Sari la conținut

Indicatori Metatrader 4 : Zup


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Marco, Marco, ce fel de documentatie ai nevoie la el?!

Ai mai intrebat si intr-un post mai devreme si nu stiu exact ce nu pricepi.

daca ai citit in primele posturi, FlyHIGH si maslow au scris foarte clar instructiunile de folosire a indicatorului. Le-am mai atasat si eu aici, daca asta ai nevoie.

Daca nu, probabil ca vrei sa intrebi la ce-o fi bun acest indicator?

Incearca sa gaseasca, paternurile de reversal specificate de gartley, scott carney, larry pesavento. Nu trebuie sa modifici nimic la el, il atasezi la grafic pe mt4 la orice tf si el iti picteaza automat paternurile, daca le gaseste.

 

Exista materiale multe pe internet si carti, daca te intereseaza aceste paternuri; despre ele o sa mentionez si eu in strategia simpla de reversal despre care am inceput sa scriu.

mai vezi si posturile lui kamyar si shadow de pe forex-tsd, despre harmonic patterns.

 

De ce acest indicator? ptr. ca e singurul gratis de pe internet, care picteaza cumva aceste paternuri.

Este indicatorul cel mai bun in materie? tradelover a explicat frumos despre hibele indicatorului pe partea de programare, intr-un post anterior.

Eu o sa-ti explic si alte probleme si o sa te las sa studiezi restul detaliilor singurel.

paternurile astea trebuie sa aiba niste proportii fibonacci foarte clare, ca sa poata sa functioneze. Si asa ele functioneaza cu o anumita probabilitate...

Probleme:

-zup nu picteaza "fluturii" (cum numea cineva pe acest thread, mai inainte,aceste paternuri) cu ratiile fibo corecte ci le picteaza cu orice ratie; asta e un mare dejavantaj ptr. un trader mai putin avizat

-zup lasa sa se extinda paternurile intr-un dreptunghi rosu, problema deasemenea f. mare ptr. traderi neavizati.

Indicatorul ar trebui sa traseze paternurile doar daca au ratiile fibo corecte, asa cum sunt ele mentionate in manuale. Daca ai nevoie de manuale o sa le uploadez pe undeva.

Daca ar picta paternurile alea corect, atunci n-ar trebui ca paternurile sa se extinda in vreun dreptunghi si probabilitatea de functionare a paternurilor ar fi f. mare.

 

 

alte detalii, poate utile in formarea ta ca trader (legat de problemele pe care ziceai ca le ai, intr-un alt post):

Eu personal am trasat manual multe sute de paternuri, inainte de a apare zup si un alt indicator care functioneaza mai bine decat zup, dar e pe bani.

Si din ce am studiat, paternurile astea au un rr foarte bun si un procent foarte bun de profitabilitate (eu as avansa chiar un procent de 80%)

Cunosc f. multi traderi profesionisti care folosesc doar aceste paternuri in tranzactii; nimic altceva! Asa ca daca te intereseaza, spor la invatat!

 

 

NU ai documentatie la el??Ar fi de folos.:D>-

ZUPInstructions.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de faptul ca traseaza paternuri chiar daca nu au ratiile fibo "corecte"...se poate remedia chestia asta din setarile indicatorului sau chiar din programarea lui?...sa deseneze doar daca se indeplinesc strict nishte conditii...de fapt tind sa cred ca e mai "lejer" in conditii...adica mai trebuie eliminat din ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea se poate remedia din setari.

Doar cel care l-a creat, sau un alt programator ar putea sa modifice indicatorul ca sa picteze corect gartley.

Oricum v67 traseaza paternurile doar daca ele contin ratii fibo, e un pas inainte...

Poate vedem o vers. viitoare care sa le traseze si cu ratiile fibo care trebuiesc, nu doar cu orice ratii fibo.

 

 

 

Apropo de faptul ca traseaza paternuri chiar daca nu au ratiile fibo "corecte"...se poate remedia chestia asta din setarile indicatorului sau chiar din programarea lui?...sa deseneze doar daca se indeplinesc strict nishte conditii...de fapt tind sa cred ca e mai "lejer" in conditii...adica mai trebuie eliminat din ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Moderators

Versiunea 4.8 (ultima de care m-am ocupat la momentul respectiv) avea o obtiune de setare a culorilor pentru gartleyuri. Adica el le trasa incontinuare pe toate, dar cele cu ratii fibo erau scrise cu alte culori. Exisatau parametrii de culoare pentru paternuri, adica. Nu se puteau scoate, dar se putea seta in acest sens culoarea "celorlalte" sa fie cat mai putin vizibila (gri inchis, sau asa ceva) si asta rezovă complet problema. Ele sunt inca acolo, dar se vad foarte putin, ori chiar deloc (se pot face negre).

 

Nu cred ca facilitatea a disparut in versiunile noi. Cautati si vedeti, s-ar putea ca asta sa fie solutia de care aveti nevoie. Eu nu ma mai ocup de ZUP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

am gasit un "patch" :D ptr. zup v_67 la forex[/acronym]-tsd.com/harmonic-trading/885-price-patterns-gartley-butterfly-bat-11.html"]http://www.forex-tsd.com/harmonic-trading/...fly-bat-11.html pe care l-am atasat

indicatorii zic ce patern gartley a gasit, zona in care paternul este inca valid, riscul, alert cand paternul se formeaza si alt alert daca paternul nu a functionat.

Poate ptr. traderii incepatori era bun si un info ptr. sl/tp ca ptr. rr are

 

 

 

Apropo de faptul ca traseaza paternuri chiar daca nu au ratiile fibo "corecte"...se poate remedia chestia asta din setarile indicatorului sau chiar din programarea lui?...sa deseneze doar daca se indeplinesc strict nishte conditii...de fapt tind sa cred ca e mai "lejer" in conditii...adica mai trebuie eliminat din ele.

ZUP_WRR_INFO.zip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

update la zup.

detalii despre noua versiune se gasesc incepind de forex[/acronym]-tsd.com/harmonic-trading/885-price-patterns-gartley-butterfly-bat-19.html"]aici.

setarile pe care le folosesc pentru zup 73 sunt urmatoarele:

- ExtDeviation = 13

- ExtBackstep = 34

- ExtFiboDinamic = true

- ExtLabel = 2 (pentru punctele recomandate pe intrarea pe noua unda)

ZUP_v73.rar

zz_8_zup71_metka_.rar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rind alta varianta de zig zag, asta ma interesa pe mine in primul rind. pentru restul citeste pe tsd, am pus link spre thread-ul de acolo.

 

Ce diferenta e intre zup 4...si zup 73??? Sunt mai precise ratiile fibo, zig zagurile etc?? sau mai are si alte elemente pe care versiunile vechi nu le are?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.