Sari la conținut

Strategii pentru alte platforme


scrappy

Postări Recomandate

Are cineva o strategie pentru platoforma de pe forex.com ? am incercat si eu metatrader dar nu mi s-a parut cine stie ce + ca acolo nu arata cotatiile la fel fata de forex.com si in general n-am stiut ce sa fac din cauza multitudinii de indicatori care sunt pusi la dispozitia utilizatorului

 

astept raspuns ms !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Nu ma mir ca pana acum nu ai primit nici un raspuns si nici nu cred ca o sa primesti vreunul care sa te satisfaca.

 

De ce crezi ca o strategie sau sistem trebuie sa fie diferita de la un broker la altul? Iti inchipui ca la forex.com o sa creasca dolarul si la un alt broker o sa scada? Poate ca in decurs de cateva secunde directiile cursului sa fie diferite, dar pe termen mai lung...

E normal cotatiile sa fiecare diferite la brokeri diferiti, pentru ca fiecare foloseste alti market makeri, adica isi iau cotele din locuri diferite si e imposibil ca acestea sa coincida in totalitate. Dar directia preturilor este aceeasi, indiferent de broker (desigur, presupunand ca acesta e cinstit).

Mi se pare absurd sa iti inchipui ca un sistem, de exemplu box play, e diferit in functie de broker. Poate difera cotatiile, dar ideea de la baza tranzactiei e aceeasi. Nu are nici o importanta daca cumperi, sa zicem, la pretul de 1,2345 oferit de forex.com sau la pretul de 1,2346 oferit de alt broker, atata timp cat TP-ul tau e la aceeasi distanta.

Orice sistem coerent trebuie sa functioneze indiferent de brokerul la care faci tranzactiile.

 

Poti sa-ti faci analiza pe platforma care ti se pare cea mai potrivita si sa faci tranzactiile la ce broker iti convine.

 

Oricum, referitor la forex.com, probabil ca daca ai cauta mai mult pe internet ai gasi informatii interesante...

 

Referitor la multitudinea de indicatori de pe metatrader, vestea buna e ca ceea ce ai vazut pana acum nu reprezinta poate nici 10% din indicatorii existenti pentru aceasta platforma.

Ai luat in calcul posibilitatea ca inainte de a tranzactiona sa citesti o carte, sau un articol, sau orice alta sursa de informare pentru a-ti forma singur o parere despre ce face fiecare indicator, care sint punctele lui tari si cele slabe? Poate ca nu ar fi rau sa abordezi problema si din punctul asta de vedere.

Sa presupunem ca iti va oferi cineva o strategie "pentru forex.com", care acum functioneaza perfect, e pe un TF care iti convine, etc etc. Dar daca maine piata se comporta diferit, ce faci? O sa ceri din nou ajutorul altora? In caz ca nu stii inca, forexul chiar e o afacere, nu un joc iar noi pana la urma asta sintem, concurenti. In ce afacere crezi ca te poti duce la concurent si acesta sa-ti explice toate detaliile care l-au ajutat pe el sa aiba succes? Chiar daca o face, crezi ca va fi cineva dispus sa iti bage bani in buzunar fara ca tu sa faci nici un efort, in afara de acela de a cere ajutor? Eu ma indoiesc, dar poti incerca...

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Sa presupunem ca iti va oferi cineva o strategie "pentru forex.com", care acum functioneaza perfect, e pe un TF care iti convine, etc etc. Dar daca maine piata se comporta diferit, ce faci? O sa ceri din nou ajutorul altora? In caz ca nu stii inca, forexul chiar e o afacere, nu un joc iar noi pana la urma asta sintem, concurenti. In ce afacere crezi ca te poti duce la concurent si acesta sa-ti explice toate detaliile care l-au ajutat pe el sa aiba succes? Chiar daca o face, crezi ca va fi cineva dispus sa iti bage bani in buzunar fara ca tu sa faci nici un efort, in afara de acela de a cere ajutor?  Eu ma indoiesc, dar poti incerca...

Bafta.

Daca tu consideri ca in piata forex exista concurenta atunci care mai este scopul acestui forum ? Din pct. meu de vedere concurenta pe forex este nula pentru ca nimeni nu fura painea nimanui de la gura ! Presupun ca pe acest forum s-au strans mai multe persoane pt a putea sa se ajute intre ele nu pentru a se intepa si a ascunde informatiile importante si a le afisa pe cele mai putin importante ... am mai citit forumuri despre forex dar am optat sa raman pe acest forum unde am gasit informatii care m-au ajutat ! daca vrei intradevar concurenta iti recomand alt forum unde toata lumea se cearta pe tema forex si toti se cred unu mai bun ca altu si atunci probabil ca o sa ai concurenta !

 

no offence pentru reply-ul asta dar asta e parerea mea ! (nu l-am scris cu scopul de a intarata pe nimeni si pentru a face sa inteleaga ca si cei care sunt la inceput au nevoie de indrumarea celor mai experimentati sau mai putin experimentati)

 

P.S. gogu in restul post-ului care l-ai scris iti dau dreptate in afara de ceea ce am citat ...

 

bafta la pips !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrappy,

Ai auzit vreodata, in legatura cu forexul, expresia "zero sum game"? Probabil ca nu, pentru ca altfel nu te-ar fi deranjat remarca mea la concurenta, asa ca da-mi voie sa-ti explic pe scurt ce inseamna. Excluzand comisioanele brokerilor, suma pierderilor este egala cu suma castigurilor. Cu alte cuvinte,pentru ca tu sa castigi, cineva trebuie sa piarda. Cum ti se pare, e concurenta sau nu? Atunci cand fiecare dolar sau euro pe care vrei sa-l castigi in forex este castigat de la altcineva, despre ce e vorba?

 

Ai spus ca "Nimeni nu fura nimanui painea de la gura". E adevarat. Dar cred ca daca o sa te uiti atent la ce se intampla in piata, s-ar putea sa-ti reamintesti fabula cu vulpea si corbul... Nu ne furam painea, dar ne luam banii cu cea mai mare placere, atunci cand celalalt nu e atent... Avantajul, daca pot sa-l numesc asa, este ca nu iti cunosti "victima", nu stii cine a pierdut ca sa castigi tu si nu iti faci probleme din cauza asta.

 

Nu e concurenta obisnuita, in care pot sa spui relativ cu exactitate "asta e concurentul meu si trebuie sa fac ceva sa-l depasesc", dar ma gandesc ca in cazul asta cu atat mai mult trebuie sa fi alert.

Desigur, in cazul conturilor mici tranzactiile se efectueaza contra brokerului, dar scopul fiecaruia este sa depaseasca acest stadiu.

 

Nu stiu de ce imi recomanzi alt forum, "unde toata lumea se cearta pe tema forex si toti se cred unu mai bun ca altu si atunci probabil ca o sa ai concurenta !" Ti s-a parut ca vreau sa ma cert cu tine? Imi pare rau daca ai inteles asa. Iar "bunatatea" fiecarui trader nu cred ca se masoara dupa cata galagie face, si-o masoara fiecare la sfarsitul lunii, atunci cand isi verifica balanta.

 

O sa incerc sa repet ce am vrut sa spun, de data asta sub alta forma.

Sint incepator, tranzactionez la forex.com care au o platforma diferita de restul brokerilor si vreau sa am o strategie profitabila. Sa presupunem ca asa cum pot sa postez pe forumul asta si sa recomand alte forumuri, pot la fel de bine sa gasesc pe respectivele forumuri postate suficiente strategii, care sa-mi permita sa aleg una care mi se pare apropiata de scopurile mele si care sa poata fi aplicata pe platforma pe care tranzactionez. Se gasesc astfel de strategii si pe forumurile in limba romana, nu numai pe cele in engleza.

Daca mi-ar place un anumit sistem dar nu as putea sa fac analiza pe platforma mea mea, (majoritatea sistemelor sint construite in jurul metatrader sau visual trader), atunci as face analiza pe platforma pentru care a fost proiectat sistemul, conectandu-ma la serverul unui broker care are cotatiile cat mai apropiate de forex.com. As mai incerca, pe cat posibil, sa inteleg despre ce e vorba, sa nu aplic sistemul respectiv ca un robot.

Si daca as avea probleme (care sigur or sa apara), as cere ajutor. Tuturor. Autorului sistemului, pe toate forumurile pe unde postez, tuturor traderilor cu care sint in contact. "Uite, aplic sistemul cutare, am facut asta si asta, dar mi se pare ca ceva nu merge bine. Ce parere aveti? Am aplicat bine sistemul? Unde am gresit? Se putea intrerpreta altfel cutare lucru? etc etc."

 

Acum permite-mi te rog sa reformulez intrebarea ta initiala, schimband putin cuvintele dar pastrand sensul, cel putin asa cum l-am perceput eu.

 

"Vreau o strategie pentru brokerul X, pentru ca metatrader e varza si are prea multi indicatori despre care habar n-am ce fac."

Cum ti se pare? Tu ce-ai raspunde la o astfel de intrebare?

 

Probabil esti incepator. Probabil ai alt domeniu in care te pricepi bine, sau inveti pentru a fi bun. Daca e asa, gandeste-te ca si forexul e la fel, si aici trebuie sa faci niste eforturi pentru a fi profitabil. Si cu cat iti dai seama mai devreme ca oricat ajutor ai primi de la altii, singura persoana pe care te poti baza esti tu, cu atat mai repede o sa fi pe drumul cel bun. Pana la urma, ne-am apucat de forex pentru a fi independenti, cel putin din punct de vedere financiar. Si cum sa fi independent daca vrei sa-ti spuna altcineva ce sa faci?

Sau poate gresesc, si pentru tine forexul nu e o profesie, ci doar o gasca cu oua de aur... Tu stii mai bine.

 

Bafta la pipsi!!

  • Upvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.