Sari la conținut

Live trading


Postări Recomandate

  • Management

Mie punctul C mi-a "omorat" primul cont.

 

Vad ca ti-ai rezolvat problema cu contul. Imi cer scuze, abia azi am vazut mesajul tau si iti dadusem un mail.

 

Ai grija si multa bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Am intrat in tavalugul numit Forex...pe real, de o saptamana...in aceasta saptamana am si pierdut, am si castigat...ideea e ca dupa 1 saptamana pe real sunt +5 $ in cont, si un ordin deschis care in acest moment e la -150$, pe care n-am de gand sa-l inchid manual, pentru ca are un TP rezonabil, punct prin care cursul a mai trecut de 5 ori saptamana asta...am SL la el setat, da' nu va spun unde...

@MarcoTrader : inca nu stapanesc asa de bine analiza graficelor, incat sa ma pot baza pe un trend viitor anticipat de subsemnatul...efectiv nu cred ca am cunostintele necesare pt o asemenea analiza pe TF de 1 week....asa ca ma misc cum stiu eu mai bine: stil Surfing - prind valul, merg niste pipsi pana la mal, iar innot, iar prind valul...din cauza asta am avut nevoie de 1000 $ in cont, ca sa am unde jongla cu ordinele, daca nu-mi iese pasenta din prima (vezi ordinul de mai sus).

Merci de sfat oricum! e unul sanatos...poate intr-un an reusesc sa-l pun in aplicare...1000 pipsi !!! cum suna !

Bafta!

Editat de ciprianeagu@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

150 de parai in minus la un cont de 1000? Au, au, au... asta e 15%

 

Ce naiba ai riscat asa de mult?

 

Faptul ca piata a mai trecut de 5 ori printr-un punct nu e garantie ca va trece si a sasea oara. Ba din contra...

 

Oricum, bafta mare cu contul real, se pare ca ai nevoie! Multa! Un sac de bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca nu ne spui unde ai setat sl prea putin conteaza.

imi pare rau, sincer, iar din cate inteleg eu ai deschis un cont live cu 1000 usd. in sapt asta ai castigat zici 5 pipsi. bravo.

dar totodata ai o pozitie deschisa si care este la momentul prezent cu o pierdere de 150 pipsi. calculul sumar sta asa: acu daca ai inchide ai avea cu 145 usd mai putin in cont, practic ai riscat 14,5% intr-o sapt.

frate nici nu vreau sa ma gandesc unde ai sl-eul pus.

ai jucat kamikaze rau. bine ar fi sa intoarca pretul si sa iesi cu castig, cat dpdv al riscului nu se mai pune vorba.

adica nu prea te-ai gandit sa lasi loc la mai multe valuri, ci doar la facut surf. prob este sa ai pe ce sa faci in continuare.

incearca sa adaptezi strategia la cat iti permiti sa risti si cat esti dispus sa risti in final.

cu cat risti mai mult cu atat mai mult iti diminuezi sansele de joc.

cauta sa reduci tf-urile si implicit sl-eurile practicate, prin asta cauta sa-ti maresti sansele.

chiar daca se poate sa pierzi banii astia (bine-ar fi sa nu), trage, frate, de ei cat mai mult timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna putin a joc de cazino, Ciprian. Am facut si eu asa ceva cand mi-am deschis contul real. Rezultatul: 20% din cont pe apa sambetei. Acum ma chinuiesc sa-i recuperez, iar daca nu faceam prostia aia la inceput, acum eram de mult pe plus... Eu iti doresc bafta, dar gandeste-te ca daca vei castiga acum, nu se stie daca vei mai castiga data viitoare (cand vei mari si miza, bineinteles, crezand ca deja ai ajuns trader profesionist - toti facem asa la inceput, sau majoritatea). Si atunci piata te va face knock-out. Mai bine incearca sa te disciplinezi, sa iti faci un plan de trading bine pus la punct, sa respecti regulile si sa nu te mai gandesti la vise de genul "o sa imi triplez contul in doua saptamani". Au fost o gramada de tipi care si-au marit contul de zece ori si apoi au pierdut tot.

 

Inca o data, bafta multa si sper sa nu te superi daca am fost prea direct :))

Sa auzim de bine!

Editat de bumasoft
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

dar gandeste-te ca daca vei castiga acum, nu se stie daca vei mai castiga data viitoare (cand vei mari si miza, bineinteles,

Exact!! Afirmatia asta merita toti banii! Problema cu un astfel de "stil de trading" este ca nu stii niciodata cand sa te opresti, oricare tranzactie poate fi ultima, si cand realizezi, este deja prea tarziu. Ai noroc de cateva ori, eventual contul creste, se dubleaza, etc, te simti invingator, cresti riscul, te vezi deodata milionar, nici macar nu te intrebi de ce nu sunt toti milionari, daca e asa de simplu...

 

Si vine O SINGURA data tsunami... si contul se duce, la un singur bid. Cred ca TOTI de pe aici au trecut prin asta (eu inclusiv, si nu o singura data! Am topit 5 conturi la inceputuri, dintre care 3 de 1000 de parai ca si al tau! Si doua mai mici inainte).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca aveti dreptate...oricum, dupa ce se inchide ordinul asta, am de gand sa-mi revizuiesc modalitatea de setare a SL (adica a nu mai fie riscul atat...)...stiu ca trebuie sa ma disciplinez...cel putin am scapat de tentatia Revenge Trade-ului...vazand si ordinul asta atat pe minus (eu de obicei vad partea plina a paharului) m-am si calit cat-de-cat dpdv emotional...

O sa incerc sa iau loturi mai mici, pt ca la 20.000, la cum jongleaza USD/CHF, daca nu anticipez bine trendul de moment, un SL de 50 $ este atins in 75% din cazuri...iar faptul ca am impresia ca devin/sunt trader profesionist departe de mine :))

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

momentul in care te-ai hotarat sa intri pe piata forex este cel mai important pentru ca atunci te-ai hotarat sa-ti demonstrezi ca vei fi intre cei 10% care vor rezista. din clipa in care ai luat aceasta decizie nu mai ai scapare, competitia cu tine insuti este nemiloasa si cu adevarat este pe viata si pe moarte asa ca aviz celor slabi de inger.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Salut,

 

Va multumesc pentru toate opiniile si trairile voastre exprimate public cu privire la diferenta(ele) sau non diferenta(ele) dintre contul demo si contul real. Citindu-le am trait toate aceste opinii (oare a fost bine?). Si eu impartasesc ideea ca, pentru fiecare, tranzactionarea pe contul real este diferita. Difera in functie de cat de bine stapanesti strategia personala de tranzactionare, functie de cat de mult esti dispus sa risti, functie de cat de bine te cunosti, etc...

 

Personal, traiesc pe demo, uneori moderat, uneori mai intens, orice pierdere si orice castig. Evident ca ma bucur cand castig si ma intristez putin cand pierd...apoi, ma adun si caut iar momentul potrivit pentru tranzactionare.

 

Pana acum, am incercat sa aplic doar tehnicile invatate la cursurile de care v-am spus. Rezultatul, cateva conturi de 10k aduse la minim (500$).

 

Multumita voua, celor care postati, in special lui tradelover, mfx, fata morgana,...(nu va suparati ca nu va pot mentiona pe toti cei de la care am invatat) am inceput sa privesc lucrurile din perspectiva corecta, zic eu. Adica nu ma mai avant in tranzactii pana nu am semnale bune, daca nu am semnale ok astept si cateva zile (mare realizare, devenisem stapanit de piata), incerc sa-mi respect strategia (lucrez la disciplina) personala si culmea, lucrez cu aceleasi instrumente invatate la cursuri. Rezultatul, am recuperat pierderea de 3000$ (pe H1, in 2 zile, luni si azi) din contul demo pe care-l gestionez.

 

Vreau sa o tin asa 2-3 luni si apoi ma arunc si eu in "ocean", vin pe real. Intre timp, va rog, sa nu uitati sa mai postati din experientele voastre.

 

Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

 

Nu sunt de acord cu ideea ca 2 ani trebuie sa pierzi si sa testezi ca apoi sa intri live si primul cont sa-l pierzi...e o prostie. Testati intai pe demo si tratati totul cu seriozitate maxima, alegeti profilul de risc corespunzator persoanei tale (adica cel nivel la care te simti confortabil) si nu vei avea probleme pe live daca totul decurge ok pe demo.

 

Perfect de acord cu tine. Nu trebuie 2 ani, trebuie atat timp cat sa vezi ca strategia ta da roade, adica o perioada destul de indelungata. Un cont mic real,poti sa il spargi de cateva ori pe o strategie testata cateva luni. Dar daca intri cu o suma mai mare? Inevitabil cred ca apare dorinta de a-iti imbunatati strategia, de a schimba ceva. Nu cred ca e cel mai bine sa testezi din mers pe un cont live.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.