Sari la conținut

Adrian Vasilescu, consilierul guvernatorului BNR Mugur Isarescu, a avertizat, marti, ca, in cazul in care se va produce un nou razboi, acesta ar fi, cel mai probabil, unul economic.

 

"S-ar putea sa vedem un Al Treilea Razboi Mondial, care va fi unul pur economic", a declarat, la Realitatea Tv, Adrian Vasilescu, consilierul guvernatorului Bancii Nationale a Romaniei.

 

El si-a explicat afirmatiile dand drept exemplu cartea fostului sef al Federal Reserve, Alan Greenspan.

 

"Indiferent cat de vinovat sau nevinovat este Greenspan (Alan Greenspan, economist american, fost presedinte al Federal Reserve, n.r.) in evenimentele care s-au produs, cartea 'Era turbulentelor' ramane de referinta pentru ca de-aici incolo noi am intrat intr-o era de vartejuri", a explicat Vasilescu.

 

Oficialul BNR a mai aratat ca exista posibilitatea formarii unor noi aliante economice la nivel global care ar putea sa stabilizeze situatia, insa pana la acel moment exista riscul declansarii unui razboi economic.

 

"S-ar putea sa avem un vartej mare, un razboi economic. S-ar putea sa vedem constituite blocuri noi, cu spatiul american, spatiul asiatic, poate Statele Unite ale Europei... Dar pana sa se faca aceste aranjamente, foarte multi se tem de razboi", a mai spus acesta.

 

www,ziare.com

 

 

 

 

http://www.minutul.ro/wp-content/uploads/2011/05/vasilescu.jpg

0 Comentarii

Comentarii Recomandate

Nu sunt comentarii de afișat

Vizitator
Adaugă un comentariu...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.