Sari la conținut

SONDAJ


Postări Recomandate

Cât îţi propui să realizezi într-o zi? Dar într-o săptămână? Mă roade întrebarea asta de mult timp şi tare aş vrea să ştiu ce gândesc forexiştii.

Eu încep aşa... ştiu că pare exagerat dar într-o zi în care stau non stop pe forex (se intamplă rar) am target de 10%, în rest, 3% pe zi este binevenit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astfel de intrebari trebuie sa dispara din mintea unui trader, sincer. Tranzactionezi dupa semnale nu dupa cat ai vrea tu ca miscarea sa iti ofere. 3% pe zi ca risc asumat este relativ ok in limitele unui money management riguros, insa 10% nici ca incape vorba de asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este bine sa ai o Tinta de Profit si sa nu mergi la intamplare.

 

Este rau daca Tinta de Profit este "prea" mare sau "prea" mica, pentru ca poti sa sfidezi Realitatea sau sa ai asteptari infime. Termenul "prea" face diferenta intre indivizi.

 

Concret, in ceea ce ma priveste : 100% pe an, adica aprox. 10% pe luna (cu sau fara inflatie, nu are importanta pentru mine, daca inflatia este sub 10% pe an ).

Editat de dannad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este bine sa ai o Tinta de Profit si sa nu mergi la intamplare.

 

Este rau daca Tinta de Profit este "prea" mare sau "prea" mica, pentru ca poti sa sfidezi Realitatea sau sa ai asteptari infime. Termenul "prea" face diferenta intre indivizi.

 

Concret, in ceea ce ma priveste : 100% pe an, adica aprox. 10% pe luna (cu sau fara inflatie, nu are importanta pentru mine, daca inflatia este sub 10% pe an ).

 

:)

Pai aia se numeste hobby. 100% pe an fac mergand la munca normal.

Eu gandesc ca leverage s-a inventat pentru a fi folosit. Nu asta e si ideea? Bani rapizi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stii cum se spune la treaba cu banii rapizi: easy come easy go: usor vin usor se duc.

asa ca..... nu cred sa faci avere asa.

mai ales in forex.

aici piata dicteaza cat faci si metoda de tranzactionare adoptata.

 

iar 100% pe an ca leafa!!! pfuoai.... asta cam cat inseamna, 24000 roni? echivalentul a 5500 euro asa in mare??

pai atunci cat ai de gand sa bagi in forex? ca in forex poti face 100% si din 100 usd si din 1000 usd sau mult peste, sa zicem un 10000 usd.

 

deci un 100% si eu spun ca este chiar prea bine, fiindca la nici o banca nu primesti aceasta suma sau oriunde altundeva unde ai gasi sa investesti acei bani.

Editat de harif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Da, 100% pe an este intradevar un procentaj extraordinar, dar doar ca indicator al performantei tale pe piata forex. Insa pentru cel care intra pe piata cu 1000$ 100% pe an probabil ca nu inseamna mare lucru. Intradevar bati ratele de dobanda ale oricarei banci, insa faci asta muncind zi de zi in niste conditii nesigure care in nici un caz nu iti asigura profitul. Si toate astea pentru ce ? pentru 1000$/an ?

 

Depinde foarte mult si de circumstantele fiecaruia. Unii dispun de mai mult capital/timp/experienta/educatie/informatii etc Toate astea trebuiesc cantarite atunci cand decizi daca vrei ca forexul sa fie unica ta sursa de venit sau doar o activitate "extra", o sursa marunta de venit suplimentar. Altfel spus 10% al unuia care intra pe piata cu 1 mil $ face mult mai mult decat 100% al unuia care intra pe piata cu numai 1000$. Intradevar cel din urma este un trader mai bun, insa in acelasi timp este cu mult mai sarac. Probabil ca pentru el ar fi mult mai bine daca s-ar apuca de scris carti si tinut seminarii despre cum sa faci 100% pe an decat sa isi tranzactioneze sumele infime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Criodi: evaluarea oricarei investitii/afaceri trebuie facuta in valoare relativa(procente) dar si in valoare absoluta( lei, de exemplu).

 

Ia uite ce faci cu UN LEU daca dublezi banii in fiecare an :

2,4,8,16,32,64,128,256,512,1024,....

 

Deci in 5 ani ai : 32*investitia initiala.

Iar in 10 ani ai :1024*investitia initiala.

 

Daca am 1000 EUR, in 5 ani fac 32000 eur iar in 10 ani fac 1.024.000 eur.

Si daca o casa insemana, sa zicem, 100.000 eur, atunci milionul de mai sus este echivalent cu 10 case. Desigur, 20 ani inseamna 20 case si chiar mai mult :)

 

Stii ceva ? Eu vreau in 20 ani macar 2 case :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca am 1000 EUR, in 5 ani fac 32000 eur iar in 10 ani fac 1.024.000 eur.

Si daca o casa insemana, sa zicem, 100.000 eur, atunci milionul de mai sus este echivalent cu 10 case. Desigur, 20 ani inseamna 20 case si chiar mai mult :)

 

 

Dupa 20 de ani 2^20.. 1048576*1000E(investitia initiala)/100.000(casa) ...cam 10.400 si ceva de case ..nu 20..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai repede imi stabilesc un target la loto decat in forex :)

 

Ok ! Dar la Loto 6/49, de exemplu, ai sanse de 1/14.000.000 = 0.0000000000000000000000....

(daca faci combinari de 49 luate cate 6 iti da aprox. 14 milioane de variante)

La Ruleta ai sanse de 1/32 = 0.03125 (cam 3%) iar in Forex de 1/2=50% (creste sau scade).

 

In Forex, comparativ cu jocurile de noroc, rezultatul depinde foarte mult de cum actioneaza participantul . Cred ca este ca in Viata. Trebuie sa folosesti conditiile propice. :)

Editat de dannad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.