Sari la conținut

Analiza fundamentala


Postări Recomandate

INTERMARKET TECHNICAL ANALYSIS.

TRADING STRATEGIES FOR THE GLOBAL STOCK, BOND, COMMODITY AND CURRENCY MARKETS

by John J. Murphy

 

Descrie foarte bine relatia dintre pricipalii indici prezentatii in postarile anterioare.

Ai cumva aceasta carte in format .pdf sau .doc?M-ar interesa sa o citesc,daca se poate.......merci mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Moderators

PROPUNERE PENTRU TRADELOVER!

 

S-ar putea modifica indicatorul all_usd_pair.mQ4 sa prezinte optiuni sa afiseze perechi si pentru alte valute?

Sau macar cate unul pentru GBP, EUR, JPY sau CHF.

S-ar putea... precum ziceam, m-am intors din concediu de ceva vreme, dar a trebuit sa astept cuminte pana s-a mutat forumul cu tot cu toate catrafusele...

 

Chestia cu corelatiile valutare vine oleaca peste metoda mea de trading, asa ca am incercat sa imi bag nasul in ea mai mult. Prima data am adaugat un "skin" pentru cei carora nu le plac culorile default. Mie nu imi placeau, dar le-am lasat asa incontinuare. Dar pentru a nu adauga prea multi parametrii, am pus skinul cu #define. Daca vreti sa modificati, editati si recompilati. Si pentru ca indicatorii custom accepta 8 curbe cel mult, am adaugat inca doua la cele 6 deja existente, apoi am parametrizat toate perechile. Acum se pot da 8 perechi maxim si se poate specifica directia la fiecare, in functie de corelatie (direct proportionala sau invers proportionala cu perechea principala). Daca vreti sa nu se afiseze unele dintre linii, dati-le directia 2. Pentru claritate, cititi comentariile din fisierul sursa .mq4 si jucati-va cu parametrii. In plus am redenumit variabila care facea centrarea, pentru ca numele ala rusesc nu imi spunea nimic si am adaugat o noua variabila pentru shiftare verticala (line_shift). Ideea e ca daca pun prea multe linii, atunci nu mai vad graficul. Si ar fi interesant sa pot deplasa aceste linii in sus sau in jos, in functie de locul unde sunt candelele perechii principale. Daca acestea sunt jos (trend descrescator) atunci pun liniile cele 8 in partea de sus (shift pozitiv). Daca e invers, atunci... invers. Daca vreau totusi sa le shiftez si sa vad si corelatia cu graficul principal, atunci nu am decat sa dau una dintre cele 8 perechi la fel ca perechea principala si sa o colorez mai tipator. Adica daca sunt pe EURUSD si vreau sa il corelez cu alte valute, dau perechile respective (maxim 7) ca parametrii, iar a opta o dau EURUSD si apoi dau shiftul in sus sau in jos. In felul aceste am o serie de linii care sunt deasupra (in partea de sus a ecranului) sau dedesuptul (jos) graficului de candele si nu imi incomodeaza peisajul.

 

O alta imbunatatire, care mie imi place foarte mult si sunt foarte mandru de ea, tine tot de forma "estetica". Cand liniile erau foarte aropiate una de alta in capatul lor din dreapta, toate perechile erau scrise gramada una peste alta si nu se mai intelegea nimic. Am reusit dupa multe insistente sa le aranjez frumos in dreapta jos, una sub alta. ATENTIE: nu sunt sortate dupa liniile pe care le trag, ci dupa ordinea data la parametrii. Adica daca G/J e prima pereche si E/J e a doua, ele vor apare intotdeauna in prima si respectiv a doua pozitie, indiferent ca linia lui G/J este deasupra sau dedesuptul liniei E/J. Daca vreti si sortare, ziceti si le fac sa isi schimbe ordinea dupa cum bate vantul si dupa cum se misca liniile, dar eu gasesc ca asa ca o legenda e mult mai bine. Ca sa stiu unde sa caut o anumita pereche si sa nu imi fuga de sub nas. Oricum, sortarea nu e mare scofala, pe mine mă mânca alinierea..... Si cum nu am veleitati de sergent, mi-a rebuit ceva vreme pana se le comand sa se alinieze si sa stea "ţapene" indiferent cum maresc sau micsorez fereastra. De aia sunt asa mandru hihihi...

 

 

Cat priveste partea cu calculele, va rog INSISTENT sa cititi comentariul din interiorul fisierului. Si eventual daca aveti idei mai bune, sa le refaceti voi. Eu nu m-am mai chinuit sa le inteleg si pe alea, destul m-am strofocat cu comentariile, care erau in ruseste si se vedea pe monitorul meu ceva de genul îâîăîâăăââîăţşăîâîăşţ, de a trebuit sa o iau maruntel sa inteleg ce a vrut omu sa faca pt a vedea ce trebuie scris la comentariu... Deci calculele, daca aveti alte idei, ziceti, eu le implementez, le testam impreuna.

 

Spor mare

All_xxx_pairs.mq4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

intra la biblioteca virtuala de la ase, desi nu cred ca te vor ajuta foarte mult, dupa parerea mea trebuie sa incepi de la microeconomie si apoi sa treci la macroeconomie, oricum pt stiri gasesti explicatii foarte detaliate pe forexfactory nu cred ca iti trebuie carti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

@Tavi_Star si Tradelover ma tot uit pe thread-ul asta de vreo saptamana.

Ma mai uit si aici:

http://forum.vamist.com/Strategie-3h-t1050.html&pid=4178

la ce a scris mfx despre "klasternaya_mashka". El a pus si indicatorul dar este un ex4 nu poate fi deschis.

Eu am sa las prima versiunea originala a acestuia in format "mq4" asa ca poate fi citit. Nu stiu din ce motive nici indicatorul acesta rusesc nu functioneaza.

Acolo vad o singura curba desi indicatorul ia in considerare mai multe perechi.

Se poate face chestia asta si pentru all_xxx_pairs?

sau mai exact poate vrea sa ne spuna Tavi_Star sau Tradelover cum se poate tranzactiona pe "All_xxx_pairs"?

De exmplu mie pe un cont mini nu-mi arata nimic, iar pe unul standard imi spune ca "less data-AUDUSd 240 2048"

si mai da nu stiu ce erori pe la experts. Voua va mai functioneaza indicatorul asta.

Evident trebuie sa ai un broker care chiar are perechile respective pe care le introduci in corelatie. daca nu are de exemplu CHF/JPY atunci nu-tiva arata curba respectiva.

Ideea de a tranzactiona dupa cum arata in imaginile puse de mfx este interesanta dar nu vad cum poate fi aplicata cu "All-xxx_pairs". La "All-xxx-Pairs" am in total 8 curbe. Care este mai importanta decat care? Se vad foarte bine corelatiile si interferentele curbelor dar daca iau in considerare o defazare a unei perechi ..posibil sa ignor o alta pereche.

Daca sunt pe Eur/Usd curba Eur /Usd urmareste practic candelele de pe time frame-ul respectiv.

 

 

Bafta multa.

Klasternaya_Mashka.rar

post-768-1215259408_thumb.png

post-768-1215259416_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Din cate imi aduc aminte, eu am modificat un indicator scris de un rus, fara sa imi bat capul ce a scris ala inauntru, si cum a ajuns la formulele alea complicate. Daca o sa va uitati in sursa indicatorului, am pus si comentariile de rigoare in interior. Daca ceva nu merge, nu dati vina pe mine, ci pe rus :smile:, rusii sunt intotdeauna capul tuturor relelor (grrr, tradelover meschin!).... Deci tot ce pot sa zic aici, au baietii de la suport tehnic de la mine o vorba, cand ii suna customerii si ii intreaba de ce nu merge nu stiu ce si nu stiu ce, ei zic: "din cauza de RTFM!".... (**)

 

Asa si cu indicatorii astia, poate daca va uitati oleaca prin sursa va prindeti ce si cum, de exemplu partea cu adaugatul lui "m" la conturile mini de la IBFX ar trebui sa fie explicata prin toti indicatorii mei care folosesc nume de instrumente in sursa. Tot asa cum la S&P a trebuit sa scrii numele exact, tot asa, ar trebui sa stii ca conturile mini la unii brokeri (ca IBFX) nu tranzactioneaza instrumente ca EURUSD, GBPJPY, etc, ci cu totul ALTE instrumente, numite EURUSDm, GBPJPYm, etc. Alea sunt ALTE instrumente. Ca valoarea instrumentului respectiv e tot in dolari, ori in euro, etc, asta e alta poveste. Dar sunt ALTE instrumente financiare, cu alta valoare a lotului, cu alti parametrii, cu alt spread, etc.

 

(** RTFM = Read The Fucking Manual)

 

later edit: daca pare neclar ce am vrut sa zic, acest post combina raspunsul la doua issues, cea de mai sus, si cea de pe treadul ce analiza, USD[/acronym]-JPY-t1664.html&view=findpost&p=7881#entry7881"]aici.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.