Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
* * * * * 1 votes

Pivot points

• This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1 Ares

Ares

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 13 posts

Posted 19 October 2006 - 11:49 PM

Am o nelamurire maaaaare de tot . citeam pe babypips despre rezistenta si suport am inteles stiu ce sunt dar cum calculeaza rezistentele si suportul? am luat un calculator de pivot daca are cineva nevoie il uploadez dar nu stiu cum sa il folosesc . Stie cineva sa imi dea o cale mai buna spre intelegerea acestor lucruri ?
  • 0

#2 black ice

black ice

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 42 posts

Posted 20 October 2006 - 12:02 AM

Nu are rost să calculezi singur pivotul sau rezistenţele. Sunt indicatori care fac automat lucrul ăsta. Am ataşat indicatorul pe care îl foloseam eu - FiboPiv v3.

Attached Files

• 0

#3 dr4gos

dr4gos

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 16 posts

Posted 22 October 2006 - 03:56 PM

Tot un indicator pentru pivotpoints cu posibilitatea de a preciza ora la care incepe ziua de trading.
  • 0

#4 Ares

Ares

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 13 posts

Posted 24 October 2006 - 02:05 AM

Multumesc mult , m-am pus sa studiez :)
  • 0

#5 vladv

vladv

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 285 posts

Posted 20 February 2007 - 12:32 PM

Pivotii sunt o metoda de a calcula posibilele zone de suport si respectiv rezistenta ale pretului.
  • 0

#6 scrappy

scrappy

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 40 posts

• Tranzactionez din 2006

Posted 27 February 2007 - 04:05 PM

Pentru tine Ares am cautat ca sa nu mai ai dubii despre cum se calculeaza suportul rezistenta si pivotul si daca ti neaparat sa le calculezi manual ... uite aici :

Pivot = High+Low+Close / 3 (fractie)

Rezistenta = R1 = 2 x Pivot - Close
                 R2 = (Pivot-Suport1) + Rezistenta1
                 R3 = 2xPivot - (High-2Low)

Suport = S1 = 2xPivot-High
             S2 = Pivot - (Rezistenta2-Suport1)
             S3 = 2xPivot -(2xHigh - Low)

Daca ai ceva nelamuriri desi ... nu prea cred ca ar exista ... am fost destul de explicit pui reply :D bafta
  • 0

#7 jomy_2006

jomy_2006

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 5 posts

Posted 05 March 2007 - 06:06 PM

un indicator care ar desena doar pivotul luand ca date de intrare doar ziua precedenta cum ar arata?
  • 0

#8 tavi_star

tavi_star

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 418 posts

Posted 25 April 2007 - 05:17 PM

un indicator care ar desena doar pivotul luand ca date de intrare doar ziua precedenta cum ar arata?

• 0

Trading is hard and will only work after years and years of blood, sweat and tears!

#9 tavi_star

tavi_star

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 418 posts

Posted 25 April 2007 - 10:24 PM

In atas gasiti cam toti indicatorii cu pivoti. Multi. Fiecare dintre noi are anumite preferinte. Eu prefer RD-PivotLinesOld. De ce. Imi pot seta ce anume sa vad pe chart: pivotii pricipali, intermediari sau camarilla.
Ce e important - pt. mine - apar decat pt. ziua curenta, nu mai umplu chartul pe toate zilele. II setez sa apara decat pe chartul de o ora. Pe alte intervale de timp am setati alti parametrii.

Perechile reactioneaza bine la pivoti daca privim graficele. Dar daca trasam open daily pentru sesiunile precedente observam ca de fapt reactia nu prea este la pivoti.

Daca tinem cont de open daily, de media zilnica de miscare a unei perechi si de pivoti sistemul este mult mai complet.
  • 0

Trading is hard and will only work after years and years of blood, sweat and tears!

#10 geocri

geocri

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 2 posts

Posted 09 November 2007 - 08:00 PM

In atas gasiti cam toti indicatorii cu pivoti. Multi. Fiecare dintre noi are anumite preferinte. Eu prefer RD-PivotLinesOld. De ce. Imi pot seta ce anume sa vad pe chart: pivotii pricipali, intermediari sau camarilla.
Ce e important - pt. mine - apar decat pt. ziua curenta, nu mai umplu chartul pe toate zilele. II setez sa apara decat pe chartul de o ora. Pe alte intervale de timp am setati alti parametrii.

Perechile reactioneaza bine la pivoti daca privim graficele. Dar daca trasam open daily pentru sesiunile precedente observam ca de fapt reactia nu prea este la pivoti.

Daca tinem cont de open daily, de media zilnica de miscare a unei perechi si de pivoti sistemul este mult mai complet.

cum pot sa downloadez carte lui john person
  • 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.