Sari la conținut

intrebare incepator


Postări Recomandate

M-ai omorat cu "pecuniar" asta ... numai la tine l-am auzit, .. dehh, defect profesional o sa zici Posted Image

 

Nu te agita prea tare cu deschisul conturilor daca nu ai deja unul in dolari;

nu este obligatoriu sa ai in USD si oricum ... pentru 500$, nu are rost sa iti faci prea multe probleme;

dar incearca sa alimentezi prin paypal si nu direct de pe card (riskul cardului) sau prin transfer (costa scump transferul), e o parere.

 

Ti-am spus in dolari, pentru ca toate se denomineaza in dolari .. de ani de zile si cred ca iti va fi mai usor sa iti ti toate socotelile (indicii sunt in dolari, aurul este cotat in dolari, petrolul la fel ,..si alte instrumente vestite la fel), dar nu este o conditie sine qua non, cum ati zice voi.

 

Emotiile conteaza. Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oanda plateste dobanda la banii "neblocati" din cont. Dobanda care e mai mare la EUR decat la USD.

 

Alta diferenta e data de chiar cursul valutar. Daca ai cont in EUR si EUR scade, cam pierzi niste bani.

 

La ei poti avea conturi in mai multe valute, si poti oricand converti banii dintr-o valuta in alta, la un curs extrem de bun (spread de vreo 10 pips versus vreo 100 la Banca Transilvania).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai facut plata (depunerea) la oanda prin card , dupa ce depui cererea de retragere se proceseaza si in 2-3 zile i-ti intra bani in cont transformati de banca la cursul de cumparare al banci unde ai cardul ,

atentie ; plata ti se face pe card numai daca ai alimentat contul la oanda cu acel card.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am card visa la Banca Transilvania cu cont de lei si toate platile facute catra exterior in USD , EUR si GBP au fost convertite de banca la cursul de vinzare din ziua platii si echivalentul in lei a fost scazut din cont , iar pentru primire transmiti un extras de cont si fotocopia cardului entitatii care trebuie sa ti vireze banii si la primire o sa ti converteasca banca la cursul de cumparare din ziua cind primeste transferul ,in lei

succes !,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici este discutia despre card >

cind am facut eu cont de card nu se obtinea usor un card in valuta (dupa minim un an client al bancii se putea obtine )

diferenta intre plata prin card este ca nu platesti nici un comision iar la transfer bancar comisionul este cuprins intre 0.15-0.25 % din valoarea tranzactiei plus 15-25 unitati (EUR ,USD) si intretinerea contului la card in lei este 1leu si la cel in valuta este 1 (EUR, USD) ,pe luna

Florin daca mai este ceva de lamurit sau alte obiectii nu ma supar .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.