Sari la conținut

How difficult is it to lose money?


Postări Recomandate

  • Moderators

Concursul acesta ar fi foarte interesant daca ar fi si serios. Din pacate este doar propaganda. Nu castiga nimeni nimic, cei din fruntea topului sunt fake. Adica nu sunt persoane reale, ci nume generate de computer. Singurul care castiga din asta e brokerul respectiv, de altfel niste anonimi, cu requote care dureaza de la 10 secunde si pana la cateva minute ori mai mult, cu capital extrem de mic, etc. etc.

 

Eu sunt conspirationist. Si cand ma uit la pagina astora, imi vin in cap o gramada de ganduri.

 

1. De ce nu exista nici un link spre concursul respectiv din pagina principala de web a brokerului? Concursul este accesibil numai acelora care "stiu" linkul, adica chichitza cu "/contest", si din pagina rusilor.

 

2. De ce o companie americana, intabulata si reglementata de forurile din US are un concurs la care participa 99% rusi? Daca nu este atac impotriva rusilor :D, ori un mod al amelocilor de a trage ceva bani de la rusnaci (multi fraieri vor citi despre aia 90%, hihi, care au terminat cu profit si vor cadea in plasa, investind bani reali), atunci sigur este vorba de un generator automat de nume rusesti, in felul acesta se explica de ce pe majoritatea celor pe care ii cheama Sergey ii mai cheama si Vasilievici, sau Vladimirovich, si toate fetele cu prenume Tatyana care s-au inscris la concurs au al doilea prenume Vladimirovna. (adica indivizi cu nume de familie diferite, dar cu cate doua prenume identice apar foarte frecvent, mult mai frecvent decat in realitate). Cei care ma stiu de pe doizece.ro stiu ca aveam si eu un generator de nume romanesti, care genera nume pe aceeasi tipologie, mixand nick-urile userilor de acolo, ieseau niste combinatii beton. Rusii au nume mult mai variate decat acelea pe care le stiu americanii.

 

3. De ce motorul lor de cautare nu gaseste in baza de date cu participantii la concurs numele celor de pe primele trei locuri? (precum si aproape toate numele celor de pe primele pagini, daca dati un search dupa nume comune rusesti ca Igor, Yuriy, Sergey, Ivan, Olga, Tatyana, etc, primii care se afiseaza au scoruri de la 2500 sau 3000 in sus, cand primele pagini de top ABUNDA de indivizi cu aceste nume, chiar pe cel de pe primul loc, care are azi 1000, il cheama Yuriy). Simplu: pentru ca exista o baza de date cu cei care participa la concurs in mod real, si o alta baza de date cu cei care sunt fake. Dintr-o "oarecare regretabila scapare", motorul lor de cautare cauta numai in baza de date cu utilizatori reali. Daca creati un user, el va fi gasit de search, dar cea mai mare parte dintre rusii de la inceputul ori de la sfarsitul topului nu sunt gasiti de search-ul lor. Probabil ca e normal, atat timp cat cealalta baza de date nu e stocata efectiv, ci doar generata prin mixare de nume rusesti, motorul de cautare nu are de unde sa le gaseasca. Totusi multi rusi din lista sunt gasiti de search, ceea de demonstreaza ca nu e o chestie de code page sau unicode (poate unii si-au scris numele cu litere rusesti, adica).

 

4. Asta e cea mai obiectiva: Cum putea cel din fruntea topului sa faca 1400 in prima zi de trading? Si asta aduce imediat o alta intrebare, cat se poate pierde? Ai o medie de 2 ordine pe zi, iar daca deschizi 4 nu le mai poti inchide pana a doua zi. Pentru a pierde 5000 de parai la un lot pe order (10 lei pe pip), ai nevoie de 500 de pipsi ca sa ii pierzi pe toti. Impartit pe doua ordere (nu poti juca de doua ori aceeasi valuta) inseamna ca ai nevoie de 250 de pipsi in minus pe order. Cu putin noroc si stiri "favorabile" se poate face intr-o zi cu doua ordere, si iti ramane loc si de inchis. Numai ca ziua de luni nu a fost o astfel de zi, oferind doar 160 de pipsi pe G/U (asta daca ala a fost fenomenal de norocos si a vandut la ora 2.25AM cand era minim cumparand apoi la ora 17:38 cand era maxim, pentru ca in rest limitele au fost mai mici) si 120 de pipsi pe E/U (in aceleasi conditii de noroc "imbecil de chior", sau poate genialitate... dar cu maximele si minimele la alte ore). Orice alte combinatii dadeau pierdere mai mica. Dupa matematica mea, 1400+1600+1200 face 4200. Oricat te-ai scarpina, nu mai ai de unde sa scoti 800 de parai. Daca a pus mai mult de doua biduri, atunci nu le-a mai putut inchide in aceeasi zi. Deci cel din fruntea topului dupa prima zi de concurs, pe care - repet - motorul lor de search nu il gaseste in lista de participanti, a mai plecat si cu un handicap de aproximativ 800 de dolari mai putin, adica el nu a jucat de la 5000 in jos ca toti ceilalti, ci de la 4200. Ori poate or fi inventat astia un mecanism de a face pierdere de 12 dolari per pip per lot... (in afara de EUR/GBP, ca asta nu participa la concurs).

 

Deci sfatul meu: jucati, e instructiv. Dar sa nu va asteptati sa primiti vreun ban, chiar daca terminati toti cei 5000 in 10 secunde, vor fi in mod cert trei rusi care vor termina inaintea voastra, probabil in 7 secunde, 8 secunde si 9 secunde. Sunt curios ce va apare la interviuri, pentru ca acolo se vorbea si de interviuri cu castigatorii. By the way, ultima editie a fost castigata de 3 femei !!!! toate din Rusia, dintre care pe doua le chema Elena (nume rusesc nu foarte comun, si de obicei rusii autentici il ortografiaza altfel!) Uimitor de altfel cat de multe femei participa la un astfel de concurs, exact 50% din totalul participantilor (bun generatorul ala, pe bune! hihi)...

 

O alta abordare a problemei (pentru cei cu veleitati hackeristice, pentru editia urmatoare a concursului, pentru ca acum tocmai ma uit la cel de pe primul loc si vad ca mai are de pierdut 600 de parai, deci nu mai aveti sanse de data asta):

 

Sa zicem ca tot ce am scris mai sus e doar paranoia, si ca brokerul e cinstit, urmarind doar sa intre pe piata rusa si sa le ia banii rusnacilor, mama lor de comunisti! :D

 

Faceti 8 useri. Regulamentul nu interzice. Ba chiar stimuleaza, spunand ca atunci cand ati uitat parola puteri recrea contul si puteti sa o luati de la inceput. Daca va uitati in lista de participanti veti descoperi multe dubluri. Ca sa nu aveti dubii, faceti un user pe numele propriu si alti sapte pe numele prietenilor. Daca castigati cu unul dintre ei, sunt sigur ca prietenul, pus in fatza faptului implinit, nu se va opune sa va dea datele in schimbul a unei parti din premiu :D. Si sa nu ma bateti la cap cu furtul de identitate, ca stiu si singur, hihi... Ori faceti cum vreti, important e sa aveti 8 useri.

 

Bun. Programul de tranzactionare ofera 7 perechi valutare, dar in situatia in care puteti pune doar doua ordere pe zi in medie, nu merita sa va bateti capul cu NZD, AUD sau chestii de astea, ca nu faceti multi pipsi pe zi. Toate perechile sunt impotriva dolarului. Deci mizati cu patru conturi pe cresterea dolarului, cu celelalte patru pe scaderea lui. Puneti la fiecare un bid pe EUR si unul pe GBP, mixat buy contra sell. Eventual cu cateva ore distanta intre perechile de conturi, poate prindeti spike-uri mai mari.

 

Exemplu: la ora 7 cumpar pe primul cont E/U si G/U si vand pe al doilea cont E/U si G/U, la ora 9 fac aceeasi chestie cu conturile 3 si 4, la ora 12 o fac cu conturile 5 si 6, iar la ora 13 repet figura cu ultimele doua conturi.

 

Cand se apropie inchiderea zilei, patru conturi se vor duce la vale, patru se vor duce la deal. Pentru oricare din zilele trecute, aceasta metoda ar fi dus patru conturi sub 3500 si 4 conturi peste 6500, oricum am fi ales orele. Astazi spre exemplu, doua conturi s-ar fi dus sub 3000 (si desigur cele doua complementare peste 7000 intr-o singura zi de trading), iar cu niste ore convenabile se putea ajunge chiar la 2500 (si 7500 pe contul complementar).

 

Renuntati la cele patru conturi care s-au dus la deal. Le uitati, bye bye! La cele care s-au dus la vale le inchideti bidurile (ati epuizat cele patru tranzactii posibile) si asteptati ziua urmatoare, cand repetati figura cu cele patru conturi care au pierdut, doua conturi mizeaza pe scaderea dolarului, doua conturi mizeaza pe cresterea lui.

 

Daca nu reusiti sa lichidati unul dintre cele patru conturi (sa zicem ca au 3000 si miscarea zilei nu e suficienta sa le omoare pe doua dintre ele, ori nici macare pe cel cu cea mai mica suma) in a doua zi de trading, atunci veti avea doua conturi care se duc in sus spre 5000 la loc, iar alte doua se duc de la 3000 spre zero (sa zicem ca se opresc pe la 1000), si va ma trebuie o a treia zi de trading cu cele doua conturi cu sume minime (vor tranzactiona unul impotriva celuilalt a treia zi) ca sa castigati premiul cel mare.

 

Easy huh? Oh, nu, mersi, stiu ca sunt un geniu... Nu trebuie sa imi multumiti ;)... Metoda... se practica... Adica nu ca e practica metoda, vreau sa zic ca se practica CHIAR ACUM, sub ochii vostrii, in editia curenta a concursului! Ia uitati-va in top. O sa vedeti ca pe ultimele pagini (aia cu peste 7000) apar nume care apar si pe primele pagini (aia sub 3000). De asemenea, asta explica procentul mare (peste 40% ????) de indivizi care termina cu bani in plus, desi vor sa piarda. Pentru un cont care se duce in jos, exista unul care se duce in sus, al aceluias individ. E in mod cert prima idee care ii vine in cap oricarui trader, sa faca doua conturi si sa tranzactioneze unul impotriva celuilalt, apoi il opreste de bun pe cel cu bani mai putini. Eventual unul pe numele lui, unul pe numele sotiei/sotului.

 

Hai rusilor, depuneti bani! Uite ce multa lume iese in plus, desi vrea sa piarda. Forexu asta e o mina de aur pentru fraieri ca voi! Hihi. Si disclaimerul e scris undeva maruntzel, pe alta pagina ;)

 

Asta explica si numarul mare de femei (50%?????) inscrise la concurs. Omu baga si nevasta, si prietenii, gagica, amanta ;), etc. Primul meu impuls a fost sa fac un cont pentru mine si unul pentru nevasta si sa merg cu unul pe scaderea dolarului si cu unul pe crestere. Ca nu se schimba trendurile in trei zile... Dar apoi am vazut si multe alte ciudatenii, ca cele descrise mai sus, cu pipsi care produc ca Fat-Frumos, intr-o zi cat altii in 7, fiecare care 12 dolari in loc de 10... si mi-a trecut...

 

Acum astept editia a treia ha ha ha, sa fac vreo 100 de conturi, sa vedeti ce funny o sa fie ;), sa joc toate combinatiile, sa devin milionar... problema principala e de unde iau atatia prieteni reali, ca nimeni nu ma iubeste.... Si trebuie sa fie persoane reale, ca daca dau nume fictive si doamne fereste castig cu vreunul dintre ei, si apoi nu o sa pot sa iau premiul cel mare, imi dau cu tesla in chestiile alea sa iasa copii tamplari, pana la adanci baraneti....

 

Mmmwaaa ha haa ha ha haaaaa....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

 

Fake... 99% sigur...

 

4. Asta e cea mai obiectiva: Cum putea cel din fruntea topului sa faca 1400 in prima zi de trading? Si asta aduce imediat o alta intrebare, cat se poate pierde? Ai o medie de 2 ordine pe zi, iar daca deschizi 4 nu le mai poti inchide pana a doua zi. Pentru a pierde 5000 de parai la un lot pe order (10 lei pe pip), ai nevoie de 500 de pipsi ca sa ii pierzi pe toti. Impartit pe doua ordere (nu poti juca de doua ori aceeasi valuta) inseamna ca ai nevoie de 250 de pipsi in minus pe order. Cu putin noroc si stiri "favorabile" se poate face intr-o zi cu doua ordere, si iti ramane loc si de inchis. Numai ca ziua de luni nu a fost o astfel de zi, oferind doar 160 de pipsi pe G/U (asta daca ala a fost fenomenal de norocos si a vandut la ora 2.25AM cand era minim cumparand apoi la ora 17:38 cand era maxim, pentru ca in rest limitele au fost mai mici) si 120 de pipsi pe E/U (in aceleasi conditii de noroc "imbecil de chior", sau poate genialitate... dar cu maximele si minimele la alte ore). Orice alte combinatii dadeau pierdere mai mica. Dupa matematica mea, 1400+1600+1200 face 4200. Oricat te-ai scarpina, nu mai ai de unde sa scoti 800 de parai. Daca a pus mai mult de doua biduri, atunci nu le-a mai putut inchide in aceeasi zi. Deci cel din fruntea topului dupa prima zi de concurs, pe care - repet - motorul lor de search nu il gaseste in lista de participanti, a mai plecat si cu un handicap de aproximativ 800 de dolari mai putin, adica el nu a jucat de la 5000 in jos ca toti ceilalti, ci de la 4200. Ori poate or fi inventat astia un mecanism de a face pierdere de 12 dolari per pip per lot... (in afara de EUR/GBP, ca asta nu participa la concurs).

Aici gresesti: rezultatele se afiseaza dupa equity. Deci nu trebuie neaparat sa inchizi ordinele ca sa incazezi profitul - adica pierderea :D.

 

Deci, 100 - 80 de pipsi pe E/U plus 120 - 100 pe G/U si inca 100 pe U/J, astea ne duc doar din trei ordine undeva in jurul a 300 de pipsi, adica aproape 3000$ pierduti in prima iz. Deci, teoretic, s-ar putea.

 

Deci sfatul meu: jucati, e instructiv.

Si inca foarte :D

 

S-a mai inscris cineva la concurs?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

De remarcat ca ultimul clasat aproape si-a dublat contul...

http://www.fxclub.com/lose_to_win/?p=113

corect :D dar de remarcat ca ala ultimul nici el nu e de gasit in top cu search-ul lor.

 

de remarcat de asemenea ca a aparut link (sub forma unui banner animat) in pagina principala a brokerului

 

de asemenea a aparut si interviul cu castigatoarea primei editii, chestii generale care se potrivesc oricui, nimic special, ori legat de forex, daca tipa aia a castigat intr-adevar, si nu e fake (mie tot a fake imi miroasa) atunci a avut un noroc chior, ca nu pare a fi "real trader", unu care sa manance forexul. Pentru ca, asa cum a remarcat cineva pe marketiva, chiar si la un concurs de "cine pierde mai repede", tot un trader bun are mai multe sanse de castig in fatza unuia slab. Adica indiferent ca zici "cine castiga mai mult" sau "cine pierde mai mult", in ambele cazuri cel care castiga concursul ar trebui (in mintea mea) sa fie unu bazat, si nu primul venit care trece pe acolo :D

 

by the way, linkul tau nu mai e actual, pentru ca acum ultima pagina e 114, nu 113 :D In ultimele ore s-au mai inscris inca 63 de participanti, ceea ce a lungit lista cu inca o pagina. Nu stiu de ce ar face cineva treaba asta (sa se inscrie la concurs acum la sfarsit cand deja 20 de participanti au epuizat conturile, a aparut afisat inca de azinoapte), dar se pare ca generatorul de participanti merge incontinuare, ha ha...

 

legat de chestia cu equity, se prea poate sa ai dreptate. Daca afisarea se face dupa equity, atunci era perfect posibil ca cel de pe primul loc sa piarda 3600 de parai in prima zi, din trei ordere. Era chiar posibil sa piarda aproape toti banii (pe jpy si chf au fost miscari de 200 de pipsi la un loc) in prima zi de trading....

 

oricum, astept editia a treia, sigur ma bag si eu cu cel putin doua conturi acolo ;), macar asa de fun...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.