Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

Stiri, previziuni si posibile reactii

• Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 Fata Morgana

Fata Morgana

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 244 posts

Posted 21 February 2007 - 08:32 PM

Analiza tehnică versus analiza fundamentala: care tip de analiza e mai bun?
Raspunsul e unul singur: cea mai buna e analiza tehnică si analiza fundamentala. :D
Pe vamist am cam neglijat analiza fundamentala.
Asta in primul rand pentru ca ma axez mai mult pe cea tehnica.

Multi considera tranzactiile la stiri riscante. Altii le prefera. Si nu numai ca le prefera, dar au si succes tranzactionand astfel.

Cred ca ar fi mai mult decat util un thread in care cei care folosesc analiza fundamentala sa treaca periodic in revista cele mai importante stiri ale zilei/saptamanii, cu explicatii mai mult sau mai putin detailate:
- la ce se refera
- ce previziuni sunt
- care sunt reactiile posibile in caz ca rezultatele sunt mult mai proaste sau mult mai bune decat cele asteptate.

Multumesc anticipat pentru postari!! :D
  • 0
"The only traders who fail are traders who quit." - Ryan Jones - Money management

My blog: Need 4 Pips :)

#2 vladv

vladv

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 285 posts

Posted 22 February 2007 - 06:34 PM

Ar fii foarte bine sa incepem o discutie legata de trading the news,am vazut ca sunt multi traderi profesionisti care lucreaza asa!Eu personal deocamdata NU tranzactionez cind apar stiri cu efect imprevizibil asupra volatilitatii....am prea putina experienta ca sa fac asta.In urma acestui thread sper sa ma apuc si de asa ceva :D !
  • 0

#3 ener

ener

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 234 posts

Posted 26 February 2007 - 11:43 AM

@vladv: curentul asta de trading the news e o gaselnita de marketing indreptata spre incepatori, daca o sa te uiti atent toti cei care promoveaza acesta metoda de tranzactionare recomanda sa tranzactionezi cu un levier cat mai mare ca sa scoti un profit cat mai mare, ghici ce se intampla daca tranzactia o ia in sens contrar.

nu cred ca traderi profesionisti tranzactioneaza pe ghicite, eu cred ca profesionistii care tranzactioneaza astfel reusesc sa faca rost de rezultate inainte de a fi publicate.
  • 0
putting on a winning trade requires absolutely no skill

Stage Two Trader - Conscious Incompetence

#4 vladv

vladv

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 285 posts

Posted 27 February 2007 - 09:50 AM

Adica traderii profesionisti au informatii confidentiale?Parca asta este ilegal....
  • 0

#5 ener

ener

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 234 posts

Posted 27 February 2007 - 10:08 AM

Adica traderii profesionisti au informatii confidentiale?Parca asta este ilegal....

nu generaliza.
numai intr-o piata cu concurenta perfecta toti am avea acces in acelasi moment la toate informatiile din piata. lasa ce te-au invatat la scoala despre burse si piete perfecte, in lumea reala fiecare speculeaza si profita de orice mica scapare a celorlalti.

ce este atat de greu sa crezi ca unii dintre ei au acces la astfel de informatii?? e vorba de probabilitati aici, probabil exista un procent dintre traderi de pe acest glob au acces la rezultatele unor stiri cu ceva timp inainte ca ele sa apara. asta nu insemna ca exista cineva care primeste ziaru de maine astazi.

cat despre ilegalitate, nimic nu este ilegal pana la proba contrarie.

deja am dat-o in offtopic rau.
  • 0
putting on a winning trade requires absolutely no skill

Stage Two Trader - Conscious Incompetence

#6 dirzuandreiovidiu

dirzuandreiovidiu

Big Shark

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2192 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Strategie/tehnica folosita http://forum.vamist.ro/topic/3912-tranzactionarea-folosind-doi-pivoti-analiza-metodica-si-plan-de-tranzactionare/

Posted 26 January 2009 - 03:19 PM

Analiza tehnică versus analiza fundamentala: care tip de analiza e mai bun?
Raspunsul e unul singur: cea mai buna e analiza tehnică si analiza fundamentala. =))
Pe vamist am cam neglijat analiza fundamentala.
Asta in primul rand pentru ca ma axez mai mult pe cea tehnica.

Multi considera tranzactiile la stiri riscante. Altii le prefera. Si nu numai ca le prefera, dar au si succes tranzactionand astfel.

Cred ca ar fi mai mult decat util un thread in care cei care folosesc analiza fundamentala sa treaca periodic in revista cele mai importante stiri ale zilei/saptamanii, cu explicatii mai mult sau mai putin detailate:
- la ce se refera
- ce previziuni sunt
- care sunt reactiile posibile in caz ca rezultatele sunt mult mai proaste sau mult mai bune decat cele asteptate.

Multumesc anticipat pentru postari!! %%-

Nu m-am putut abtine sa nu postez un topic despre analize fundamentale in masura in care ma pricep. Unele stiri fundamentale chiar se confirma si pe tehnic. Totul tine de bias-ul sau sentimentul investitorilor. see you soon
  • 0

mini.jpg

mini.jpg

mini.jpg

Pentru informatii si colaborari:

twitter: https://twitter.com/dirzu

facebook: www.facebook.com/morraevo.trading

e-mail: [email protected]

telefon: 0734.142.210  

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.