Sari la conținut

Strategie FM


Fata Morgana

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 1 lună mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...

Fata Morgana, poţi să-mi spui dacă am înţeles bine: în principiu, ieşirea dintr-o tranzacţie se face când este atins SL, SL care evoluează o dată cu indicatorul price channel stop?

In principiu, da.

Uneori insa, daca am intrat contra trendului, eu ies si atunci cand o miscare stagneaza prea mult timp, mai ales daca am atins un + semnificativ. Si, de obicei, inchid tranzactiile care sunt pe + vineri seara, nu le las peste weekend.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aproximativ o lună folosesc strategia ta pe Daily EUR/USD şi n-am avut până acum nici o singură tranzacţie din care să ies în pierdere - (e drept am avut doar 5 tranzacţii în total). Până acum cu această strategie mă simt cel mai comfortabil. Celelalte pe care le-am încercat, fie erau prea complicate, fie dădeau prea multe semnale false, fie trebuia să fii cu ochii pe grafice tot timpul, s.am.d.

 

Singura problemă pe care o aveam era cu stop loss-ul. Nu ştiam cum e mai bine, să-l modific după schimbările price channel stop de pe graficul de o oră sau după cel daily. Mi se părea că pe daily avansează foarte greu şi că de cele mai multe ori, înainte să ajung pe breakeven, trade-ul ar fi putut deveni negativ. Însă, nici modificarea SL în funcţie de graficul H1 nu a fost cea mai bună soluţie pentru că de cele mai multe am ajuns să fiu scos din tranzacţie destul de devreme.

 

De săptămâna viitoare am să încerc două mici reguli: adaptarea SL în funcţie de graficul H4 şi introducerea unei reguli din strategia lui LazyPawn - când am semnal voi intra cu două ordine (dacă până acum intram cu un lot, acum voi intra cu două de 0.5). Primul va avea un SL fix (în jur de 40 - 50 pipsi) iar celălalt va rămâne adaptabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Semnale:

Semnal long cand lumanarile HA descendente (rosii) au atins canalul desenat de PriceChannel si apoi isi schimba culoarea in albastru.

SL – la valoarea indicata de PriceChannel (dunga albastra subtire de jos).

 

Semnal short cand lumanarile HA ascendente (albastre) au atins canalul desenat de PriceChannel si apoi isi modifica culoarea in rosu. SL – la valoarea indicate de PriceChannel (dunga albastra subtire de sus).

 

De obicei, HA da semnal mai devreme, dar uneori HA si PriceChannel_Stop dau semnal in acelasi timp.

 

Semnalele sunt cu atat mai corecte cu cat timeframele folosit este mai mare (4 h sau mai mult). Asta cand piata e in range. Cand piata treneaza, e choppy, semnalele date in aceasta perioada nu sunt urmate de miscari ample si riscul de a atinge SL este mare.

 

De aceea, am adaugat un filtru, care sa ajute la eliminarea semnalelor false: TriggerLinesAlert.

 

Daca va asteptati la descrieri a forumulelor matematice care stau la baza indicatorilor folositi, :) imi pare rau, dar nu ma pricep.

TLA isi schimba culoarea din albastru in rosu cand identifica o crestere a pretului si din rosu in albastru cand isi identifica o scadere.

 

Pentru mine, cel mai bun mod de a folosi TLA ca filtru este sa iau doar semnalele care corespund unei valori ridicate pentru TLA atunci cand intru short si invers, o valoare scazuta, cand intru long.

 

 

Daca pretul merge in directia scontata, mut SL-ul la valorile indicate de PriceChannel_Stop (punctele cyan sau magenta mici).

Ca urmare a unei intzelegeri anterioare cu tine :( reiau nedumerirea mea

 

Anume, care este exact semnalul

A) cand lumanarea atinge price channel

B) cand isi modifica ''dansa'' culoarea?

C) apoi lumanarile tre sa atinga canalu oricum sau numai cu corpul intreg

D) trebuie sa asteptam sa se inchida lumanarea in chestiune sau semnalul e dat si in timpul desfasurarii lumanarii

D1) sau la culoare schimbata.

 

Imi pare rau da eu fara un semnal clar nu pot folosi sistemu, (de fapt fara semnal clar nu exista sistem, doar ma uit la ecran si ... gata imi dau seama dupa 15 minute, cand nu mai e volatilitate ca tre sa intru si eu :D.

 

 

Ash dori sa explici mai pe larg te rog.

 

PS Daca cineva a intzeles clar semnalul de intrare si nu isi pune intrebarile de mai sus il rog sa incerce sa posteze ceva relevant.

 

Multzumesc tuturor,

 

3CENT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca sunt adeptul breakout si trend eu vad altfel semnalele date de pricechannel

 

folosessc pe chart 2 indicatoare pc, unul din ele cu shift 3-7

-semnalul de buy e dat cand pc>pcshift, stop loss initial pe linia mediana, trailing pe linia down a pc.

-semnalul sell e dat cand pc

inca nu am gasit un filtru adecvat dar va tin la curent.

spor la pips

 

ps. in imagine e strecurata o greseala profitul la pozitia sell e de fapt -160

post-1-1165173667_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.