Sari la conținut

Live trading


Postări Recomandate

@phaeton e vorba de un an, nu de cateva luni :biggrin: Normal ca m-am referit ca cei care stau pe demo si il iau in serios au foarte mici sanse sa-si piarda CONTUL live, tranzactii pierzatoare vor exista intotdeauna.

Si este foarte raspandita ideea pe diferite forumuri ca primele conturi live sunt de sacrificiu. Deja a devenit o dogma, si cine zice ceva impotriva, este catalogat drept necunoscator si pus la colt de "expertii" care au pierdut zeci de mii pe live. Parca cu cat ai pierdut mai mult, cu atat esti mai respectat :wink:. pe forexfactory cel putin am intalnit atitudinea asta, nu numai gresita in opinia mea, dar de-a dreptul daunatoare pt cei care vor sa se apuce de forex.

 

@carboon

in mod clar nu ma astept la profit real in primul an, daca eu stau in acest an pe demo :D

In legatura cu cartile, trebuie facuta o diferenta. Sunt carti scrise de asa zisi traderi si guru care vazand ca falimenteaza cu trading-ul s-au gandit sa scrie carti. De obicei acestea sunt usor de recunoscut pt ca spre final pompeaza diferite servicii suplimentare, bineinteles contra-cost.

Citatele pe care le dau eu si cartile la care fac referire sunt cu traderi de succes, cu un track-record (de ani sau chiar zeci de ani) de invidiat.

In legatura cu citatul din Ed Seykota, probabil nu l-ai inteles...nu se refera la un nr de pipsi pe zi/saptamana, ci la o abordare pe ansamblu a trading-ului. Si daca stai sa analizezi, este foarte logic..unii vor 40% pe an, dupa ce primii 2 ani maximul atins a fost un breakeven..ei bine, pt acestia va fi foarte greu sa depaseasca acel target de 40% (pt ca ei s-au autolimitat, subconstient cel putin, ca doar atat pot ei obtine.)

Daca tu spui ca nu din carti se invata, atunci de unde? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

"Daca tu spui ca nu din carti se invata, atunci de unde?" de pe forumuri, unde oameni de succes povestesc cum au trecut ei prin procesul de invatare, de la aia invat eu, ca ei nu cer nimic in schimb si in plus aia au ajuns profitabili nu ca majoritatea autorilor de carti care nu au ajuns!(btw, eu nu am citit nici o carte si am invatat destule... ce chestie, nu? defapt m-am apucat sa citesc cateva, dar imi disparea interesul dupa primele randuri :biggrin: si o lasam balta) dar asta nu inseamna ca trebuie sa va opriti din citit carti ca am zis eu, doamne fereste! gata, ca deja suntem offtopic si nu e bine...

oricum, o sa mai vb. dupa ce treci pe real, ca pe demo, lacomia si frica... nu le simti aproape deloc(foarte putin) dar cand treci pe real... ai sa faci greseli, ai sa te apuci de overtrading & la sfarsitul zilei ai sa te uiti la bilant, si ai sa vezi ce greseli ai facut fara sa iti dai seama, si ghici cine a cauzat aceste greseli? aaaa.... yep, ai ghicit: lacomia si frica (ar mai fi si rabdarea)

btw: orice piata e condusa de frica si lacomie

dar nu iti fa griji, asta face parte din procesul de invatare(learning curve) o sa vina si vremuri mai bune, asta daca muncesti din greu.

punct

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, ultimul meu post pe acest thread, ca deviem in offtopic si sa nu se supere moderatorii :biggrin:

 

Daca voi v-ati decis sa invatati de pe forumuri, atunci chiar ca ati ales "the really hard way". Daca nu vreti sa invatati nimic din experientele atator traderi de succes, si vreti sa faceti singuri aceleasi greseli costisitoare, este alegerea voastra.

ca sa inchei intr-o nota hazlie, reproduc ce am auzit prin alta parte "Why print books? Print only money" :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GUBYIQ, fara suparare man, fiecare are propriul drum; incearca sa ai o minte mai deschisa

 

ca sa-ti spun un pic din povestea mea, exact ceea ce crezi tu acum am crezut si eu. adica am zis daca am rabdare sa stau un an pe demo voi fi putin mai pregatit cand intru live, pot sa-ti spun ca in momentul in care am intrat live am realizat ca am pierdut aproape 1 an degeaba. intradevar nu am spart inca primul cont(nu am spart conturi nici macar pe demo), chiar ma mentin bine momentan dar daca ma uit in jurnal primele 6 luni au fost pline de greseli si crede-ma ca din greseli inveti nu din lucrurile bune; greseli fac in continuare dar macar incerc sa le identific si poate pe viitor sa le elimin.

 

sincer eu ii respect pt cei care au pierdut zeci de mii si inca mai sunt in piata, gandestete doar la calvarul pshihic prin care au trecut cand au avut acele pierderi, daca stam sa ne gandim ca 60% din cei care tranzactioneaza pe aici se retrag in primele 6 luni pt ca dau cu capu de prima pierdere se panicheaza si dispar.

 

nu e un lucru rau sa pierzi, eu zic ca e un lucru foarte bun.

 

nu trebuie sa incerci sa nu pierzi, dar trebuie sa pierzi cat mai putin pt a putea fi si maine in piata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Emotii emotii si iar emotii.Dar daca nu stii tranzactiona atunci ce faci?Nu-mi ziceti ca daca vine nea Gigi si baga 100 000 de parai (pt el nu semnifica mare lucru) o sa castige, doar pt ca nu-l intereseaza banii si nu are emotii.Eu nu stiu cum observati voi lucrurile, dar pentru mine daca asteptarile ca perechea respectiva este sa mearga in directia favorabila, si acest fapt este sustinut de mai multe chestii(nu intru in amanunt cu analiza) atunci de ce sa ai emotii?

Eu am jucat si pe real si nu emotiile m-au pus la pamant, ci lipsa experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se poate spune ca doar un lucru te ridica sau te ingroapa, dpmdv la mijloc sunt o serie de factori care-ti influenteaza tradingul, mi se pare aberant sa dai vina doar pe un lucru, desi la inceput asa am facut si eu si incepi sa faci curve fit pentru parametrul pe care-l descoperi.

 

spargerea unui cont seamana foarte mult cu producerea unui accident de unde rezulta pierderi umani, e foarte simplu pentru agentul constator sa spuna:"cauza accidentului a fost X"(el saracu isi face doar meseria si nu e foarte interesat de amanunte), dar de fapt daca stai si privesti cu atentie o sa-ti dai seama ca sunt x la puterea n factori care au influentat conducatorii auto spre acel final nefericit.

mi se pare normal sa incepi sa gandesti la fel de simplist restul lumii cand in fiecare zi auzi in jurul tau ca "y" a reusit pt ca a facut "z" lucru si "m" a luat-o in bot din cauza lui "f".

am citit o chestie interesanta care mi-a dat de gandit care suna cam asa:

"it's very very simple - just keep trying and think out of the box a little"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Sal :biggrin:

 

am citit replyurile de mai jos

ca sa imi exprim parerea putin despre avere ca asta vrem cu totii, averea e un maraton, si nu un sprint - LA FEL SI BUSINESSUL DENUMIT FOREX (rezultatele apar dupa ceva antrenament si efort)

sunt begginer, am inceput in decembrie 2007 live trading

pana in prezent am avut plusuri de aprox 18% din cont si minusuri de 25%, rezulta un minus de 7% in cont si am folosit in 95% din tranzactii regula de 2% max pe un trade

eu personal imi notez intrun word riscurile si motivele pentru care pun fiecare tranzactie, asa ca sunt constient de ceea ce fac si in plus, invat din succese si din greseli

un motto preferat deal meu "YOU ARE WHAT YOU THINK"

am auzit sau citit un lucru fff interesant -

"niciodata nu am intalnit vreo persoana care sa nu fie ceea ce gandeste"

pa pa :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput si eu vineri tradingul LIVE. Au intrat banii mai devreme in cont. Acum sunt si eu o maimutzica ce vrea sa inhatze cat mai multe banane de pe banda rulanta a lui Tradelover (vezi topicul Losers Anonymous). :D

Hmmm...Forex-ul asta nu-i pentru oricine. Imi place sa cred ca sunt o persoana cu sange rece si ca-mi stapanesc destul de bine emotiile...dar prima mea zi pe Forex a fost si ziua in care m-am simtit la un pas de pre-infarct. =))

Am simtit pe pielea mea cum jucatul pe demo e floare la ureche. Adevaratul challenge este cand banutzul real e in joc si trebuie sa-ti stapanesti emotiile, sa te concentrezi si pe langa un corect management financiar trebuie sa faci si un management adecvat al FRICII.

 

Una peste alta prima mea zi a mers bine. Am inceput cu 760 de euro (hehe trebuiau sa fie 800 dar am facut eu o greseala cand am ordonat transferul) si am incheiat cu 800 de euro.

 

Mi-am impus cateva reguli,

- fiindca e contul mic tranzactionez numai max. 6% din cont (daca era mai marisor mergeam cu 3%), dar am sa scad pe masura ce se acumuleaza bani in cont (sper eu =)) )

- NU fac hedging

- nu las pozitii deschise

- sa nu ma grabesc "la multi bani" deodata fiindca cu rabdarea se trece marea

- continui perfectionarea pe conturi demo si literatura recomandata (de aici de pe forum si de aiurea)

 

Am sa fac si eu ca si cei de la Alcoolicii Anonimi. Fiecare zi in care voi reusi sa respect aceste reguli si voi tranzactiona, este o zi castigata, o mica batalie castigata in lupta cu mine insumi pentru a putea supravietui in Forex.

 

Ufff...e tare greu. Sper ca pe masura ce trece timpul sa pot sa-mi gestionez mai bine emotiile si teama. :D

Editat de laura.lala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.