Sari la conținut

Trading with Wolfe Wave


Postări Recomandate

si asta e poza cu profitul pe care ar fi trebuit sa-l astept. deci a fost wolfe wave in toata regula.

 

p.s. cred ca asa o sa fac de acum inainte: poza inainte cu posibila evolutie, si poza cind se termina.

post-1398-1186755669_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • Moderators

Un alt Wolfe waves interesant pe Eur/Usd Tf Daily. Eu deja sunt Short de 2 zile pe el.

 

Atentie mare acolo! Nu este un WW! Este deja a 8-a !!!! unda a unui triunghi ascendent. WW-ul a fost multe saptamani in urma. Pentru referinta, o sa atasez o poza. Este W1 a lui EURUSD. Euro a avut un declin puternic inceput acum doi ani (marcat pe grafic cu X mare cyan), cand s-a dus (la sfarsitul lui 2005) la 1.16, si de atunci creste incontinuu intr-un triunghi ascendent. A batut linia de rezistenta in 5 majore (cerculetele rosii) si vreo 7 minore (care nu se vad aici dar se vad pe graficul daily). La fel, a batut linia de suport de 5 ori (majore, cerculetele rosii) si de vreo 30 de ori minore (practic a "mers" pe ea de cateva ori). In plus, linia de rezistenta trasata de mine este all times pivot trend line. Ea vine din trecut, practic din ianuarie 2001, cursul s-a batut cu capul de ea de jos in sus si de sus in jos de cel putin 20 de ori in ultimii ani (verificati pe graficul weekly) si de fiecare data s-a intors sute de pipsi.

 

Daca trasez un fibo extension al ultimei cresteri, incepute in ianuarie 2006, linia albastru deschis dintre punctele FE-1-2 (1-2 este prima crestere/retragere importanta), atunci o sa descopar ca nivelele majore ale acestei extensii stau pe puncte de intoarcere ale cursului si - mai mult - ele sunt aceleasi puncte care stau si pe liniile de suport si rezistenta. Am marcat cu elipse galbene intoarcerile de pe nivelele fibo, pentru a se vedea mai clar. Mai mult, distanta dintre FE si 0.0 a lui fibo este 61.8% din toata cresterea. La fel, caderea initiala sta pe ACELEASI nivele fibo! Nu am marcat pe grafic ca sa nu complic poza prea tare.

 

Bun, revenind mai aproape de prezent, odata ajuns in punctul 2, cursul urca spre 3 si incepe sa formeze un WW secundar. Cel principal are in X inceputul undei a treia si in FE inceputul undei a patra si vine de foarte departe din trecut. Si ca sa pun bomboana pe coliva, unda 1-2 este exact oglina caderii mari initiale (urmeaza cu exactitate acelasi pattern, verificati pe D1 sau H4) iar undele 3-4 si 7-A se apropie foarte mult de aceasta forma. Acolo sunt forte mari care imping cursul in sus.

 

Well, imediat dupa punctul 2, evolutia cursului ar fi putut fi anticipata, trasand cele doua linii S/R si extensia FE. Adica punctele 3, 4, 5, 6 puteau fi anticipate. Si au fost multi care le-au anticipat. WW-ul care se formeaza incepand cu 1,2,3,4,5, este aproape perfect, si indica o scadere pana la 1,27 - DACA cursul reuseste sa treaca in jos in punctul 6. Pentru ca - repet, punctul 6 este suportul mult mai puternic care vine din trecut (cerculetele albastru inchis). S cursul a trecut in jos, exact atat cat sa ii pacaleasca pe indrazneti. S-a dus un pic sub linia de suport si s-a dus in jos cat sa taie 61.8 FE. Acolo multi au luat plasa si au jucat wolf wave-ul, cu target la 1.27 si chiar 1.25. Pentru ca totul arăta asa de perfect! Si guess what? Hound of Baskerville! Cursul s-a dus in sus spre 7 si toti au luat teapa, banii au intrat in cateva buzunare grase. Big shark vegheaza. Era o momeala prea buna ca traderii sa nu muste. In 7, rezistenta a ... rezistat din nou, dupa cum era de asteptat, dar daca va uitati la volume, acum se da o batalie strasnica acolo. Si sunt interese foarte mari!

 

Deci unde se duce cursul, si cum as juca eu? Pe termen scurt e clar, se duce spre punctul A. Spre cerculetul rosu din A. Dar dupa cum au crescut volumele si dupa cum au alternat barele pe weekly, una sus, una jos, una sus, una jos, acolo se da o batalie mare. Nu este exclus sa avem o bara crescatoare saptamana asta, sau saptamana viitoare, INAINTE ca cursul sa intre in cerculetul rosu A. Ceea ce prinde Maslow pe graficul lui este doar partea finala a triunghiului. Eu as sta cuminte pana intra in zona cerculetului rosu din A. Si apoi as sta cuminte incontinuare pana bate 1.335, pentru ca daca il bate, atunci ma gandesc la o scadere MAAAAREEEE, cel putin pana la linia galbena. Daca insa nu il bate, atunci e bullish, suta la suta. Si ma gandesc sa cumpar daca se intoarce la 1.34, si sa tin stopul aproape. Bullish-ul e riscant la 1.365 (head and sholders cu 5-7, se poate intoarce in jos) si la 1.38 (double top cu 7). Daca insa trece si nu da in stop, il vad dincolo de 1.40 la sfarsitul anului.

 

De notat ca orice evolutie intermediara (intoarcere in sus la FE50 si la FE38, marcate cu verde deschis) este posibila, mai ales ca FE38 este suport puternic din trecut (vezi linia verde de sub X, punctele 1 si 4, vezi alte cateva S/R pe weekly care nu se vad pe grafic in trecut). Dar in general, daca trece de dreptunghiurile albastre/cyan, atunci e bearish pe termen lung.

 

Cel mai probabil scenariu: Se screme si trece de A, apoi se mai poticneste la liniile verzi, apoi cade ca bolovanul si se intorce in sus pe linia galbena. Si pana se screme, eu as sta cuminte.

 

Disclaimer: daca pierdeti bani, nu dati vina pe mine, fac si eu ce pot... :D

 

Later edit: fara legatura cu subiectul, doar sa arat ce cunostinte bazate am si ce termeni importanti cunosc (dar pentru cine are urechi de auzit, sa auda, dincolo de ironie): intre 2 si 3 este un Moteki perfect pe linia galbena, cresterea aia mare, care era perfecta de jucat. De asemenea intre 4 si 5 este un Moteki refuzat pe linia de suport X-3-6. Spun ca e refuzat pentru ca are loc o retragere in punctul 5 inainte de a atinge targetul, cursul da inapoi sub linia de intrare, dar daca am fi intrat pe Moteki clasic, nu atingea stopul. Adica tranzactia ar fi fost inca valida, s-ar fi redresat si ar fi atins targetul pe cresterea din 7. Asta nu face decat sa intareasca liniile X-1-4 si X-3-6 ca linii de suport. Si drept Mos Craciun in varful bradului, calculati pivotul weekly.... Voila! 1.34! Atat de aproape! As putea zice ca linia mov este in acelasi timp si pivot... Dumnezeu cu mila, ha ha... Vom vedea ce va fi... Rezista? Trece? Rezista? Trece?...

 

Eu nu rup margareteeee, ca alti baieti si feteeee...

post-1272-1187082394_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.