Sari la conținut

Carti esentiale pentru educatia unui trader


vladv

Postări Recomandate

  • Moderators

Din invataturile unuia din cei mai mari speculatori, Jesse Livermore. Inlocuiti 01 cu 02, 03...pana la 08, sunt 8 parti in total. aici

Interesant hihi

Incercati Elder, e mult mai util. Livermore a fost un gambler, care pana la urma s-a sinucis. Dar partea asta mi-a placut cel mai tare:

 

"On March 28, 1933, Livermore married the 38 year old Harriet Metz Noble in Geneva, Illinois; there was no honeymoon. It was Harriet's fifth marriage, and all four of her previous husbands had committed suicide." Oare exista "devil women" cum e prin filme? hihi... Eu as vrea sa dau de una, cu care sa imi incerc puterile...

 

 

later edit: well, am mai citit pe ici pe colo intre timp, si incep sa imi schimb parerea: spre deosebire de Gann, care nu a lasat nimic dupa moartea lui (asta relativ la discutiile in contradictoriu despre Gann, avute pe aici in trecut) macar Livermore a lasat in urma lui 5 milioane de dolari, o mare bila alba din partea mea, chiar daca a pierdut aproape 100 de milioane din ce castigase anterior...

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

una dintre cele mai bune carti citite de mine pana acum:

 

Enhancing Trader Performance- Proven Strategies from the Cutting Edge of Trading Psychology

BRETT N. STEENBARGER

 

 

pentru cine nu a auzit despre autor nimic:

- blog

- are si un interviu in seria Market Wizards

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

una dintre cele mai bune carti citite de mine pana acum:

 

Enhancing Trader Performance- Proven Strategies from the Cutting Edge of Trading Psychology

BRETT N. STEENBARGER

 

 

pentru cine nu a auzit despre autor nimic:

- blog

- are si un interviu in seria Market Wizards

este intr-adevar. multa metoda in ea, desi te cam pierde pe drum uneori cu parantezele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...

Aproximativ 90% din aceste carti nu sunt pentru forex cine le-a scris le-a folosit in stock sau altceva decat forex. are cineva ceva carti in romana despre elliot wawe? ca in e-bookul lui Gleen Nelly nu prea am inteles mare lucru ... poate in romana inteleg. tnx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa recunosc ca sunt un avid cititor de carti despre bursa. Este perfect adevarat ca NIMENI nu poate citi nici macar 10% din cate carti au aparut despre bursa in general si nu neaparat despre FOREX si ar parea ilogic sa se procedeze in aceasta maniera.

 

Acum cativa ani un bun prieten, mare admirator al lui W D Gann, imi spunea despre cartea X a acestuia ca poate fi considerata BIBLIA pietei de capital. La o prima apreciere pentru un trader mai putin avizat asa ar parea lucrurile, insa sa nu uitam ca asa cum sunt sistemele de investitii diferite de la un investitor la altul, asa sunt si parerile despre ce este mai bun pentru cineva doritor sa cunoasca cat mai multe. Sistemele de referinta si asteptarile difera foarte mult.

 

Si atunci ne punem legitima intrebare, noi cei care inca nu cunoastem cu ce se hraneste la modul real un fond minim de cunostinte despre bursa sau piata x ori y pentru a spune ca avem bazele teoretice cu care putem incepe sa ne confruntam direct in piata si a estima astfel puterea acestor cunostinte si modul in care am reusit sa interpretam bursa fie si la modul DEMO/paper trading ... oare am citit ce trebuia, nu am pierdut timpul cu alte carti mai putin folositoare?. Nu cumva sunt deja niste carti consacrate care ar constitui abecedarul acestui domeniu.?

 

Fara a divaga prea mult, voi veni repede cu concluzia. NIMENI nu detine un asemenea set de carti valabile unui asemenea scop, nu neaparat sa le fi citit ci doar rasfoit asa din curiozitate, iar parerile sunt intotdeauna in concordanta cu multe criterii strict personale, de foarte multe ori subiective si conjuncturale.

 

Si eu as putea sa va recomand unele carti insa necunoscand exact scopul fiecaruia si mai ales factorii, inclusiv psihologici, care pot determina o anume traiectorie pentru atingerea acestei tinte (nu mai vorbesc de orizontul targetului propus) nu-mi ramane decat sa va indic o sursa de analiza pentru aflarea acestui adevar, mai mult personal si care sper sa lamureasca marea intrebare :

 

"Ce carti trebuie sa cunosc, dar sa le si aprofundez, inclusiv in paper trading, pentru a avea un minim necesar de incredere pentru a incepe apoi sa intru in piata reala unde sunt adevaratii traderi, cei cu multa experienta si profesionisti adevarati si treptat sa devin ca acestia ?"

 

Asa ca un exemplu este prezentat chiar forex[/acronym].persiangig.com/document/Selecting%20Stocks%20for%20Immediate%20and%20Substantial%20Gains.pdf"]AICI de unul dintre cei care au reusit si care povestesc cum au procedat. Toti au inceput de jos, insa succesul vine, precum veti vedea, dupa multa munca si autoeducatie liber acceptata. Nu stiu daca aceasta carte a fost prezentata anterior insa eu am citit-o de mai multe ori, chiar daca este usor de citit si digerat. Sunt multe repere prezentate care te pot clarifica cu pozitia ta fata de acest domeniu. Bursa, indiferent care este piata de tranzactionare, include mult mai multe elemente decat ne putem noi inchipui inainte de a incepe s-o cunoastem. Cu cat mai mult timp ii afectam cu atat vom reusi mai repede si mai bine.

 

Sa ne gandim putin la urmatoarea stire "Femeile casnice din Japonia au castigat 3,4 milioane dolari pe piata FX" , iar aceasta nu inseamna neaparat o anume educatie/pregatire.

 

Fiind la inceputul studiului SERIOS despre FOREX mi-am propus ca zilnic, cel putin 1 ora sa-mi dedic din timpul liber acestui studiu combinat obligatoriu si in paralel cu paper trading. Este un exemplu si voi incerca sa-l respect. Disciplina in trading este prima MARE lectie care trebuie inteleasa si educata foarte riguros, de oricine indiferent de nivelul de cunoastere. Chiar daca tranz de 4 ani pe bursa din Romania, inca mai am multe de invatat la acest capitol si sunt convins ca marea incercare va fi in piata FX.

 

As spune ca inainte de a incepe o afacere serioasa trebuie sa cunoastem ce elemente definitorii trebuie sa ni le formam pentru a ramane activi cat mai mult timp in piata, aceasta fiind o alta conditie de baza pentru a castiga. Urmarind cum au reusit unii asa vom reusi si noi.

 

Voi mai da un exemplu ... acum cativa ani doi profesori care predau pietele de capital au facut un test public fata de studentii lor ca aplicand metodele/tehicile si strategiile cunoscute de ei vor castiga bani destul de multi. Sunt convins ca multi ati anticipat rezultatul testului care a tinut 6 luni. Ei au fost LOSERI. De ce ? Au uitat un exemplu esential care constituie baza succesului. Dominarea starilor emotionale, iar acest lucru nu se citeste din carti ci se invata in timp, din greseli (bine ar fi nu personale) si uneori dureaza 1-2 ani sau mai multi sau deloc. Piata este ca o sita ... filtreaza ce este bun si ramane deasupra iar ce este brut, necizelat, neformat il arunca in exterior ca pe o masea cariata.

 

Scuze pentru materialul lung dar asa sunt eu, ma exprim mai mult.

Editat de Traian_S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este intr-adevar o carte de citit si am descarcat-o de curind,alaturi de alte citeva pentru ca prezinta chiar evolutia concreta a unui investitor in piata de capital si nu doar teorii seci sau psihologie de piata,care de altfel sunt foarte importante si ele,dar eu cred ca puterea exemplului personal face mult in a te ajuta sa evoluezi in directia dorita,adica profit stabil pe termen lung.

Editat de vladv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.