foarte multi, participanti au facut peste 100% intr-o luna. Eu zic ca merita sa fii printre cei foarte multi.

 

 

XTB forex cup a deschis mai multi ochi catre piata forex decat pana atunci ... era si f putin popularizata. dar fraza ca f multi au facut peste 100% este falsa. eu cred ca din 40000 de conturi 39000 au ramas sigur sub suma initiala... si 100% cred personal ca nu au facut mai mult de 200 de conturi ... de aici trebuie sa vezi ca tranzactionarea pe banii tai nu e ca la concurs unde doar locul 1 conteaza... aici conteaza prea mult money management ... unul din scopuri e sa nu pierzi prima data ... cati nu au alimentat de 5 ori si nu au retras nici macar o data un dolar ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.