Sari la conținut

Live trading


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

sfatul meu e sa te limitezi la 1% risc per tranzactie, scopul tau e sa inveti nu sa faci bani.

pai atunci care e rostul unui cont live daca nu sa faci bani? eu zic ca demo este pt invatat, pe real aplici ce ai studiat si testat pe demo. dar asta e doar parerea mea :-$
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sfatul meu e sa te limitezi la 1% risc per tranzactie, scopul tau e sa inveti nu sa faci bani.

pai atunci care e rostul unui cont live daca nu sa faci bani? eu zic ca demo este pt invatat, pe real aplici ce ai studiat si testat pe demo. dar asta e doar parerea mea :-$

 

tu chiar nu intelegi?

la INCEPUT inveti si apoi dupa ce inveti cum e adevaratul trading(real) faci si bani(daca esti bun:P)

 

Later edit: tu zici ca demo este pentru invatat, huh?=)) pai demo e demo... nu e versiunea "full", nu vezi partea intunecata a tradingului:D

si iti spun eu... inveti mai multe pe real decat pe demo;)

btw gubyiq ai tranzac. pe real?

 

 

de acor cu ener... 6% risk pe tranzactie e muuulttt pentru cineva care e la inceput

daca NU risti mult pe tranzactie poti sta mai relaxat... gandesti mai ok si nu distrugi contul din cateva tranzactii din care probabil nu ai invatat nimic ca ai fost prea stresat.

1-3% e ok; IMO

si inca ceva... sa tranzactionezi time frame de minim 1 ora

H4 in sus recomandat.

daca vrei sa faci 'day trading' slabe sanse(foarte slabe) sa castigi

bafta laura =))

Editat de Carboon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg faza cu emotiile si cu frica. V-ati ipotecat cumva casa sau ati intrat cu banii de mancare pe forex de tot vorbiti de frica? Eu am cont la BVB si datorita situatiei in care ne aflam am o pierdere nemarcata pe anul asta de aprox -15% si cu toate astea dorm foarte linistit si n-am problemele pe care le descrieti voi in cazul celor ce opereaza cu bani reali. N-am cont live pe forex pt ca dupa cum am zis mai devreme, consider ca am nevoie de aprox 1 an pt a ma pune la punct dpdv tehnic si fundamental pt a avea o minima pregatire pt tranzactionarea reala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sfatul meu e sa te limitezi la 1% risc per tranzactie, scopul tau e sa inveti nu sa faci bani.

...

De acor cu ener... 6% risk pe tranzactie e muuulttt pentru cineva care e la inceput

daca NU risti mult pe tranzactie poti sta mai relaxat... gandesti mai ok si nu distrugi contul din cateva tranzactii din care probabil nu ai invatat nimic ca ai fost prea stresat.

1-3% e ok; IMO

si inca ceva... sa tranzactionezi time frame de minim 1 ora

H4 in sus recomandat.

daca vrei sa faci 'day trading' slabe sanse(foarte slabe) sa castigi

bafta laura =))

Mersi frumos pentru sfaturi. =)) Aveti dreptate cu procentul am sa-l reduc la 3%. Asa voi fi ceva mai relaxata.

 

Ideea mea este sa fac day trading. Cum nu am altceva de facut (din motive de somaj) vreau sa-mi dedic timpul Forexului, ba chiar mi-ar place sa-mi fac din asta sursa de venituri. Stiu ca e greu day-tradingul dar eu inca n-am destula experienta in "plasamente" de lunga durata si mi-e mai simplu sa lucrez pe perioade scurte de timp. Ma simt mult mai confortabil sa deschid pozitii (inclusiv alea de pe demo) dimineata, le urmaresc, le bibilesc si pana la ora 15 le-am inchis pe toate.

 

Sa vedem ce-o iesi, va tin eu la curent si cand oi avea nevoie de sfaturi am sa dau semnal aci pe forum.

 

O saptamana buna tuturor! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai atunci care e rostul unui cont live daca nu sa faci bani? eu zic ca demo este pt invatat, pe real aplici ce ai studiat si testat pe demo. dar asta e doar parerea mea :-$

Eu nu inteleg faza cu emotiile si cu frica. V-ati ipotecat cumva casa sau ati intrat cu banii de mancare pe forex de tot vorbiti de frica? Eu am cont la BVB si datorita situatiei in care ne aflam am o pierdere nemarcata pe anul asta de aprox -15% si cu toate astea dorm foarte linistit si n-am problemele pe care le descrieti voi in cazul celor ce opereaza cu bani reali. N-am cont live pe forex pt ca dupa cum am zis mai devreme, consider ca am nevoie de aprox 1 an pt a ma pune la punct dpdv tehnic si fundamental pt a avea o minima pregatire pt tranzactionarea reala.

Eu din fericire n-am imprumutat banii, sunt din economii. Poate tocmai de asta mi-e asa de frica sa nu-i pierd. N-as prea vrea sa fac parte din cei 90 si ceva% care-si pierd primele conturi live dintr-o tampenie. Am sa lupt cu dintzii pentru fiecare pips ca sa incerc sa evit asta.

Cum deja am intrat cu bani reali si nici n-am stat asa de mult pe demo-uri e si frica mai mare. Probabil tu cand ai sa incepi ai sa fii mai bine pregatit si o sa reusesti sa eviti stresul legat de tranzactionarea live si vei avea o tranzitie "lina".

Eu una n-am mai avut rabdare si m-am aruncat in lac. =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

buna tuturor

 

am gasit pe FF un subiect care se potriveste de minune aici, puteti sa cititi aici: http://www.forexfactory.com/showthread.php?t=82169

 

ce zice Merlin "not only do i think demo trading is useless, i think it can actually be bad for your trading! it sets up false expectations, stretches the learning curve, and makes real money trading out to be a bigger deal than it is."

 

so... gubyiq, intre timp, ti-ai mai schimbat parerea despre demo trading? ai mai trecut pe live?

 

Stiu ca e greu day-tradingul dar eu inca n-am destula experienta in "plasamente" de lunga durata si mi-e mai simplu sa lucrez pe perioade scurte de timp. Ma simt mult mai confortabil sa deschid pozitii (inclusiv alea de pe demo) dimineata, le urmaresc, le bibilesc si pana la ora 15 le-am inchis pe toate.

ai putea sa incerci "swing trading" tii o pozitie deschisa de la cateva ore pana la cateva zile/saptamani (sau si mai mult, ca daca vezi ca pozitia merge in favoarea ta, de ce sa o inchizi? de ce sa iti limitezi profitul? <cut your losses and let your profits run> ) Deci, deschizi tranzactiile si apoi te apuci de altceva... un hobby ceva dar in acelas timp, sa ai acces si la piata, sa mai evaluezi din cand in cand piata, sa ii "iei" pulsul.

Dupa ce ai sa reusesti sa dormi linistit stiind ca ai x pozitii deschise, poti sa spui ca ai avansat destul de mult pe plan psihologic. Ai sa vezi ca tradingul este BORING, si cand e plictisitor, inseamna ca esti pe drumul cel bun =)) . Dar pentru asta e nevoie de un risc MIC per tranzactie, aka un money management adecvat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, n-am intrat pe live, imi mentin targetul initial (toamna, cel mai probabil octombrie).

nu sunt de acord cu ce spune merlyn. cred ca avem aici o problema de perceptie. in primul rand ca demo ar fi o joaca. ei bine, in cazul meu nu e, folosesc exact acelasi stil ca si cand as fi pe real

in al doilea rand e atitudinea vizavi de bani: nu stiu de unde atitudinea asta de frica in fata unei pierderi. eu nici nu-i privesc drept bani, sunt pur si simplu niste numere in cadrul unei strategii (am mai spus ca am cont pe BVB, deci nu vorbesc din inchipuiri)

cred ca se trece prea usor cu vederea importanta atitudinii mentale..banii intai se fac in cap, restul vine ca o indeplinire fireasca a planului mental. daca lasi totul la voia intamplarii, normal ca iti va fi frica de fiecare trade.

cine urmeaza ideea lui merlyn, in opinia mea nu face decat sa strice cateva conturi de 500$ si sa se aleaga cu o frustrare.

asta in loc sa puna banii deoparte, sa stea pe demo in timp ce studiaza analiza tehnica si fundamentala si ia parte activ la piata

si atunci cand considera ca este pregatit, sa intre cu o suma rezonabila la care sa se simta un castig sau o eventuala pierdere.

 

as mai adauga ca probabil tine si de tipul de trader. pt cineva strict tehnic, si o luna de demo e prea mult. in fond nu trebuie decat un sistem, backtesting, o saptamana de forwardtesting si apoi incepe produsul banilor (sau nu =)) ) eu ma consider un trader discretionar, de aceea am nevoie de mai mult timp de pregatire :D

vad ca acum merge copy/paste =))

“That’s all the fun there is – being right by using your head. If I was right when I tested my convictions with ten shares I would be ten times more right if I traded in a hundred shares. That is all that having more margin meant to me – I was right more emphatically. More courage? No! No difference! If all I have is ten dollars and I risk it, I am much braver than when I risk a million, if I have another million salted away.” Livermore

Editat de gubyiq
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt de acord cu ce spune merlyn. cred ca avem aici o problema de perceptie. in primul rand ca demo ar fi o joaca. ei bine, in cazul meu nu e, folosesc exact acelasi stil ca si cand as fi pe real

pai daca nu ai fost nici o data pe real, cum stii cum sa simulezi "ca si cum ai fi pe real" ?=))

cine urmeaza ideea lui merlyn, in opinia mea nu face decat sa strice cateva conturi de 500$ si sa se aleaga cu o frustrare.

pai sry man dar, asta e un business si necesita COSTURI. Dar oricum, sunt brokeri care ofera nano-micro loturi(mici mici, vezi oanda). Si cred ca ar fi o "investitie" foarte buna.

asta in loc sa puna banii deoparte, sa stea pe demo in timp ce studiaza analiza tehnica si fundamentala si ia parte activ la piata si atunci cand considera ca este pregatit, sa intre cu o suma rezonabila la care sa se simta un castig sau o eventuala pierdere.

pai tocmai ai aratat ca factorul emotional nu trebuie "antrenat" pe demo(si oricum nu il poti antrena pe demo, ca e demo), crezi ca tradingul implica numai AF si analiza T ? daca asta crezi, te inseli amarnic. Parca Douglas spunea ca tradingul e 90% psihologic, (am dat exemplu cu Douglas deoarece am observat ca iti plac de acesti "guru") =)) . Cu toate ca eu nu sunt chiar de acord cu el, adica nu cred ca e 90% dar nici departe nu e. Si dupa cum observi, partea ce mai importanta, adica partea psihologica, lipseste pe demo.

 

Iar la chestia cu frica de a nu pierde bani, chiar nu stii cum e!! Cand vezi ca ai x pozitii long pe euro(sa zicem) si vezi ca apare o corectie, intervine frica, iar frica asta nu e una obisnuita... in fine, nu stiu cum sa iti explic, ai sa vezi singur.

parerea mea...

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.